HC Stadion Vrchlabí – Aréna – Historie arény

Historie arény

Duší celé akce boje o umělý led byl neúnavný diplomat a vyjednávač Otto Flachsel. Mnoho schůzek a jednání se za jeho pomoci „upeklo“ díky předsedovi v útrobách vrchlabského pivovaru, nápomocen byl svými jednáními na MěNV tehdejší předseda Vlastimil Štěpánek. Třeba uznat, že bez odhodlání a snahy všech, kteří se o přípravu a výstavbu stadionu zasloužili, by hokej ve Vrchlabí nebyl.

Výstavba umělé ledové plochy byla zahájena hned po skončení sezóny 1975-1976 s vidinou, že oddíl musí další rok nějak překonat. 13. února 1976 se začal současný, ne nepohledný stadion bourat, aby za pouhých 21 měsíců - 21. listopadu 1977 byly uvedeny do provozu kompresory. Znamenalo to nesmírné úsilí, mimořádnou aktivitu a hlavně nadšení. Stavělo se v Akci Z, tedy zdarma, a jen členové oddílu odpracovali při výstavbě kolem 30 tisíc brigádnických hodin, přibližně stejný počet připadl na veřejnost. Duší výstavby byl opět Otto Flachsel (po zásluze se stal také prvním „ředitelem“ stadionu), práce řídil Bohouš Ort, technický dozor prováděl Ing. Bedřich Hanousek. Tichý závazek odpracovat bezplatně alespoň 400 hodin splnil kádr oddílu, který musíme zmínit - podle věku: Otto Flachsel, Jaroslav Macháň, Dr. Novák, František Matoušek, Jiří Louda, Radek Šimůnek, Pavel Pešek, Bohumil Ort, Láďa Fišera, Stanislav Kučera, Pavel Šuma, Josef Barták a Bedřich Hanousek.

Druhá etapa výstavby - přístavba šaten a sociálního zařízení - začala 21. 5. 1981, do provozu přešly postupně 7. 11. 1983: 2. patro (škola podmínka výstavby 2. patra), v listopadu ještě kabiny a 25. 3. 1984 1. první patro a sauna. Přestavba „Hokejky“ se provedla od dubna do prosince 1987. Mnoho let příprav výstavby nové hokejové haly se rozplynulo po změně politického uspořádání v tehdejším Československu a v roce 1990 se výstavba hokejové haly odkládá na neurčito.

Na otevřeném zimním stadionu se hrálo ještě dlouhých 11 let, tedy do roku 2001, a všichni vrchlabští hokejoví nadšenci prahli po jediném - nové hale! Duchovním otcem celé výstavby nové hokejové haly je zcela bezesporu starosta města Vrchlabí ing. Jan Sobotka. I přes velmi těžká politická jednání se nakonec podařilo o výstavbě nové haly rozhodnout.

V roce 2001 se poprvé na otevřeném stadionu „kopne“. Celá stavba je rozložena na dva roky, protože vynechání jedné hokejové sezóny by znamenalo pro vrchlabský hokej konec. Následující sezóna je pro Vrchlabí velmi náročná. Hokej se musí hrát na rozestavěném stadionu, za provizorních podmínek. V zimě roku 2001 stojí pouze nosné pilíře, vše jen vzdáleně připomíná, že by zde měla stát hokejová hala. Ihned po skončení všech soutěží je ze starého chladícího zařízení odčerpán veškerý čpavek, bourají se mantinely a na starou ledovou plochu, na které jsou ještě zbytky ledu, vjíždí těžká technika. Všichni doufají v jediné, že nová sezóna 2002 - 2003 bude již „pod střechou“. Díky velkému úsilí všech se podaří ledovou plochu zastřešit a celý nový stadion 28. 10. 2002 slavnostně otevřít. Jeho prvním vedoucím se stává Jaroslav Vlasák.

Z našeho zimního stadionu se stal jeden z nejkrásnějších sportovních stánků v Čechách.