HC Stadion Vrchlabí – Skládání sestavy a zhodnocení letní přípravy A-týmu 2023/2024
Rozhovory

Skládání sestavy a zhodnocení letní přípravy A-týmu 2023/2024

Lucie Horčičková

Přinášíme rozhovor s hlavním trenérem Tomášem Jirků, doplněný o několik slov sportovního manažera klubu Jiřího Jakubce, o letní přípravě a složení A-týmu.

Letní příprava A-týmu je za námi. Jak probíhala?

Přípravné období na suchu jsme zahájili vstupními testy na začátku května. V tuhle chvíli máme za sebou 8 týdnů letní přípravy, přičemž jsme se snažili nastavit program, který bude hráče maximálně rozvíjet, ale také jsme brali v úvahu, že někteří kluci chodí do práce nebo do školy. Z toho důvodu měli hráči Áčka v úterý a ve čtvrtek individuální program. Všichni dostali plán, který si museli splnit. V pondělí, ve středu a v pátek jsme se připravovali společně.

Jak si spokojený s průběhem přípravy a jak k ní kluci přistoupili?

S celou přípravou jsme velmi spokojení, kluci odvedli velký kus práce, ke všemu přistoupili poctivě a zodpovědně. Určitě za to zaslouží pochvalu. V pondělí 26.6. a v úterý 27.6. jsme měli výstupní testy, abychom si ověřili, zda hráči udělali progres, a to zejména v silové a vytrvalostní složce.

Jak testy dopadly? Byl u kluků znát očekávaný progres?

S výsledky testů jsem spokojený. Kluci udělali velký progres, ve většině parametrů jsme zaznamenali výrazné zlepšení a to v podstatě u všech hráčů širšího kádru. Na základě těchto výsledků jsem přesvědčený, že jsme fyzicky dobře připravení na letošní sezónu.

Průběžně se do letní přípravy zapojovali i naši junioři. Jak vypadali v porovnání s A-týmem a jaký byl jejich přístup?

Snažili jsme se letošní přípravu udělat zajímavou a motivační i pro naše juniory. Třikrát v týdnu měli možnost trénovat s A-týmem a zajímal nás jejich přístup, protože my bychom jim rádi dávali průběžně šanci mezi muži, ale musí to být podložené stoprocentním přístupem a maximální snahou. Chtěli jsme, aby kluci z juniorky viděli, jak vypadá „profesionální“ přístup k hokeji a měli možnost k tomu přičichnout. Teď, bezprostředně po ukončení letní přípravy, z toho mám smíšené pocity. Někteří kluci to vzali za správný konec, chodili poctivě trénovat a byl u nich vidět velký posun ve všech pohybových schopnostech. Pak zde byli hráči, kteří byli přítomni na letní přípravě cca 5x za 2 měsíce. To ať se na mě nikdo nezlobí, ale to je katastrofa. Tito kluci k tomu přistupují jako k nějakému kroužku a určitě nemůžou počítat, že bychom jim dávali šanci mezi seniory. Juniorům chceme dávat v budoucnu určitě příležitosti a budeme se snažit je zapracovávat do našeho Áčka, ale musíme u nich vidět skvělý přístup k hokeji a také musí podávat výborné výkony ve své kategorii.

Jak bude vypadat nejbližší program A-týmu?

V červenci budou mít hráči volno, ale dostanou od nás individuální programy, aby se udržovali. V pondělí 7. srpna zahájíme společnou přípravu na ledě.

Teď ještě prosím o stručný komentář k dosavadnímu složení týmu. Jsi s ním spokojený?

Tým jsme skládali s Jirkou společně a panuje zde velká spokojenost. Udrželi jsme tým pohromadě a došlo pouze k vhodnému doplnění kádru. Snažíme se držet naší koncepci, a to hrát na vlastní odchovance, zapojovat kluky z regionu a také pracovat s mladými hráči. V brankovišti a v útoku máme jasno, ještě ladíme obranné řady, ale i tam to bude brzy vyřešené.

Komentář Jiřího Jakubce:
Já osobně jsem maximálně spokojený. Především máme vynikající realizační tým. Také se nám podařilo udržet všechny hráče, kteří tvořili loňskou kostru týmu a povedlo se je vhodně doplnit. Ještě trochu pracujeme na složení obrany, ale myslím, že vše je na velmi dobré cestě. Máme lídra v brankovišti, obranu aktuálně doplňujeme, ale její základ máme velice kvalitní a útok považuji za vynikající.

Ke konkurenci zamířily i posily, které byly dříve spojovány s naším týmem - Pavel Mrňa, Jirka Hozák. Neuvažovali jste o jejich angažování?

Zrovna oba zmiňovaní jsou výborní hokejisté a kluci do kabiny, ale jejich angažování nám nedává smysl, protože by to šlo úplně proti naší filozofii. A to se nám hlásili i další hráči, kteří by zde rádi působili. Hokejově by nám to mohlo pomoci, ale koncepčně nikoliv. Přivedli jsme Lukáše Kastnera, který je z regionu, má to do Vrchlabí cca 30 km a touhle cestou chceme jít. Tým postavený na odchovancích a hráčích z regionu. Pokud samozřejmě budeme shánět určitý typ hráče a nebudeme ho mít z vlastních řad, tak se budeme muset rozhlížet jinde. To je případ třeba Davida Sýkory. Takového obránce jsme neměli, protože u nás po I. lize skončil Tomáš Kynčl, tak jsme oslovili Davida, ale i u něho jsme věděli, jaký je to hráč a člověk, protože u nás už jednu sezónu působil. Budeme se snažit i do dalších sezón udržet tým co nejvíce pohromadě, zapojovat další odchovance a případně vhodně doplňovat o vybrané hráče.

Komentář Jiřího Jakubce:
S většinou kluků, kteří tu působili, jsme pořád v kontaktu a nějaká konverzace určitě proběhla. Jejich životní situace se ale posunula tak, že hokej už není úplnou prioritou a volili týmy blíž k domovu. Zároveň i my jsme v situaci, kdy bychom pro tyto kluky neměli adekvátní pozici v týmu. Nemáme postupové ambice, protože tato úroveň nám umožňuje smysluplné zapojování vlastních odchovanců. A těm chceme dávat prostor k hokejovému růstu i nadále. Nebyla to vůbec otázka financí, ale otázka koncepce a celého dalšího směřování klubu. I nadále budeme shánět posily pouze v případě, pokud nebudeme mít adekvátního odchovance, kterých teď máme několik.