HC Stadion Vrchlabí – Nejdůležitější je láska k hokeji, říká Patrik Urban

Nejdůležitější je láska k hokeji, říká Patrik Urban

03.12.2023
Filip Vedral

V posledním zápase dvakrát skórující Patrik Urban, kapitán vrchlabského A-týmu a nový šéftrenér vrchlabské mládeže, se rozpovídal o dění v našem klubu. Přiblížil nám v rozhovoru dění jak v A-týmu, tak v mládeži podkrkonošského klubu, který se svými odchovanci může pyšnit.

Patriku, jak hodnotíš sobotní utkání v Chebu?
Zápas v Chebu nenabídl moc hokejové krásy, ale bojovnost od obou celků. Věděli jsme, že se Cheb prezentuje lepším hokejem, než to bylo v prvním utkání u nás a že to bude těžké utkání. Po dlouhé cestě jsme se v první třetině hledali. Ve zbytku zápasu se náš výkon podle mě zlepšil. Jsem rád, že jsme si s nepříjemným soupeřem poradili a odvezli si tři body.

A středeční v Benátkách?
V Benátkách to od nás byl špatný zápas. Hledali jsme se v koncovce a celkově i z týmového hlediska to nebylo ono. Naštěstí nás teď dost drží Váca (myšleno brankář Denis Vacek) a velká část bodů jde teď k nám hlavně díky jeho výkonům. Snažíme se zlepšovat v taktice a zodpovědnosti, jak řešit určité situace. Doufám, že se to brzy projeví i v zápasech a odrazíme se k lepšímu hernímu projevu.

V letošní sezóně se ti daří velmi dobře, ostatně jako už několikátou sezónu ve Vrchlabí v řadě. Zhodnoť ze svého pohledu první polovinu sezóny.
Je to takové rozpačité. Určitě by se mi dosavadní část sezóny hodnotila lépe, kdybychom měli o 8 bodů více, které jsme na začátku soutěže ztratili, i když jsme si je podle mě zasloužili. Naše výkony byly dobré, ale jak jsem zmiňoval, trápili jsme se v koncovce, což se stále ještě nepovedlo změnit. Teď máme za sebou poměrně nevydařený měsíc. Výkony byly špatné. Naopak jsme se trochu zlepšili v defenzívě a neinkasujeme tolik gólů. I díky tomu jsme dokázali pár bodů posbírat. Pevně věřím, že špatné období máme za sebou a teď se nám začne zase dařit a budeme předvádět dobré výkony, na které tento tým má.

Po odchodu Tomáše Jirků se stal po několika letech hlavním trenérem A-týmu opět Petr Hlaváč. Je to pro vás hráče impuls, nebo se nic nezměnilo a pokračujete v zajetém režimu?
Nechci mluvit za ostatní, ale myslím si, že impuls to úplně nebyl. Tomáš je výborný trenér a byla otázka času, kdy si ho někdo všimne a posune se zase o krok dále. Petr s námi je celou dobu a ví, jak hrajeme a jak hráči fungují. S Tomášem má i stejný pohled na hokej, takže se popravdě nic moc nezměnilo a jede se furt na stejné vlně.

S odchodem Tomáše zároveň přišla obrovská příležitost pro tebe, jelikož jsi po něm převzal post šéftrenéra mládeže. Jaké to je mít na starosti celou vrchlabskou mládež a její trenéry?
Je to určitě obrovská zodpovědnost a když se to takto řekne, zní to až strašidelně. Ve vrchlabské mládeži už se nějaký rok pohybuju a do jejího chodu už jsem také občas mohl zasahovat. S Tomášem jsme měli stejný pohled na chod mládeže a jakým směrem by se měla ubírat. Takže to pro mě zas až tak veliká změna nebude. Budu pokračovat ve výborně rozjeté práci po Tomášovi.

Máš s mládeží nějaké větší plány? Něco, co bys chtěl změnit?
Zatím se trochu rozkoukávám. Bylo potřeba udělat pár změn v realizačních týmech mládeže, jelikož Tomáš odešel. Nebyl tedy zatím čas uskutečnit nějaké menší kroky, jak bych si to já představoval. Měl jsem schůzky s trenéry, aby věděli, kam mládež chci směřovat a všichni jsme za jedno, což mě potěšilo. Těším se na moji budoucnost v této pozici.

Mimo pozice šéftrenéra jsi i hlavní trenér mladších žáků a přípravky. Jak se vám letos s mladšími žáky daří a jaké máte ambice do konce sezóny?
Tak ambice je silné slovo u kategorie mladších žáků. Snažíme se kluky posouvat na každém tréninku jak jen to jde. Kluci dělají pokroky v podstatných bodech, které chceme, aby dělali i ve hře. Dodržují to a snaží se opravdu hrát hokej. Učíme je také nebýt závislý na výsledku nebo tlaku od rodičů či trenérů, aby hlavně neudělali chybu. Pro nás je důležité, aby ty chyby dělali a učili se z nich.

A jak se daří našim nejmladším hokejkám?
Přípravka funguje skvěle. Je tam veliká energie od kluků a holek. Na nich je ten progres vidět opravdu nejvíce.

Na co se během tréninků přípravky zaměňujete? Co je pro takto malé děti, které s hokejem začínají, důležité?
Nejdůležitější je láska k hokeji. To je podle mě první bod, co trenéři v přípravce musí splnit. Pokud se dítě nebude s námi hokejem bavit, tak tam bude samozřejmě chodit nerado a s odporem, nebo nepřijde už vůbec. To my ovšem nechceme a snažíme se přes různé hry a zábavu tu lásku ke sportu v nich vzbudit co nejdříve. Co se týče drillových věcí na ledě, tak se zaměřujeme především na bruslení což je "alfa omega" hokeje. Když hráč neumí bruslit, tak nikdy nedosáhne toho, čeho dosáhne dobrý bruslař. Takže to bych vyzvedl jako největší dva body, na které se zaměřujeme u našich mladých talentů.

Jak to vypadá s obsazeností přípravky? Je ještě místo pro nové hráče?
Máme zhruba 41 dětí v přípravce, takže naše náborové činnosti fungují velice dobře. Pro nové hráče máme místo vždycky. Rád bych Vás touhle cestou oslovil, pokud chcete mít doma malého hokejistu, tak se na nás neváhejte obrátit, anebo přijďte v neděli od 8:30 na školičku bruslení. Budeme se na Vás těšit.