HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Vrchlabí - Kolín 4:5sn

Vítězná série končí. Kolín zdolal Vrchlabí v nájezdech

24.10.2015
Tomáš Brož
Vrchlabí si z domácího zápasu s Kolínem odneslo bod. Zápas to měl být vyrovnaný a také byl. První třetina přinesla na každé straně po gólu. Průběh druhé periody byl divoký a Vrchlabí dohánělo dvoubrankovou ztrátu. To se povedlo a třetina skončila smírně 4:4. V poslední části ani v prodloužení už gól nepadl. Rozhodnutí, komu bude patřit bonusový bod, přišlo až v desáté sérii nájezdů. Šťastnějšími byli hosté z Kolína.
10.kolo, sobota 24.10.2015, 17:00
4:5sn
Kolín
Abrahám (Jelínek) – Jebavý, Kadavý, Klement, Lenoch, Beneš, deCarvalho – Šťastný, Filip "C", Jirků, Bláha, Šimoníček, Bittner, Matějka, Urban, Maďar, Oppelt, Vacek, Blažej, Srnský, Krsek Trenér: Jan Holeček
Sejpal (Moravec) – Pácal, Hanzl, Skokan, Voženílek, Březina, Barták, Kulhánek, Pýcha – Veselý, Semirád, Malý "C", Zumr, Jankovský, Morkes, Jiří Kadlec, Jiří Kadlec II, Ježek, Jelínek Trenér: Jiří Seidl
Třetiny: (1:1, 3:3, 0:0 - 0:0)  Branky a nahrávky: 9. Bláha (Bittner, Klement), 36. Maďar (Beneš, Urban), 39. Beneš (Matějka), 39. Šťastný – 17. Voženílek (Zumr, Jankovský), 28. Morkes, 29. Kadlec (Březina), 38. Semirád (Malý), rozh. náj. Veselý Rozhodčí: Veselý – Špringl, Pechánek Diváci: 952

Úvodní chvíle první třetiny patřily taktické bitvě. Chyběly větší šance a k vidění byly pouze ofsajdy, nepřesné střely a nebo rány, které neznamenaly pro brankáře žádný problém. První vyloučení zápasu obstaral v sedmé minutě kolínský Jan Veselý, který byl potrestán za podražení. To Kozlové po většinu času bránili skvěle a domácí se do závažnějších situací nedostávali. Vrchlabí se však nakonec v přesilové výhodě dokázalo prosadit. Patnáct sekund před jejím koncem vyslal Tomáš Bláha na bránu Sejpala přesnou střelu a na světě byl první gól. Hned po obdrženém gólu se Kolín začal více věnovat ofenzivě a kombinoval před Abrahámovou brankou. Snaha Kolína mohla přinést své ovoce po střele Zubra, který však zamířil velmi špatně a jeho střela skončila vysoko nad. Téže hráč byl poté navíc vyloučen. HC Stadion si během druhé početní výhody vypracoval opět gólovou šanci, ve které se po skvělé nahrávce od Jirků ocitl Šťastný, kterému se nepodařilo přehodit beton Sejpala. Chvíli poté mohl Kolín vyrovnat, protože se hostující Jankovský dostal do samostatného úniku. Abrahám však jeho střelu vytěsnil koncem betonu těsně před čarou a srovnání nepřipustil. Na další velkou šanci hostů už byl ale Abrahám krátký. S první kolínskou střelou si sice poradil, ale dorážku už nedokázal pokrýt a Voženílek poslal kotouč do odkryté klece. Ve druhé polovině poslední minuty první periody přišlo také první vyloučení vrchlabského hráče. Konkrétně Bittnera, který usedl na trestnou lavici za sekání.

Většina přesilovky zbyla hostům do druhé třetiny. V početní výhodě sice dlouho kombinovali v obranném pásmu Vrchlabí, ale k nebezpečné střele se nedostali. Poté se hrálo ze strany na stranu, ale opět bez možností na strhnutí vedení. Po chvíli se ale dobrými ranami prezentovali vrchlabští, kteří zasypali Sejpala smrští pokusů. Hostující brankář si však počínal skvěle a gól nepřipustil. Následně se tváří v tvář Sejpalovi rozjel Bláha, ale ani ten neuspěl. Po nevyužitých stoprocentních šancích domácích přišel krutý trest a černá minuta pro domácí. Hosté se chvíli po úniku Bláhy dostali do rychlého protiútoku, ve kterém se odhodlal ke střele Petr Morkes a poslal Kozli do vedení. Půl minuty po této brance přišla další rána pro Vrchlabí, když Kadlec zamířil přesně mezi betony Abraháma a navýšil na dvoubrankové vedení. Po nepřesné Bittnerově ráně si vzali hosté oddechový čas. Ten jim ale moc neprospěl a nedlouho po něm překvapil nic nevidícího kolínského brankáře Patrik Maďar, když vystřelil od modré a kotouč prolétl až do branky. Tomáš Bláha se po snížení rozjel zase do úniku na Sejpala, ale ani na podruhé na něj nevyzrál. Na vrchlabské snížení našel Kolín rychle odpověď a vzal si zpět dvoubrankové vedení. Po tvrdé ráně Malého, kterou Abrahám vyrazil, se k puku dostal Jakub Semirád a bezchybně zakončil. To už bylo v druhé třetině od Kolína vše. O zbytek, co by v ní stálo za řeč, se postaralo Vrchlabí, které během krátké chvíle smazalo dvoubrankové vedení. Nejprve velmi tvrdou ranou snížil Petr Beneš a následně dostal kotouč za čáru kolínské branky i Tomáš Šťastný, který vyrovnal na 4:4. Osm sekund před koncem se ještě vylučovalo a to na obou stranách. Za hrubost si odpykal trest Šťastný a Skokan.

Do třetí třetiny vstoupilo lépe Vrchlabí a odměnou jim byla přesilová výhoda. Ta se ale domácím vůbec nepovedla a i přes dlouhou kombinaci v útočném pásmu nepřišla jediná nebezpečná střela. Po vyrovnání sil na ledě přišel opět zákrok za hranicí pravidel. Přesilovku ale tentokrát dostal Kolín. Ten si v ní nepočínal férově a v její polovině fauloval hostující Voženílek. Chvíli poté se k němu připojil Morkes a Vrchlabí hrálo přes čtyřicet sekund přesilovku pět na tři. Vše nebezpečné z vrchlabské strany ale skončilo u pozorného Sejpala. Největší šanci měl v přesilovce Matějka, který střílel do odkryté branky, ale Sejpal na poslední chvíli odvrátil vedoucí gól úchvatným zákrokem. Posléze na sebe opět upozornil Matějka. Bohužel to však opět nebyla velká šance, ale podražení, kterým poslal Kolín do přesilovky. V ní slušnou střelu vyslal Malý, ale natrefil pouze Abrahámovu hruď. Vrchlabí se nakonec zvládlo ubránit v oslabení a mohlo vyvinout větší tlak. O ten se však týmy nepokoušely a soustředili se spíše na obranu. Ke konci základní hrací doby držely puk spíše hráči Kolína, ale Vrchlabí se dobře bránilo a nepouštělo Kolín do slibných pozic. Pár sekund před koncem se do přečíslení dostali domácí, ale nepovedená přihrávka zhatila jejich úsilí a o osudu utkání muselo rozhodnout prodloužení.

Jak skončila třetí perioda, tak začalo prodloužení. Hosté se opět usadili u vrchlabské branky, ale k vytouženému gólu to nevedlo. Naopak ohromnou gólovou šanci měl kapitán Vrchlabí Martin Filip, který sám před Sejpalem nastřelil jeho rameno. Pětiminutové prodloužení už nic závažného nepřineslo a na řadu přišly samostatné nájezdy.

To přineslo doslova infarktový průběh. V prvních třech sériích přišel na každé straně jeden úspěšný nájezd. Z domácích se trefil Urban a u hostů Jankovský. Naopak neúspěšný nájezd provedl domácí Filip a Jirků a hostující Morkes a Veselý. Poté se pořadí v nájezdech obrátilo a začínalo Vrchlabí. V nájezdech se ve čtvrté a páté sérii zadařilo Oppeltovi a Benešovi. Kolín vsadil do těchto sérií na úspěšného Jankovského, který následně dvakrát rozvlnil síť a v nájezdech se pokračovalo. V šestém vrchlabském nájezdu vyrazil Šťastného střelu Sejpal a mohl rozhodnout Jankovský, který ale svůj čtvrtý nájezd neproměnil. Poté dal přesně k levé tyči gól Bláha a Kolín měl už poněkolikáté nůž na krku. Na důležitý nájezd se rozjel Morkes, který první nájezd nedal. V tom druhém ale bekhendem prodloužil nájezdovou loterii. Na to navázala další gólová série. Nejprve přesně zamířil k levé tyči Šimoníček, ale hostující kapitán Malý střelou mezi betony odvrátil prohru. Na několik povedených nájezdů zareagovala kolínská střídačka, která vyměnila brankáře a do branky zajel Moravec. Ten si hned připsal úspěšný zákrok proti Bittnerovi. Teď mohli rozhodnout pro změnu hosté, ale Abrahám včas stáhl betony k sobě a třetí nájezd Morkese neskončil úspěchem. Následující nájezd jel Maďar, ale Moravec vystihl jeho úmysly a Kolín už svoji další možnost využil. Jan Veselý kličkou rozhodil Abraháma a rozhodl, kterému z týmů bude patřit bonusový bod.

V naprosto vyrovnaném utkání, kde mohly brát výhru oba týmy, nakonec rozhodl um v samostatných nájezdech. V těch se lépe dařilo Kolínu, který si z Krkonoš odváží dva body.

Jiří Seidl (trenér Kolína): Pro diváky to byl dobrý zápas a pro ně se to také hraje. Ve druhé třetině jsem musel trošku na hráče zařvat, což se projevilo i na mém hlase. Do stavu 3:1 jsme hráli, co jsme chtěli a co jsme potřebovali. Zápas se pro nás vyvíjel dobře. Pak jsme měli výpadek podobně jako už v minulých utkáních. Když soupeř dotáhl na 4:4, začali jsme hrát zase více do obrany, zlepšili jsme se a penalty byly trošku o štěstí. Byl to dobrý zápas pro lidi.

Petr Hlaváč (trenér Vrchlabí): Krásný zápas. Rozhodla možná druhá třetina. Byli jsme v ní o hodně lepší, měli jsme šance, udělali jsme tři chyby, které hosté potrestali. Naštěstí jsme skóre ještě v té samé třetině dotáhli. Celkově jsme byli o malý kousek lepší. Nakonec rozhodly nájezdy, kde vyhrál šťastnější. Teď musíme jet zase dát. Jedeme do Jablonce, kde chceme znovu získat tři body.

Martin Abrahám (brankář Vrchlabí): Kluci mi hodně pomáhali. Musím jim poděkovat. Zápas to byl náročný na psychiku, hlavně druhá třetina. Třetí třetina se hrála víc ve středním pásmu, šance soupeř nějaké měl, ale s tím jsem si poradil. Nájezdy byly už trošku štěstí. Nikdy jsem zatím takhle dlouhé nájezdy nechytal.
Jak došlo k tomu, že ses dnes proti tak silnému týmu postavil do branky? Věděl jsem to asi týden dopředu. Byl jsem minulou neděli chytat v Pace, kde se mi taky dařilo. Trenér se mi tedy rozhodl dát šanci.