HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Chrudim - Vrchlabí 2:3

Klapka, jedem: Vrchlabská výhra počtvrté

06.10.2010
Jaroslav Svoboda
V r c h l a b í - Smutek z tváří vrchlabských fandů pomalu ale jistě mizí. Po třech prohrách v úvodních duelech ligy se karta obrátila a Krakonošovy hoši počtvrté v řadě naplno bodovali. Na vítěznou notu naladění hokejisté z Krkonoš si poradili i s Chrudimí, i když po urputném boji nejtěsnějším rozdílem - 3:2. Naši hokejisté však téměř celé utkání vedli, již ve 2. minutě skóroval Hubáček a těsný náskok si svěřenci Josefa Řeháčka vzít nenechali. Vítěznou trefu zaznamenal z trestného střílení Michal Bezouška.
7.kolo, středa 6.10.2010, 18:00
Chrudim
2:3
Landsman - Toužimský, Jaroměřský, Charousek, Drtina, Zdráhal, Zukal - Nosek , Král, Žák - Sýkora, Blažek, Šeda - Klejna, Kaut, Semorád - Luštinec, Martinec, Goiš - Kapec, Pilař
Koutský - Čížek, Pácal, Bendík, Chaloupka, Hanzl, Mocek, Poživil, Poskočil - Tvrdek, Filip, Rusnák - Urban, Bakrlík, Drábek - Zíma, Bláha, Bezouška - Kubeš, Hubáček, Látal
Třetiny: 0:1,1:2, 1:0  Branky a nahrávky: 26. Sýkora (Král, Drtina), 46. Šeda (Král, Sýkora) - 2. Hubáček (Chaloupka), 21. Rusnák (Čížek, Tvrdek), 29. Bezouška (tr. střílení). Rozhodčí: R. Wagner - Čížek, Padevět. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: . Střely na branku: . Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3.

Chrudimští hokejisté šli do zápasu s jasným cílem. Chtěli vlétnout na soupeře a brzy vstřelit první branku, jenže se stalo něco, s čím rozhodně nepočítali. Už po 50 vteřinách hry se prodral do obrovské šance Tvrdek. Pohromu pro domácí ale odvrátil Landsman, který se už od prvních sekund strávených na ledě musel ohánět. Jenže chrudimská obrana si zřejmě ponaučení z předchozí šance Elektromontu nevzala a už po dalších 18 vteřinách hry lovil bezmocný Landsman puk ze své klece. Stalo se tak po drzém nájezdu v podání Radka Hubáčka, který se do toho tzv. opřel a puk se vší silou vůle dotlačil až do branky domácích. - 0:1

Domácí dostali příležitost na vyrovnání prakticky záhy, když fauloval Rábek a putoval za katr na 2 minuty. V čase 3:44, když zrovna končila přesilová hra domácích, natáhl kousek před modrou Robert Krejnus, jenže Koutský jako by se chtěl pomstít klubu ve kterém mu to nevyšlo, tak reflexivně švihl lapačkou a puk chytil, leč Krejnusova střela mířila přesně do pravého horního růžku. V následujících minutách se prakticky hrály pouze přesilové hry a oslabení v podání obou celků. Největší šanci na navýšení náskoku měli hráči z Podkrkonoší při přesilovce 4/3, jenže Landsman držel akcie svého týmu a nechtěl připustit navýšení skore. Když přesně nezamířili hostující Tvrdek ani domácí Sýkora, čekalo se na branku s každou další vyloženou šancí. Jenže po spálené tutovce v podání Blažka, kterému trochu smolně přeskočila zlobivá černá pryž čepel hole před zcela odkrytou hostující brankou snad už ani nikdo z přítomných v další branku do konce první třetiny nevěřil. Nakonec zhruba 50 vteřin před první sirénou, jako by sám Blažek zavelel k brance do kterékoli sítě, jelikož naprosto nepochopitelně přišel na vlastní modré o kotouč a připravil tak další loženku týmu od Krkonoš. V hostujícím slušně zaplněném kotli tak mohlo být po první třetině ještě veseleji, ale i tak měli přiznivci Elektromontu důvod k prozatimním oslavám, jelikož i jednobrankové vedení je vedení.

Druhá třetina začala dohrávkou přesilové hry ve prospěch týmu z Podkrkonoší a cílem domácího celku bylo oslabení ustát a co nejdříve vstřelit vyrovnávající branku, jenže.... Bum, prásk! Jako domeček z karet se sesypaly chrudimské plány na brzké vyrovnání poté, co Štefan Rusnák velmi efektivně tečoval nahození od modré. - 2:0 Přesně s úderem začátku 25. minuty utkání fauloval Bláha a Chrudim mobilizovala síly na další přesilovou hru. Situaci v čase 24:53 si za rámeček rozhodně nedá brankář hostů Koutský. Už to vypadalo, že přeci jen na svůj pobyt zde v Chrudimi nezapomněl a přivezl našim útočníkům dáreček. Ale to by museli Chrudimští ten dárek také přijmout a rozbalit, jenže když se nedaří, tak se nedaří a proto není divu, že i zcela odkrytá klec hostů, Koutský kdesi na houbách v lesíku za bránou a puk na chrudimské hokejce v útočném pásmu, neznamenal první branku domácích. Jediné štěstí pro Chrudim v tu chvíli byl fakt, že Čížek neudržel nervy na uzdě, nechal se vyprovokovat a šel si popovídat za svým spoluhráčem Bláhou na trestnou lavici.

Na světelné tabuli svítí čas 25:52 a Chrudimští se dočkali. Nacvičený signál "konečně" pro domácí vyšel tak, jak měl a Tomáš Sýkora se z jasné pozice nemýlil a snížil na 1:2. Orlice v tu chvíli vypadaly na to, že snad začnou létat. Pohyb po ledě byl nesrovnatelný s tím předchozím a vše vyvrcholilo ve vyrovnávající branku na 2:2, jenže zřejmě byla tato branka dosažena vysokou holí, tudíž nemohla být uznána a Vrchlabí již hrálo v plném počtu. Ve 29. minutě se do šance krásně prokličkoval Bezouška. Následně byl zcela evidentně faulován a jelikož ujížděl sám na Landsmana, tak bylo nařízeno trestné střílení. V tom si s chrudimským brankářem pohrál jak kočka s myší. Naznačil doprava, uhnul doleva a pod přesouvajícím se Landsmanem velmi laxně, nutno ale podotknout efektivně, zasunul puk do chrudimské klece. - 1:3 Tato branka nadělala v chrudimské hře slušný vítr a není tedy divu, že do konce druhé třetiny se domácí prakticky na nic nezmohli.

Přiznám se, že jsem nevěděl s čím Chrudimští přijdou do třetí třetiny, jelikož pokaždé, když chtěli vstřelit rychlou branku, tak naopak inkasovali. Proto není divu, že potřetí stejnou "chybu" neudělali a začali malinko volněji. V čase 44:20 měli domácí slibnou střeleckou pozici, jenže až moc šperkovali danou situaci, čehož využil Urbánek a neměl daleko k tomu, aby vsítil čtvrtou branku hostů. Landsman ale Urbánka vychytal a z následného protiútoku se podruhé v zápase radovali Chrudimští. Ukázkový tlak do brány předvedl Jan Šeda, který využil zmatků před Koutským po nahozeném puku a snížil tak na 2:3.

Od této branky se hra na ledě naprosto fatálně změnila. Vrchlabí se začalo strachovat o výsledek a připomínalo mi Chrudim v situaci, kdy vede o jedinou branku, do konce zbývá přes 8 minut, přesto hráči jako by zapomněli na útok a pouze brání zuby, nehty jednobrankový náskok. V 52. minutě se Chrudimi naskytla obrovská příležitost na vyrovnání. Obrana hostů totiž zapomněla za zády 2 Chrudimáky proti 1 obránci vrchlabského celku. Chrudim ale tuto šanci nezužitkovala a Elektromont byl zase o krůček dále ke třem bodům. Nutno však podotknout, že od tohoto okamžiku si i Vrchlabí vzpomnělo na slovo útok a sledovali jsme nejpohlednější část celého utkání. Škoda jen, že už z této ofenzivní smrště v podání obou celků žádná branka nepadla. Ač to ještě domácí zkoušeli těsně před koncem bez brankáře, branka už nepadla.

Vrchlabí si tak celkem zaslouženě odvezlo všechny body. Orlice by si zasloužili bod za bojovnost ve třetí periodě, jenže dnešní hokej se nehraje pouze jednu třetinu, nýbrž tři. Proto zřejmě body z objektivního pohledu odplouvají do Krkonoš zcela právem a nezbývá, než poděkovat hráčům a samozřejmě i početnému houfu fanoušků hostů, za disciplinovaný výkon jak na ledě, tak na tribuně.

Pavel Rohlík, trenér HC Chrudim: Mrzí mne, že jsme nezachytili vstup do utkání. Zbytečně jsme se báli, přestože jsme mluvili o tom, že je třeba jít do utkání aktivně a dostat soupeře pod tlak. Věděli jsme, že má Vrchlabí zkušenou obranu, ale je potřeba ty kluky dohrávat, že budou nervózní a podráždění. To se nám ale první třetinu vůbec nepovedlo. Báli jsme se hrát. Za stavu dva nula jsme se dostali do zápasu dobrou přesilovkou pět na tři. Tam to chtělo přidat další branku, bohužel po chybě obránce, který přejel zbytečně přes osu hřiště, byla penalta, kterou soupeř zase zvýšil vedení. Znovu jsme se dostali do zápasu ve třetí třetině, kterou jsme odehráli výborně. Negativem dnešního utkání byla spousta zbytečných vyloučení hlavně v první polovině zápasu. Víme, že Vrchlabí má výborné přesilovky a můžeme si děkovat, že jsme po první třetině vůbec zůstali ve hře, protože soupeř měl v přesilovkách spoustu šancí a mohlo být rozhodnuto.

Josef Řeháček, trenér HC Elektromont Vrchlabí: Zbytečně jsme si zdramatizovali konec zápasu. Měli jsme jej rozhodnout už ve druhé třetině, kde jsme měli gólové šance. Zbytečně jsme ale šli do třech a dostali jsme kontaktní branku. Hned jsme ale dali branku z trestného střílení, což nám samozřejmě pomohlo, protože jsme se utrhli znovu na dvě branky. Povedly se nám vstupy do prvních dvou třetin, ale nejsem spokojený s koncovkou a disciplínou. Zbytečně jsme dostali soupeře do hry, neproměnili jsme spoustu šancí, což jsou hrubé chyby. V rozhodujících chvílích nás podržel brankář.