HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Vrchlabí - Beroun 4:3p

Neuvěřitelné! Postup Vrchlabí do play-off vystřelil 15 vteřin před koncem Gengel

06.02.2010
Radek Barkman
Takový zápas vrchlabské publikum už dlouho nepamatuje. Účast ve vyřazovacích bojích totiž plně závisela od zápasu s Berounem. Zatímco domácí si mohli dovolit jakýkoliv bodový zisk, Medvědům by úspěch zajistila pouze výhra. K té nakonec Beroun nebyl vůbec daleko. Vrchlabí si sice vypracovalo poměrně rychle dvoubrankový náskok, ten ovšem hosté ve druhé třetině ztenčili na polovinu a ve třetím dějství dokonce otočili skóre ve svůj prospěch. V závěrečné power-play ale střelu Chmelíře dorazil za Přikryla hrdina dne Ladislav Gengel a zajistil tak horalům kýžený bod. V následném prodloužení pak rozhodl vrchlabský Čurilla.
46.kolo, sobota 6.2.2010, 18:00
4:3p
Beroun
Ševčík - Matějíček, Vála, Čížek, Bendík, Chmelíř, Chaloupka, Hanzl, Novajovský - Čurilla, Filip, Rusnák, Gengel, Zíma, Klimt, Kubeš, Hubáček, Procházka, Tvrdek, Mikšovksý, Látal.
Přikryl - Nedvěd, Cunik, Braniš, Růžicka, Bolf, Vojta, Višňák - Vlček, Kopecký, Kafka, Novotný, Diviš, Rudovský, Pavel, Šinágl, Besser, Tůma, Karpov, Luňák, Fiedler.
Třetiny: 1:0, 1:1, 1:2 - 1:0   Branky a nahrávky: 17. Vála (Rusnák, Tvrdek), 21. Rusnák (Matějíček, Tvrdek), 60. Gengel (Chmelíř, Matějíček), 61. Čurilla (Bendík, Klimt) - 23. Růžička (Diviš), 43. Novotný (Diviš, Růžička), 48. Rudovský (Diviš, Novotný). Rozhodčí: Hrubý - Hejl, Žídek. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1563. Střely na branku: 40:38. Průběh utkání: 2:0, 2:3, 4:3 .

Boj o možnost obhajoby loňské čtvrtfinálové účasti sledovalo více než 1500 diváků. Ani Alfred Hitchcock, známý britský mistr thrillerů, by zřejmě nevymyslel tak poutavý příběh se šťastným koncem pro domácí. Ti hráli přeci jen klidněji, neboť i remíza by jim zajišťovala účast v play-off. Do první velké příležitosti se ve 4. minutě přihnal domácí Kubeš, na Přikryla ale nevyzrál. Neujala se ani následná dorážka Hubáčka, který sice prázdnou branku trefil, rozhodčí Hrubý ale rozpažil vinou Kubešova postavení v brankovišti.

Na druhé straně mohl pohnout s dvěma nulami na ukazateli skóre Šinágl, Ševčíkovu klec však vysoko přestřelil. A tak se prosadili hostitelé. V 17. minutě se osamocený ocitl v mezikruží Aleš Vála a přízemní ranou propálil Přikryla. Hokejista, který v průběhu sezony hostoval v Benátkách, si tak připsal druhý gól ve vrchlabském dresu, nicméně nesmírně cenný. Náskok zdvojnásobil čtrnáct vteřin po příchodu z kabin Rusnák.

Jenže odpověď Berouna byla bleskurychlá. Přesilovou hru využil přesnou ranou od modré David Růžička a Medvědi se tak opět vrátili do zápasu. Iniciativa postupně putovala na hokejky hostujícího mužstva, blízko vyrovnání stanul Novotný, Ševčík ale odolal. Na opačném konci hřiště mohl krátce po polovině zápasu zvýšit náskok Čurilla, blafákem ale Přikryla neošálil.

Podobně si zkušený extraligový útočník, který oblékal barvy Kladna, vedl také zkraje třetí části. Jeho střelu mířící do prázdné branky totiž vykopl Přikryl betonem. A položil tak základ k velkému obratu. Osvědčená spolupráce po ose Diviš - Novotný tentokrát slavila úspěch. Dvaatřicetiletý útočník vyrovnal a vlil tak svým spoluhráčům čerstvou krev do žil. Po faulu Tvrdka navíc hráli Medvědi přesilovou hru a Divišovu střelu poslal za bezmocného Ševčíka Jan Rudovský.

Od této chvíle mohl zaplněný vrchlabský stadion sledovat bláznivý hokej nahoru dolu, v němž vyčnívali oba brankáři. Po sérii vyloučení mohl zvýšit Růžička, jeho pokus ovšem zastavila tyč. Na druhé straně mohl vstřelit kýžený vyrovnávací gól Tvrdek, Přikryl si však poradil. V závěru ovšem domácí sebrali poslední zbytky sil a vrhli se do ofenzivy. Téměř celou minutu hráli power-play nastěhováni v útočné třetině, až se puk dostal na modrou čáru, kde z první vypálil Chmelíř a jeho pokus doslova dotlačil za Přikryla hrdina večera Ladislav Gengel. Zdecimovanému Berounu už nepomohl ani oddechový čas, následné prodloužení navíc rozhodl už po necelé minutě Čurilla. Na poražené tedy čeká várka soubojů v play-out, Vrchlabí se naopak těší na vyřazovací část, kde v prvním kole změří síly s Třebíčí.

Zástupci Berouna bohužel na tiskovku nedorazili, proto přinášíme pouze komentáře domácích trenérů.

Josef Řeháček, HC Vrchlabí: Začátek byl určitě dobrý, hráli jsme, co jsme potřebovali. První třetina i ta druhá nebyla pro nás špatná. Soupeř hrál taky velice dobře, měl šance, střílel, rychle bruslili. Do problémů jsme se dostali ve třetí třetině, kdy soupeř nejen že vyrovnal, ale dostal se do vedení. Nepopírám, že poslední minuta pro nás byla naprosto infarktová. Každopádně závěr byl výborný, Láďův gól byl pro nás rozhodující.

Jindřich Setikovský: Byl to hodně vyrovnaný zápas, možná byl Beroun o něco lepší a bruslivější, ale z hlediska průběhu a výkonnosti během sezóny si postup do play-off zasloužilo Vrchlabí. Beroun přijel nabitý a s tím mančaftem, se kterým přijeli, včetně Přikryla, by měl problémy kterýkoliv jiný tým z první ligy.