HC Stadion Vrchlabí – Poslední slovo k rozhodnutí smírčí komise
A Team

Poslední slovo k rozhodnutí smírčí komise

15.10.2009
Jana Poskerová

Problémy s přestupem našeho obránce do klubu Hradce se táhly prakticky od počátku jednání. Nakonec se případ dostal až před smírčí komisi. Sportovní ředitel klubu Ing. Aleš Kmoníček již o kauze Matějíček a vyhrocené situaci s Hradcem Králové hovořit nechtěl, ale rozhovor, mimo jiné i ohledně rozhodnutí smírčí komise v této kauze, nám nakonec poskytnul.

O kauze Matějíček jsme psali minulý týden, Vy sám se k tomuto tématu již nechcete vracet....
Abych to vysvětlil, o kauze Jirky Matějíčka se toho napsalo už dost a domnívám se, že Jirkovo vyjádření k celé kauze hovoří za vše. Tudíž to již nechci dále rozebírat.

Přesto však, co říkáte vedrdiktu smírčí komise?
Jsem především, stejně jako Jirka, rád, že je to za námi. Přestože jsme celý případ předali našemu právnímu zástupci, který komunikoval se svazem, není pro nás postup a rozhodnutí komise velkým překvapením.

Jak to?
Od začátku bylo vidět, že se do toho svazu nechce, jelikož přestupní řád hovoří jasně a ukládá kupující straně povinnost se po podpisu smlouvy dohodnout na odstupném s mateřským oddílem. V případě nedohody to pak řeší smírčí komise. Tak je to psáno a bohužel argument, který nám neustále zástupci Svazu předkládali, není v přestupním řádu blíže specifikován a především je naprosto v rozporu se současnou přestupní realitou. Těch nejasností v přestupním řádu je však více. Pro dokreslení Vám mohu říct jednu perličku.

Povídejte...
V přestupním řádu se hovoří v čl. 31 o tomto: Smírčí komise zasedá podle potřeby, nejpozději do 5 dnů od doručení návrhu na projednání, včetně potřebných podkladů a dokladu o uhrazení poplatku. Náš návrh byl doručen včetně všech náležitostí a zaplacení poplatku dne 01.09.2009 na ČSLH. Rozhodnutí smírčí komise jsme obdrželi dne 07.10.2009. Také netřeba dalšího komentáře.

To znamená, že přestupní řád neodpodívá současným přestupním zvyklostem?
V dopise, který adresoval náš právní zástupce smírčí komisi, byl velmi podrobný rozbor tohoto případu a především jsme zde poukázali na velké nedostatky současného přestupního řádu, který je zcela mimo realitu, přestupy se dnes běžně realizují zcela jinak, než jsou zde popsány. Nakonec nám ani smírčí komise nedokázala vysvětlit dle "platných" řádů neplatnost našich argumentů a odůvodnila své rozhodnutí dle jednoho bodu v řádech, který se v normálních a běžných přestupech vůbec nepoužívá. Také smírčí komise argumentovala jedním paragrafem - čl. 30, ale náš případ umožňuje použít i čl. 21, který je přímo opačný. A takových věcí je tam více. I z toho důvodu jsme již, jak jsem zmínil, dali podnět k doplnění a určitým změnám v přestupním řádu.

A mělo to nějaký ohlas?
Je to asi shoda náhod (usměje se), ale cca týden po rozhodnutí smírčí komise, že Matějíček je nadále náš hráč, přišel dopis ze svazu. A to, aby každý klub extraligy a I.ligy zaslal vyjádření k současnému přestupnímu řádu, napsat své připomínky a návrhy na jeho úpravu, protože již nevyhovuje a je potřeba jej změnit. Jinými slovy byl Hradec v této kauze šťastnější, ale příště ho takové pochybení bude stát tabulkovou cenu a nevyřeší to výpovědí smlouvy daného hráče.

Jak je možné, že jste kupoval před sezónou hráče z jiných klubů a žádný podobně vyhrocený obchod se nekonal?
Protože nejdřív jednám s klubem a po dohodě o odstupném, následuje podpis smlouvy s hráčem. Pak se nedá nic zpochybnit a nevznikají podobné problémy. Jsem však přesvědčen, že úprava přestupního řádu, snad k ní dojde v brzké době, tyto problémy odstraní.

Jak jste tedy spokojen s "navrátilcem" Jirkou Matějíčkem?
Myslím, že jsme posílili defenzivu a Jirka si najde, možná už našel, pevné místo v naší sestavě. Ovšm stejně jako každý jiný obránce v našem týmu nemá nic jistého a musí na sobě dále neustále pracovat. Určitě i pro něho to byla velká životní zkušenost.

Jak hodnotíte včerejší utkání s Hradcem Králové?
Prohráli jsme, takže gratuluji soupeři k vítězství. Zápas byl o tom, že my jsme se snažili, stříleli a atakovali branku soupeře, ale "klasicky" jsme neproměňovali šance a také jsme udělali chyby v obranné fázi. Na druhé straně Hradec využil prakticky každou naši chybu a byl velmi efektivní v zakončení. Snažíme se, ale ne a ne protrhnout střeleckou smůlu. Věřím však, že se to již brzy zlomí a začne nám to tam "padat".