HC Stadion Vrchlabí – Představujeme - Jiří Aberle, brankář

Představujeme - Jiří Aberle, brankář

04.10.2011
Jana Poskerová

Oblékal dres Trutnova, Dvora Králové, nastupoval v USA, kde byl na studijním a hokejovém pobytu, má zkušenosti z druhé ligy, hokej hraje devět let, je mu devatenáct, studuje gymnázium a jmenuje se Jiří Aberle. V současné době chytá za juniorský tým HC Krkonoše a jeho brankářský vzor je Dominik Hašek.

Jaké byly tvoje hokejové začátky?
Začínal jsem ve školičce bruslení, ale to mě vůbec nechytilo. Potom, když mi bylo asi devět, tak mě zlanařili kamarádi, kterým chyběl brankář. Šel jsem to tedy zkusit a už jsem v bráně zůstal. Byla to tedy náhoda a relativně bylo i pozdě. Ze začátku jsem zkoušel i bruslit, ale brána mi vyhovovala nejvíc.

Jaké jsou tvoje hokejové cíle?
Chtěl bych se hokejem bavit, aby mě hra naplňovala, třeba být i profesionál. Ale ještě nevím, nechci plánovat, chtěl bych mít z hokeje radost jako dosud.

Co už jsi v hokeji dokázal?
Když jsem byl ve Visconsinu, tak jsem hrál ve výběru seniorů, čtvrtý ročník, a dostal jsem ocenění za předvedený výkon od trenérů. V Čechách jsme v deváté třídě vyhráli žákovskou ligu.

Co děláš kromě hokeje?
Baví mě lyžování, basketbal a fotbal. Kromě sportů pak cestování.

Je náročné skloubit studium a hokej, jak to zvládáš?
Chtěl bych jít na vysokou školu, jsem spíše humanitní typ, mám rád jazyky, tak studium směřuju tímto směrem. Někdy je to náročné, ale když člověk chce, tak jde všechno. Trénink máme čtyřikrát v týdnu a pak ještě v pátek a v neděli zápas.

Zbývá ti čas na aktivity tvých vrstevníků?
Zbývá, když se chce, tak jde všechno. Je ho určitě méně, ale nestěžuju si. Hokej mě v ničem neomezuje. Občas mě třeba zamrzí, že nemůžu vyrazit s kamarády. Ale kdybych toho litoval, nehrál bych hokej. Trenéři nás vedou k disciplíně a ta pak přejde i do života. Když mám trénink nebo zápas, tak to tak beru.

Co je pro tebe největší adrenalin v hokeji?
Blížící se konec utkání, kdy je srovnaný výsledek a kluci promění šanci. Takové ty poslední minuty poslední třetiny, kdy jde o hodně. Nemám rád začátky, zvlášť pokud jdou puky mimo mě. Začátky, kdy soupeř nestřílí, jsou nepříjemné. A co vůbec nemám v hokeji rád, jsou brutální fauly, kterým se dá vyhnout.

Jaké jsou cíle pro letošní rok?
Hrát dobrý hokej, být zhruba kolem pátého místa, hlavně udržet ligu.