HC Stadion Vrchlabí – Do Vrchlabí přijede vítěz základní části

Do Vrchlabí přijede vítěz základní části

22.01.2009
Jan Pečeňák

A tím je loňský účastník extraligy HC Slovan Ústečtí Lvi. Náš sobotní soupeř si vyjma úvodu sezóny drží výbornou formu, díky které půjde do bojů v play off z první pozice. Z kterého místa půjdou do vyřazovací části naši hokejisté, tak o tom hodně napoví již souboj s ústeckým Slovanem. Oba týmy půjdou do čtvrtého vzájemného souboje v letošní sezóně v jiném rozpoložení. Hlavně díky tomu, že vrchlabskému celku se v poslední době moc nedaří a vše korunoval zápas v Chomutově. Zda budou pokračovat nejisté výsledky z posledních zápasů a nebo se podaří potřetí v sezóně Slovan porazit, to se dozvíme po skončení utkání, které se koná 24.1. od 18:00 v Elektromont Aréně.

Jedná se na necelé tři týdny o poslední domácí utkání vrchlabských hokejistů, které je navíc velmi důležité. Také proto by si naši hokejisté zasloužili minimálně takovou podporu jako v derby proti Hradci Králové.

Ústí v letošní sezóně

Ač před sezónou nebylo Ústí pasováno do role největšího favorita, tak momentálně všem dokazuje, že to byla chyba. Jako jediní se zatím v počtu získaných bodů dostali přes magickou hranici sta bodů. Důvod je prostý, z 44 odehraných zápasů pouze sedm porážek, z toho dvě až po samostatných nájezdech. Pokořiteli Slovanu jsou zatím Chomutov, Jihlava, Hradec Králové, trochu překvapivě i Havířov s Kadaní. Jediný tým, který může říct že se mu proti Ústí nad Labem daří, je k naší radosti HC Vrchlabí. Ze třech odehraných zápasů dokázali naši hokejisté vyhrát dva. Na domácím ledě vyhráli 3:2 po nájezdech, poté však smolně podlehli na ledě svého soupeře 1:0, aby mu však poté stejným výsledkem připravili první porážku roku 2009. V nástavbě si zatím hokejisté ze severu Čech připsali na své konto 38 bodů ze čtrnácti utkání! Jediné ztráty jsou pouze ze zápasu s Vrchlabím a v posledním kole ze souboje s Chrudimí, které Slovan rozhodl v prodloužení.

Jestli se o někoho můžou hokejisté Slovanu spolehnout, jsou to gólmani. V brance se v letošní sezóně vystřídali hned čtyři a všichni si vedou velmi dobře. Jedničkou je zatím bývalý reprezentant Dušan Salfický, který nastoupil ve 27 zápasech. Další brankáři mají odchytáno o poznání méně utkání – zkušený Zdeněk Orct osm zápasů, Radek Fiala sedm a nejméně zápasů a to pět má odchytáno Martin Volke. I obrana je zatím spolehlivá, důkazem je nejméně inkasovaných branek ze všech týmů první ligy, když průměr činí 1,7 obdržené branky v jednom zápase. Mezi nejlepší hráče obrany patří Jan Klobouček (10+13), Roman Němeček (6+11) a Lukáš Bolf (2+13). V útočné fázi patří mezi tahouny mužstva dvojice Martin Šagát (18+17) – Rastislav Špirko (17+18), kterým sekunduje Jan Heřman (13+13).

V poslední době došlo v kádru vedoucího celku 1. ligy k jediné změně. Posílit obranné řady by měl přijít Ondřej Kříž z Olomouce, do které by měl naopak odejít Martin Vágner. Díky menším problémům se tato výměna ještě neuskutečnila, ale možná již proti Vrchlabí bude vše v pořádku a Ondřej Kříž nastoupí. Na marodce je v tuto chvíli pouze útočník Jan Kloz a nejistá situace je i kolem dvojice útočníků Milana Mikulíka a Michala Dragouna.

HC Slovan Ústečtí Lvi – HC Chrudim 1:0p

Úvod zápasu byl poměrně vyrovnaný, ale postupem času se začali více prosazovat domácí hokejisté. Dostali se do několika zajímavých příležitostí, ale žádnou z nich se jim proměnit nepodařilo. Stejně tak se vedlo i Chrudimským, a tak první třetina skončila 0:0.

Druhá část hry vypadala velmi podobně jako ta první. Více střeleckých pokusů si na své konto připsali hráči Ústí, ale Šrámek v brance Chrudimi odolával. Hosté více zahrozili až v závěru třetiny, ale i Salfický byl stoprocentní. Po dvou třetinách byl stav stejný jako na začátku utkání.

Třetí dějství začalo opět náporem Slovanu, ovšem stále bez gólového efektu. Když se na druhé straně nepodařilo dostat puk ani za záda Salfického, skončilo tak utkání po šedesáti minutách bez branek a dospělo do prodloužení.

Z něj uplynulo třicet pět vteřin, když dlouhým pasem poslal Heřman do samostatného úniku Marka Hovorku, ten vyzrál na jinak výborného Šrámka blafákem a ukončil zápas ve prospěch Lvů.

HC Slovan Ústečtí Lvi – HC Vrchlabí 0:1

Úvod utkání patřil hostům, ale Štůrala svůj tým podržel. Vrchlabí se však nenechalo zahnat do defenzivy, postupně hru vyrovnalo a v závěru třetiny to byli právě hosté, kdo měl utkání ve své moci. Dokonce svůj tlak hráči hostí proměnili v brankovou radost a to sekundu před koncem první části hry. Martin Krupka z rohu hřiště nahodil puk na Orcta a ten si ho srazil za svá záda. Hosté tak vedli 1:0.

I druhá třetina byla v úvodu spíše vyrovnaná, až od poloviny utkání začali na obrátkách přidávat hráči Slovanu a několikrát nepříjemně zahrozili. Ve všech případech však byl Štůrala pozorný. Po dvou třetinách byl stav stále 1:0 pro Vrchlabí.

Kdo čekal v poslední části hry drtivý tlak Ústí, dočkal se až ke konci utkání při vyloučení hostujícího obránce, které domácí ještě zvýraznili odvoláním gólmana. Tým Vrchlabí a jeho početná skupina fanoušků prožívali krušné chvíle, ale oslabení se podařilo ubránit a stejně tak se podařilo ubránit hubený náskok. Hosté se tak mohli radovat z velmi cenné výhry v poměru 1:0.

D&D Elektromont Aréna
24.1. 18:00
HC Vrchlabí 45. kolo HC Slovan Ústečtí Lvi
4. 93 b. Umístění 1. 107 b.
26 – 5 – 5 - 8 Celková bilance 31 - 6 – 2 - 5
Patrik Beck 13 g.+ 17 as. Nejproduktivnější hráč Martin Šagát 18 g.+ 17 as.
Patrik Beck
Rok Pajič oba 13 g.
Nejlepší střelec Martin Šagát 18 g.
Patrik Beck 17 as. Nejvíce asistencí Rastislav Špirko 18 as.
Ladislav Gengel +14 Nejlepší hráč v +/- Jiří Zeman +26
Richard Rapáč -13 Nejhorší hráč v +/- Ondřej Havlíček -3
Roman Chatrnúch 88 min. Nejtrestanější hráč Zbyněk Sklenička 101 min.

38. kolo HC Slovan Ústečtí Lvi - HC Kometa Brno 5:0

HC Vrchlabí: Štůrala (od 41. Ševčík) - Matějíček, Chaloupka, Chatrnúch, Štrach, Galvas, Jaroměřský, Bendík, Wagenhoffer - Gajovský, Beck, Gengel - Krupka, Pajič, Rusnák - Kubeš, Kříž, Hubáček - Látal, Rapáč, Rákos

HC Slovan Ústečtí Lvi: Salfický – Bolf, Tůma, Němeček, Macháček, Klobouček, Zeman, Pojkar – Hovorka, Špirko, Heřman – Čaloun, Šagát, Sklenička – Janků, Hanzl, Šaffer – M. Novák, Havlíček, Kuchejda

Poslední domácí utkání v základní části bude jako hlavní rozhodčí pískat pan Minář, kterému budou pomáhat pánové Padevět a Prchal.