HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Beroun - Vrchlabí 4:5sn

V Berouně výhra na nájezdy

09.01.2010
Jan Pečeňák
Získat však vrchlabští hokejisté mohli místo dvou bodů tři. Během zápasu se totiž dostali do tříbrankového vedení, které však neudrželi. Vyrovnávající branka Berouna padla přitom až v poslední minutě. Vítězný nájezd si na své konto připsal Nikola Gajovský. Další zápas odehrají naši hráči ve středu 13.1. na ledě Chrudimi.
38.kolo, sobota 9.1.2010, 17:30
Beroun
4:5sn
Novotný (Štelmach) - Nedvěd, Bolf, Růžička, Vojta, Braniš, Malý - Rudovský, Švagrovský, Tůma, Luňák, Diviš, Vlček, Besser, Pavel, Tvrzník, Karpov
Ševčík (Biegl) - Matějíček, Novajovský, Bendík, Chaloupka, Chmelíř, Vála, Hanzl - Gajovský, Filip, Rusnák, Gengel, Čaloun, Klimt, Mikšovský, Zíma, Hruška, Andres, Kříž
Třetiny: 1:2, 1:2, 2:0 - 0:0  Branky a nahrávky: 15. Nedvěd (Karpov), 27. Diviš (Vojta), 46. Vlček (Diviš), 60. Vlček (Vojta) - 1. Rusnák (Filip), 2. Čaloun (Zíma), 24. Bendik (Gengel, Klimt), 26. Gajovský (Čaloun, Vála), rozhodující nájezd Gajovský. Rozhodčí: Ondřej - Svoboda, Zavřel. Vyloučení: 5:9. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 300. Střely na branku: 51:48. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 4:4, 4:5.

Nástup do utkání byl pro Vrchlabské jako z říše snů, když po 61 vteřinách hry vedli již o dvě branky. Nejprve se k odraženému kotouči dostal Štefan Rusnák a poslal hosty do vedení. O chvíli později předložil Zíma puk před branku Janu Čalounovi, který bez větších potíží zvýšil na 2:0 pro Vrchlabí. Hřebíček do berounské rakve mohl přidat Gajovský, který se dostal v oslabení do úniku, ale překonat Novotného nedokázal. Poté se osmělili i domácí, ale Ševčík se zaskočit nenechal.

I v pokračujících minutách měli mírnou převahu Vrchlabští, ale pokusy Čalouna či Filipa brankou neskončily. Nakonec udeřilo na druhé straně. V 15. minutě ujela dvojice Karpov, Jaroslav Nedvěd a druhý jmenovaný vrátil Medvědy do zápasu. Do konce třetiny se oba týmy dostávaly většinou ke střelbě z větších vzdáleností, což změnu skóre již do konce třetiny nepřineslo.

I v začátku prostředního dějství byli aktivnější Vrchlabští. Odměnou jim byl třetí gól v brance Novotného, i když se jednalo o poměrně šťastnou branku. Obránce Malý totiž podrazil vlastního gólmana a pro Jana Bendíka už nebyl problém poslat kotouč do opuštěné branky – 24. minuta 1:3. Za dvě minuty byl rozdíl ve skóre již tříbrankový. V početní výhodě se prosadil Nikola Gajovský. Berounští přispěchali s rychlou odpovědí a také v přesilové hře. Vojta sice na Ševčíka nevyzrál, ale vyraženého puku se chopil Richard Diviš, který již gólmana hostí překonal – 27. minuta 2:4.

Na rozdíl jediné branky mohl snížit Rudovský, ale trefil pouze boční síť soupeřovy branky. Svou druhou branku v zápase měl na hokejce Čaloun, který se dostal do samostatného nájezdu, oklamal gólmana, ale zakončení podcenil a Novotný puk nakonec chytil. V samotném závěru se v přesilové hře mohl z branky radovat aktivní Rudovský, který sklepl puk k tyči Ševčíkovy svatyně, ale vrchlabský gólman puk mířící do sítě na poslední chvíli zastavil.

Úvod třetího dějství byl ve znamení přesilových her. Hosté tu svou nevyužili, domácí již ano. Nejprve sice ujel v oslabení Gajovský, ale Novotného nepřekonal a poté již Medvědi udeřili. Diviš předložil puk Ladislavu Vlčkovi, který zakončoval do odkryté branky a dal Berounu šanci na bodový zisk – 46. minuta 3:4. O vyrovnání se snažil Tvrzník, ale střelou od mantinelu neuspěl. Na druhé straně pálil Andres, který však také brankáře nepřekonal.

V posledních deseti minutách základní hrací doby měli častěji puk na svých holích domácí, ale k ohrožení Ševčíkovy branky se často nedostávali. Změnu nepřinesla ani další početní výhoda v podání Berouna. Ideální možnost k vyrovnání dostali domácí dvě minuty před koncem, při další výhodě jednoho muže v poli. Tentokrát již byl tlak Medvědů korunován vyrovnávající brankou. V 60. minutě po závaru před vrchlabskou brankou dotlačil puk do sítě Ladislav Vlček. Zápas tak dospěl do prodloužení.

V nastavené pětiminutovce se hrál vyrovnaný hokej, ale bez gólového efektu. Rozhodnutí tak muselo padnout v samostatných nájezdech. Prvním úspěšným střelcem byl ve čtvrté sérii Diviš, ale s odpovědí přispěchal Filip. Rozhodnutí přišlo hned v následující porci nájezdů, kdy Nikola Gajovský oklamal Novotného a zasunul puk do odkryté branky. Prémiový bod tak získali hosté.

Richard Žemlička, HC Berounští Medvědi: „Zápas jsme oproti utkání ve Znojmě, kde jsme hráli od první minuty výborný hokej, začali katastrofálně. Přišlo mi to, jako bychom zaspali a v první minutě to bylo 0:2. Soupeř na nás vlétl a po osobních chybách jsme jim dva úvodní góly doslova darovali. Motivovali jsme hráče již od minulého zápasu ve Znojmě. Věřili jsme, že na dobrý výkon navážeme, ale ten začátek jsme odehráli strašně. Dostali jsme se hodně pod tlak soupeře. V průběhu zápasu se to trochu srovnalo, ale pak nám odskočili na 1:4. Potom jsme zlepšili výkon a v závěru jsme vyrovnali. Penalty, to je loterie. Poněkolikáté za sebou jsme je prohráli. Těžko se mi to hodnotí, protože jsme potřebovali vyhrát a máme jen jeden bod. Brankář Filip Novotný byl měsíc na dvacítkách, kde nechytal. Na tom turnaji se tolik netrénuje, navíc byl nějakou chvíli marod. Podle mě se toho dnes zhostil s přehledem. Ty první dva góly ho asi poznamenaly, ale další průběh zápasu zvládl velice dobře.“

Josef Řeháček, HC Vrchlabí: „Musím pochválit vstup do utkání. Vedli jsme 2:0 v první minutě, to byl ideální vstup. Ale právě, protože to asi bylo hodně brzy, tak jsme začali hrát jako nějací profesoři, a to se nám nevyplatilo. Vydařil se nám vstup do druhé třetiny, utrhli jsme se na 4:1. Pak si myslím, že jsme to nezvládli disciplinou. Měli jsme spoustu vyloučených, zbytečně jsme soupeře pustili přesilovkama do tlaku. Do třetí třetiny se šlo za stavu 2:4. Dva góly na dvacet minut je málo, když nejste disciplinovaní. Když jste pod tlakem a necháte se vyloučit, tak je otázkou času, jestli gól dostanete nebo ne. Domácím se to podařilo, v poslední minutě vyrovnali. Myslím, že jen tou disciplinou jsme zápas ztratili. Teď je každý bod důležitý. Jestli chceme hrát play off, musíme body sbírat. Když vedete 4:1, tak už by se to disciplinou a hrou dozadu mělo uhrát.“