HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Vrchlabí - Liberec 4:5

V brankové přestřelce úspěšnější Liberec

02.09.2008
Patrik Huber
Útočný hokej, spousta branek, hodně šancí - těmito pár slovy se dá shrnout dnešní utkání, které se divákům určitě muselo líbit. V brance Liberce se vrchlabským divákům představil Milan Hnilička, účastník Mistrovství Světa 2008. Hostujícímu brankáři se však utkání nepovedlo a v polovině utkání ho nahradil Fikrt. Utkání bylo velice vyrovnané. Hosté o své výhře rozhodli až v 55. minutě, kdy se trefil Blatný. V domluvených samostatných nájezdech bylo úspěšnější Vrchlabí, když v nichž zvítězilo 2:0.
přát, úterý 2.9.2008, 18:00
4:5
Liberec
Štůrala - Chatrnúch, Bendík, Lukáč, Vála "C", Wagenhoffer, Jaroměřský,Galvas, Chaloupka - Horčička "A", Kříž, Plodek, Fiedler, Rusnák, Látal, Nouza, Sýkora, Krupka, Kornilovs, Beck "A", Konečný, Andres
Hnilička (od 30. minuty Fikrt) - Harant, Jiruš, Žabka, Hunkes, Zíb, Modrý "C", Dener, Jareš - Nedorost, Procházka, Bartovič, Blatný, Šachl, Klimenta, Pabiška, Víšek, Dušek, Plodek, Špaček
Třetiny: 1:1, 1:2, 2:2  Branky a nahrávky: 4. Horčička (Plodek), 26. Horčička, 50. Kříž (Horčička, Beck), 51. Wagenhoffer (Fiedler) - 14. Pabiška (Klimenta), 26. Špaček (Kašpařík), 37. Dušek (Blatný), 45. Jareš (Bartovič), 45. Jareš (Bartovič) . Rozhodčí: Kubeš - Špring, Samek . Vyloučení: 6:8 . Využití: 1:2 . V oslabení: 0:0 . Diváci: 1251 . Střely na branku: . Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:4, 4:4, 4:5

Vrchlabí vstoupilo do utkání mnohem aktivněji a soupeř z Liberce byl tímto nástupem domácích evidentně zaskočen. Už ve 4. minutě přišla první branka v utkání. Plodek se pěkně prokličkoval mezi hostujícími obránci až před Hniličku, na kterého dokázal vystřelit, ten jeho pokus sice dokázal vyrazit, ale pouze do míst, kde byl úplně volný Petr Horčička, pro něhož nebyl problém dopravit puk do sítě - 1:0. Domácí úvodní gól povzbudil a v 6. minutě mohl poslat Vrchlabí do dvoubrankového vedení střelec první branky Horčička, když jel úplně sám na Hniličku, ale vystřelil nad. Skóre se tak po této šanci neměnilo. Tlak domácích pomalu ustupoval a hra se začala vyrovnávat. V čase 13:55 předvedli liberečtí hokejisté pěknou akci, jenž přinesla vyrovnání. Klimenta nahrál zpoza branky na najíždějícího Lukáše Pabišku, který střelou z první nedal Štůralovi jakoukoliv šanci - 1:1. O dvě minuty později mohl jít Liberec do vedení. Z rohu kluziště vyjel až před Štůralu Bartovič, kterého trestuhodně domácí obránci vůbec neatakovali. Hostující útočník vystřelil na domácího brankáře, který špičkou betonu zachránil domácí hokejisty od jasné branky. Akce však nadále pokračovala závarem před domácí brankou, hosté již zvedali ruce nad hlavu, když se zdálo, že kotouč byl protlačen až za brankovou čáru, ovšem rozhodčí rozpažil.

Druhá třetina začala tak, jak ta první skončila, tedy velmi kvalitním a útočným hokejem. Liberec se dostal do vedení v čase 25:01, když Kašpaříkovu prudkou přihrávku tečoval nad Štůralovu lapačku bývalý vrchlabský útočník, Daniel Špaček - 1:2. Hosté však svoje vedení dlouho neudrželi. Již o osmadvacet po brance hostů bylo vyrovnáno. Druhou branku v utkání si připsal Petr Horčička, který vystřelil z kruhu na Hniličku, ten opět pouze vyrazil před sebe a tentýž hráč svou střelu dorazil - 2:2. Přesně v polovině utkání vystřídal nejistého Hniličku nahradil šestadvacetiletý Fikrt. V dnešním zápase byl především nebezpečný prostor za brankou, odkud si oba aktéři zápasu dokázala vytvořit nebezpečné šance. Další měl domácí kanonýr Gajovský, který se právě z prostoru za brankou dokázala dostat do další šance, když si vyjel až před nového muže v libereckém brankovišti a vyslal střelu, jenž sice vypadla Fikrtovi za záda, ale zastavila se pouze na brankové čáře, kde jeden z hostujících obránců odpálili puk přes všechny čáry před dotírajícími útočníky. I další velká šance patřila hokejistům z Krkonoš. Velmi aktivně a dobře hrající Horčička si opět najel do volného prostoru před brankou, kam dostal přihrávku, ovšem jeho střelu z první neuvěřitelně a zároveň brilantně vyrazil hostující brankář koncem své hokejky. Nedáš, dostaneš. Toto pravidlo se ve 37. minutě naplnilo. Po neproměnné šanci Vrchlabí vyrazili hosté Tygři do rychlého protiútoku, který nakonec trochu šťastně proměnili. Po střele Blatného si všichni, včetně brankáře Štůraly mysleli, že má domácí brankář puk pod sebou, ale ten ležel úplně volný před brankovou čárou a jako první ho uviděl Antonín Dušek, jenž doklepl puk do sítě - 2:3.

Do prvního dvoubrankového vedení se dostal Liberec a to v čase 44:53, kdy tvrdou střelu Bartoviče od modré tečoval šikovně těsně před domácím brankářem Richard Jareš - 2:4. Poté však přišla dvouminutovka, která patřila domácím. Vrchlabí snížilo v 50. minutě v přesilové hře. Strůjcem úspěchu byl opět skvěle hrající Horčička, jenž byl úplně sám před Fikrtem, kterému naznačil střelu, ale celou akci ještě vyšperkoval přihrávkou na volného Pavla Kříže - 3:4. Vrchlabské hokejisty gól, který přinesl snížení velmi povzbudil a již v další minutě bylo vyrovnáno! Jozef Wagenhoffer vyslal tvrdou ránu golfovým úderem na branku hostí, kde před Fikrtem stál chumel hráčů. Liberecký brankář tak tuto skrytou střelu neviděl a nemohl zareagovat - 4:4. Liberečtí se však z těchto dvou rychlých branek dokázal vzpamatovat a v 55. minutě vstřelil, jak se později ukázalo, rozhodující branku utkání. Svojí druhou branku v utkání přidal uzdravený Zdeňek Blatný, který po přihrávce Bartoviče propálil z mezikruží Štůralu ostrou ranou - 4:5. Ač mělo Vrchlabí v závěru utkání možnost početní výhody, už se na vyrovnání nezmohlo. Po normální hrací době se ještě oba soupeři dohodli, že jako bonus se pojedou nájezdy. Zatímco Vrchlabští Kříž a Beck dokázali proti Fikrtovi uspět, na druhé straně byl proti Šachlovi, Blatnému a Bartovičovi úspěšný domácí brankář Tomáš Štůrala. Vrchlabí si tak alespoň zpravilo náladu po výhře 2:0 v samostatných nájezdech.

Vladimír Jeřábek (trenér HC Vrchlabí):
Myslím si, že diváci viděli další kvalitní utkání, byli jsme rovnocenným soupeřem jak bruslařsky tak bojovností. Liberci rozhodují samozřejmě takové maličkosti jako je důraz v zakončení - například pátý gól. Proti takovým týmům jako je Liberec musíme udělat mnohem míň chyb neý oni, protože ty tresty tam přicházejí, na góly se nadřeme mnohem víc, ale to je dané hráči. Já musí před klukama smeknout, odboovali to perfektně. Zkrátka asi by bylo hezké, kdybychom remizovali. Tam jsme zlomili hokejku na modré čáře, ale jednoznačně pochvala.

Dušan Gregor (trenér HC BT Liberec):
Viděli jsme celkem přijatelný zápas, Vrchlabí hraje velmi aktivně směrem dopředu a odehrálo dobrý zápas. My jsme hráli tak trochu vlažně, Vrchlabí nás zaskočilo a my jsme nebruslili. Vývoj jsme otočili, vedli jsme 4:2. Mrzí nás zbytečné góly, které jsme dostali. Jsem rád, že jsme ten zápas vyhráli, Vrchlabí předvedlo velmi sympatický výkon.