HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Vrchlabí - Sokolov 3:5

Sokolov ovládl poslední třetinu a odvezl si všechny body

06.12.2014
Marek Komárek
Pohledné závěrečné utkání první poloviny soutěže přineslo mírnou převahu domácích hokejistů v prvních dvou periodách. Dobrý výkon týmu podtrhl skvělými zákroky i domácí muž v masce Jakub Neužil. Poslední část ale patřila Baníku. Během dvanácti vteřin otočil stav téměř darovanými brankami a zejména zásluhou Dobřemysla dotáhl utkání zkušeně do vítězného konce.
17.kolo, sobota 6.12.2014, 18:00
3:5
Sokolov
Neužil (Veselý) – Hamerský, Lenoch, Skočovský, Jebavý, Klement, Hlaváč, Kadavý – Jakubec "C", Filip, Šťastný, Vlach, Bláha, Matějka, Jirků, Urban, Fořt, Oppelt, Marks, Srnský
Hruška (Honzík) – Rohan, Martin Rohan, Schusser, Přindiš, Troška, Novák, Šik, Gombár, Kečkeš – Kuběna, Dobřemysl "C", Tomáš Rohan, Koblasa, Vaněk, Sýkora, Račanský, Říha, Csamango
Třetiny: 1:0, 1:1, 1:4  Branky a nahrávky: 11. Šťastný (Hamerský, Filip), 28. Jirků (Fořt), 42. Jirků (Fořt, Urban) – 30. Koblasa (Přindiš), 41. Dobřemysl, 41. Martin Rohan, 47. Tomáš Rohan (Přindiš, Dobřemysl), 60. Dobřemysl. Rozhodčí: Veinfurter - Potůček, Tasch - Gottwald. Vyloučení: 2:4 + Vaněk 5 minut a do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 0:2. Diváci: 970. Průběh utkání: 2:0, 2:3, 3:3, 3:5.

První třetina přinesla pohledný hokej se šancemi na obou stranách. Několikrát se blýskl dobrým zákrokem Jakub Neužil, ale ani Petr Hruška v brance Sokolova nezůstal pozadu. V první velké šanci vychytal v sedmé minutě Jakubce. Zasáhnout se mu nepodařilo v minutě jedenácté. TOMÁŠ ŠŤASTNÝ ho překonal z pravé strany, když se hra po zadním mantinelu velmi rychle přenesla od levé tyče až k volnému Šťastnému na pravé tyči, který skóroval do odkryté klece. Po vyloučení Vaňka na pět minut a do konce utkání se domácím nabídla přesilová hra až téměř do první sirény. V ní měl obrovskou šanci Filip, ale nedokázal zvednout kotouč nad beton Hrušky. Zbytek přesilové hry sehráli horalé spíš za pochodu a chybělo nápadité zakončení. První vážnější hrozba přišla od Sokolova tři vteřiny před sirénou, kdy Neužil předvedl skvělý zákrok proti dobře mířené střele na jeho vyrážečku od Dobřemysla.

Dějství druhé začalo trochu poklidněji. Náznaky šancí byly vidět opět na obou stranách a v osmadvacáté minutě přišla nádherná nápaditá přihrávka Fořta před branku na nehlídaného TOMÁŠE JIRKŮ. Ten nemohl jinak než trefit pod břevno. Hruška si na puk sáhl, ale vytěsnit ho nestačil. Místo uklidnění přišel sled velkých šancí Sokolova. Neužil chytal skvěle, ale na zakončení PETRA KOBLASY neměl nejmenší nárok. Ležící se natahoval, jak jen mohl, ale Koblasa trefil přesně do pravého růžku. Stupňující se aktivitu hostí narušila jen příležitost Lenocha. Ten selhal tváří v tvář Hruškovi. Chvíli před sirénou přišlo vyloučení, ve kterém přišla rozhodující chvíle celého utkání. Vyloučen byl hráč hostí, přesto to byli právě oni, kdo na začátku třetí třetiny ochromili atmosféru v celé aréně.

Po čtyřiceti vteřinách poslední části ujel VÁCLAV DOBŘEMYSL všem hráčům Vrchlabí a poslal puk v oslabení mezi betony Neužila. Uteklo ale pouze dvanáct vteřin a bylo ještě hůře. MARTIN ROHAN využil velké chyby domácího obránce a překvapil bezmocného Neužila. Domácí utkání nezabalili. Naopak po horší chvíli jinak nejlepšího hráče hostí Dobřemysla vyloučeného na dvě minuty za hákování srovnal s trochou štěstí dvougólový TOMÁŠ JIRKŮ. Stav vyhovoval nadále spíše Baníku. Měl v zádech výsledek ve Vrchlabí ceněný a navíc od Urbana dostal mikulášský dáreček v podobě zbytečného vyloučení. Tento dáreček využil TOMÁŠ ROHAN. Později se ukázalo, že tato branka, kdy se kotouč odrazil od mantinelu opět trochu šťastně až před střelce, byla tou rozdílovou. Jakýsi tlak vyprodukovali domácí jen do dvaapadesáté minuty. Daniel Vlach, Martin Filip a nakonec Patrik Fořt ve svých šancích selhali. Posledních sedm minut ubránil Sokolov plný sil bez potíží. Domácí k ničemu nepustil ani po oddechovém času v power play, naopak sám celý výsledek orazítkoval. Toto pomyslné razítko přidal hráč zápasu VÁCLAV DOBŘEMYSL přesnou střelou do prázdné svatyně.

Petr Hruška (brankář Sokolova):

K utkání: Dnes to bylo vyrovnané utkání a pro fanoušky rozhodně i pěkné. Bylo dost šancí na obou stranách, branky také padly. Bylo to hodně těžké, každá chyba mohla rozhodnout a hlavně přesilové hry domácích byly velmi nebezpečné.

K divácké kulise: Je tu stejně jako u nás výborná. Stejně jako loni tu byl téměř plný stadion. To se potom hraje úplně jinak. Když lidi jsou a když se fandí, je potom jedno, jestli fandí nám nebo soupeři. Oba týmy to žene dopředu a jsem moc rád, že přijeli i někteří fanoušci od nás z takové dálky. Věnovali tomu vlastně celou sobotu, moc jim za to děkuji.

Rozhodující moment: První minuta ve třetí třetině. Chytli jsme se, dostali jsme se zpět do utkání. I když to bylo rychle 3:3, stejně tento stav hrál spíše pro nás, celý zápas jsme prohrávali. Měli jsme klid na hokejkách, jistotu minimálně jednoho bodu, když neuděláme nějakou velkou chybu. Už to bylo pro nás všechno mnohem lepší, táhlo se to tak až do konce. Nebylo to tu ale vůbec jednoduché.

Josef Řeháček (trenér Vrchlabí):

Byl to dobrý zápas. V první třetině jsme měli dobrý pohyb, byli jsme jasně lepší mančaft. Bohužel jsme to vyjádřili pouze jedním gólem. Šance tam byly třeba v té přesilovce pětiminutové. Nepodařilo se nám v jasné šanci přehodit gólmana. Dostali jsme se na 2:0 a vypadalo to dobře. Ve druhé třetině jsme protahovali střídání a to nás stálo spoustu sil. Sokolov je kvalitní soupeř a umí toho využívat. Hra se pomalu vyrovnávala. Rozhodl začátek třetí třetiny. Ve vlastní přesilovce dva naprosto zbytečné góly z dvou chyb za deset vteřin. Zápas se otočil, a i když jsme vyrovnali, stálo nás to strašně sil. Před rozhodující brankou byl zbytečný faul Urbana v útočném pásmu, přesilovku proměnili a došlo to až k power play, kde je to o náhodě. Hamerský navíc vystřelil po ledě a byl konec.

Jiří Jebavý (obránce Vrchlabí):

Dnešní utkání jsme začali dobře. První třetinu jsme hráli velmi dobře, soupeř hrál vyloženě zezadu ze zatažené obrany. Hrál pasivní obranu, nám se podařilo vstřelit dva góly. Vedli jsme, ale ve druhé třetině se hra trošku změnila, dostali nás pod tlak, začali nás přečíslovat, vytvářet si šance. Poté už přišla tragická třetí třetina, kdy jsme dostali v naší přesilovce dva góly. Jeden byl můj, nerozuměl jsem si s gólmanem. To byla obrovská chyba. Pak nás třetí třetinu přehrávali. Možná pošetřili síly ze začátku, když hráli z obrany. Nám už to nešlo, nějaké šance sice byly, ale prostě nám to tam nepadlo. Podařilo se sice srovnat, ale kdybychom 3:2 vedli, bylo by to úplně jiné.