HC Stadion Vrchlabí – Petr Hlaváč odpověděl na otázky fanoušků
Rozhovory

Petr Hlaváč odpověděl na otázky fanoušků

12.07.2017
Lucie Horčičková

Před časem měli fanoušci Vrchlabí možnost položit otázky trenérovi A-týmu Petru Hlaváčovi. Ten si nakonec našel čas, aby ochotně všechny dotazy položené přes klubový web zodpověděl. Mluvil nejenom o svém trenérském stylu, ale i o kamarádství s hráči nebo nasazování mladých nadějí do áčka.

Když jste ještě sám hrával hokej, od roku 2006 do roku 2012 jste měl dlouhou pauzu. Proč?
S manželkou a dětmi jsme se přestěhovali z Prahy do Krkonoš. Žena provozuje malý penzion a já jí s tím pomáhám. Než si to vše sedlo, tak musel jít hokej stranou. Pět let jsem nestál na bruslích a pak se mi ozval Jirka Jakubec, jestli bych Vrchlabí nepomohl v krajské lize. Souhlasil jsem a udělal jsem dobře.

Věnujete se teď v životě kromě trénování i nějakým mimo hokejovým aktivitám?
Snažím se dělat nějaký sport (fotbal, tenis, stolní tenis, kolo), abych nebyl tlustý, ale moc se mi to nedaří. Nemyslím ty sporty, v těch jsem dobrý. (směje se) Dále mi spoustu času zabere rybaření – můj největší koníček.

Mám pocit, že jako trenér jste na mužstvo příliš hodný. Z toho může pramenit nedisciplinovanost některých hráčů, což se negativně projeví na výsledku.
Jsem s hráči kamarád. Je to moje filozofie a já tomu věřím. Věřím i hráčům, že toho nezneužijí. Samozřejmě by to ale někdy chtělo tvrdší ruku.

Mezi jaké typy trenérů byste se zařadil? Někteří celý zápas na střídačce nepostojí, neustále pendlují mezi hráči, řvou na ně, když se nedaří, či je naopak po povedené akci pochválí. Jiní jsou zase relativně v klidu a spíš si neustále píší poznámky a emoce nedávají najevo.
Mě zápas vtáhne. Nedokážu jen tak stát a na hráče pokřikuji, oni mě ale na ledě stejně neslyší. Slyší to ti na střídačce, tak snad si z těch mých rad něco vezmou. Moc je nechválím.

Jaký jste měl první pocit, když Vrchlabí vyhrálo nějaký důležitý zápas? S kým to bylo?
Po svém prvním vyhraném zápase jsem byl samozřejmě šťastný. Velkou vědu z toho ale nedělám.

Jako každý rok máme postupně vyšší ambice...Jak moc se tedy změní tým, aby se tyto předsezónní ambice podařilo naplnit?
Já ten tým moc měnit nechci. Samozřejmě nějaké změny budou, protože je zde spousta hráčů na hostování, kteří mají třeba vyšší ambice než je 2. liga, nebo si najdou zaměstnání a jdou do jiného města. Kostra týmu zůstane a pokusíme se nabalit hráče, o kterých si myslíme, že budou ti praví. A ti stávající by měli udělat zase nějaký posun.

Plánujete v příští sezoně postup do 1.ligy?
Já chci vyhrát každý zápas, do kterého nastupujeme, a jsem přesvědčen, že ho vyhrát můžeme. Věřím, že i hráči uvažují stejně, takže příští sezonu budeme chtít určitě všechno vyhrát a postoupit. Jestli se to povede, nevím, ale pokusíme se o to.

Jak je možné, aby byl hráč vyloučen v každém zápase 5 plus do konce, nebo 2x -3x po 2 minutách? Myslím Klementa.
Usměrnit Martina Klementa je složité. Je to bojovník, který nic nevypustí. Někdy to přežene, ale někdy je i vyloučen neprávem. Já po hráčích chci, aby hráli agresivně, ale čistě. Věřím, že Martin to tak chce taky, jen to bohužel někdy nevyjde. Je ale 100x lepší hrát s Klémou než proti němu a to ve 2.lize vědí všichni.

Připravujete naše hráče na zápas více fyzicky nebo psychicky? Proč?
Hráče fyzicky nepřipravuji. Hráč se musí připravit sám. Myslím si, že trenér by měl být od toho, aby hráče naučil něco hokejového, vymyslel taktiku jak přelstít soupeře a přizpůsobit tomu tréninky. Psychicky hráče připravuji samozřejmě také, i když nevím, jestli to na všechny zabírá. To víte, nejsem Chocholoušek.

Co říkáte na kvalitu rozhodčích ve 2.lize? Jsou to také jen lidé, ale někdy je to z jejich strany katastrofa.
Kvalita rozhodčích ve 2. lize odpovídá kvalitě soutěže. Já jako trenér v zápase udělám nějaké chyby, hráči udělají nějaké chyby, tak by byl zázrak, kdyby ty chyby neudělali i rozhodčí. Já jsem s rozhodčími spokojený a v play-off byli výborní. Jediné, co mi na nich vadí, je to, že nepouštějí tvrdou hru do těla. Když trefíte někoho čistě tělem v souboji jeden na jednoho a dostanete za to 5+do konce utkání, tak je to frustrující. A ten chcípák, co se tam válel jak mrtvý, vám pak dá další střídání z přesilovky gól.

Kde jsou ty sliby, že budete nasazovat mladé odchovance? Dle mého názoru nejsou dostatečně zapojováni do hry a často sedí na lavici, aniž by jim bylo umožněno se do hry zapojit.
Této otázce moc nerozumím. Já mladé odchovance prosazuji, i když na to třeba ještě výkonnostně nemají, ale musím od nich vidět snahu na sobě pracovat. Jediný hráč, který si loni zasloužil více prostoru, byl Radek Krsek. Bohužel bylo v útoku 12 lidí lepších, tak strávil sezonu v Nové Pace, kde si vedl výborně. Letos svou šanci určitě dostane. Žádného jiného hráče, o kterém mluvíte, neznám.