HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Vrchlabí - Brno 2:1

Vrchlabí je opět lídrem!

06.10.2008
Patrik Huber
Zaplněná vrchlabská hala sledovala hokej, kterému téměř nic nechybělo. V zápase se dařilo oběma brankářům, kteří kapitulovali až ve druhé části. Vrchlabí poslal do vedení Beck, ovšem o devět minut později bylo srovnáno, trefil se sedlák. Do třetího dějství se tak šlo za nerozhodného stavu. Krkonošští šli v 51. minutě opět do vedení, branku vstřelil kapitán Vála. I přes mohutný tlak v závěru a hru bez brankáře, se Brňanům vyrovnat nepovedlo. Elektromontéři se tak znovu stávají lídry ligy.
10.kolo, pondělí 6.10.2008, 18:00
2:1
Brno
Štůrala - Koma, Lukáč, Chatrnůch, Bendík, Galvas, Vála, Wagenhoffer, Chaloupka - Fiedler, Kříž, Beck, Horčička, Krupka, Eiselt, Konečný, Rusnák, Látal, Andres, Mikšovský, Matějíček
Hylák - Kempný, Zubíček, Houdek, Protivný, Lhotský, Kántor, Morava, David - Klimt, Kýhos, Sedlák, Brabenec, Švagrovský, Černý, Mikšan, Barus, Vondráček, Zábranský, Kostourek, Haluza
Třetiny: 0:0, 1:1, 1:0   Branky a nahrávky: 23. Beck, 51. Vála - 32. Sedlák, Klimt . Rozhodčí: Jílek - Svoboda, Zavřel . Vyloučení: . Využití: . V oslabení: . Diváci: 1757 . Střely na branku: . Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1 .

Boj o první příčku v tabulce začal aktivně z obou stran. Nejprve byl ve výhodné pozici Kříž, tomu ale puk přeskočil hokejku, tudíž vrchlabský forward zakončovat nemohl. Hned z protiútoku zahrozil Černý, ovšem jeho dělovka letěla nad branku, kterou strážil Štůrala. O něco málo aktivnější byli v úvodu hokejisté Vrchlabí, kteří dobrým forčekinkem nedávali Brněnským příliš prostoru, s čímž hosté měli problémy.

Vrchlabští zahrozili podruhé v 5. minutě, když zpoza branky nabyl Beck svému spoluhráči Horčičkovi, ten ale neprostřelil Hyláka, který dobře vyrazil kotouč do rohu vyrážečkou. Perné chvilky pro hostující tým pokračovali i nadále. Jeden z brněnských obránců byl v domnění, že před Hylákem čeká na přihrávku jeho spoluhráč, ovšem tam byl domácí Látal, ke kterému se dostal puk, domácí útočník měl sice čas, ale zbrkle vystřelil a puk skončil v náručí Hyláka. Vrchlabí mělo sice úvod výborný start, ale brankově se neprosadilo. Další možnost, jak otevřít skóre měl domácí Krupka, když si dobře zpracoval přihrávku od spoluhráče a jel sám na Hyláka, ten ovšem střelu, jenž mířila mezi betony, pokryl.

Brňané věděli, že jejich pasivní hra nic dobrého nevěští, proto se začali tlačit trochu více do útoku. K tomu jim pomohla i nedisciplinovanost Krkonošských, kteří svými fauly zbytečně oslabovali mužstvo. První větší šanci Komety která přišla právě v přesilové hře, zhatil svým skvělým zákrokem Štůrala, když proti Davidově střele z kruhů předvedl skvělý semafor, za krytý si vysloužil velký potlesk od obecenstva. Hosté se však útočením nechali u nést trošku více, za což málem přišel trest. Vála vyjížděl z trestné lavice a hned dostal přihrávku na modrou, ovšem sám proti hostujícímu brankáři neuspěl, ten měl hokejku na ledě položenou dobře.

Brněnští hokejisté si v úvodu prostřední části vytvořili mírní tlak, který vyústil až ve velkou šancí, do které se dostal Klimt, jenž to zkoušel přes obránce, avšak Štůrala měl tyče dobře postavené. Tlak hostů ale utlumil šťastný gól Patrika Becka, od jehož brusle se odrazil puk do sítě - 1:0. Brněnští sice avizovali, že Beck dopravil puk do sítě nedovoleným způsobem, ale rozhodčí na jejich protesty nereagoval.

Po vedoucí brance Elektromontérů se hra poněkud uklidnila, až přišla 32. minuta, hra čtyři na čtyři a vyrovnání. Vrchlabí sice uzamklo hostující celek v obranné třetině, ale Brno založilo rychlý protiútok, na jehož konci stál Přemysl Sedlák, který sám proti Štůralovi byl úspěšný, když střelou nad beton nedal domácímu brankáři sebemenší šanci - 1:1. To bylo vše, co druhá dvacetiminutovka nabídla.

Hokejisté z Podkrkonoší mohl jít na začátku třetího dějství do vedení, když se dobře za brankou zorientoval Horčička a usmyslil si, že zasune zpoza branky puk za hostující brankáře, ale při Kometě stálo obrovské štěstí, nýbrž puk poskakoval naneštěstí pro Vrchlabí pouze po brankové čáře.

52. minuta byla ta, která, jak se později ukázalo, rozhodla o osudu tohoto utkání. Hylák neudržel střelu domácího obránce od modré a před brankou hostí byl aktivní kapitán Vála, kterého Brňané nedokázali pokrýt, ten tak poslal Vrchlabí podruhé v utkání do vedení - 2:1. Kometu ale obdržená branka do kolen nesrazila, právě naopak. O chvilku později mohlo být srovnáno, když v oslabení ujeli Haluza s Mikšanem, těm stál v cestě pouze jediný vrchlabský obránce, ale taky brankář Štůrala, který se perfektně roztáhl na čáře a gymnasticky zakročil proti Haluzy.

Čas pro hosty se čím dal tím více krátil, domácí se snažili kouskovat hru, jak jen se dalo. Minutu a půl před koncem opustil Hylák svoji svatyni a hosté zkoušeli hru v šesti. Nejprve mohl definitivní pojistku přidat Kříž, ten ale od modré mířil vedle branky. Poté začal obrovský tlak brněnských hokejistů. Ti ale ztroskotali buď na skvělém Štůralovi, nebo na nepřesné koncovce. Vrchlabí v hektickém závěru těsné vedení udrželo a prohodilo si tak svou pozici právě s Brnem.

Vladimír Kýhos (trenér HC Kometa Brno): My jsme věděli, že Vrchlabí hraje dobře podle těch výsledků a bylo to víceméňě utkání o první místo. Zápas se musel líbit lidem, z obou stran výborný nasazení s mnoha šancemi na obou stranách se dá říct. bohužel rozhodly takové pro nás smolné góly, dali jsme si dva vlastní. Myslím si, že tomu zápasu by slušela spíš remíza, ale takhle to dopadlo a já můžu gratulovat soupeři. Myslím si, že s tou hrou, kterou předvádějí budou těžkým soupeřem pro každého v první lize. My jedem dál, ve středu máme další zápas a sezona je dlouhá.

Vladimír Jeřábek (trenér HC Vrchlabí): Bylo to výborné utkání pro diváky, škoda že jich nepřišlo víc, to nás mrzí. Souhlasím, že to byl boj o první místo, že jsme měli více štestí. My jsme měli hodně šancí, normálních gólovek, to jsme nedali a pak nám tam spadly ty góly, které pro nás byly hrozně důležité. V závěru jsme měli také štěstí, z naší strany ta bule nebyla dobře zahraná, protože tam byla ještě střela a ta tam neměla být. Nasazení bylo perfektní, chloubou toho zápasu byli oba brankáři, kteří předváděli výborné výkony. Musím klukům poděkovat za to nasazení, protože proti tak kvalitnímu týmu to bylo výborný a obzvlášť čtvrtá pětka, kterou jsme potřebovali aby chodila na led, aby odebírala sílu soupeři a to se povedlo. Jirka Matějíček jako obránce hrál na levém křídle, protože jsme ty hráče neměli. Ti to splnili stoprocentně, navíc měli i gólovky a byla na ně přesilovka. To nám vyšlo. Souhlasím, že jsme měli víc štěstí.