HC Stadion Vrchlabí – Nový trenér Tomáš Jirků: Beru to jako obrovskou výzvu a zodpovědnost
Rozhovory

Nový trenér Tomáš Jirků:
Beru to jako obrovskou výzvu a zodpovědnost

08.01.2022
Tomáš Otradovský, Krkonošský deník

Mládí vpřed! I tak se dá stručně označit rozhodnutí vedení vrchlabského HC Stadion, který pro zbytek sezony dává velkou příležitost nedávno ještě hráčům, nyní už trenérům. Do pozice hlavního kouče se po ukončení spolupráce s dvojicí Petr Hlaváč – Martin Koudelka posouvá bývalý kapitán mužstva Tomáš Jirků (30). Asistenty mu budou Jan Starý (35) s Jánem Bendíkem (36).

Jirků plnil roli kapitána ještě loni při skvělém tažení za čtvrtým místem v základní části. Poté, co mužstvo skončilo v play off na Vsetínu, ukončil poctivý obránce hráčskou kariéru s cílem zdokonalovat se v trenérském řemeslu. Od vrchlabského klubu rázem dostal příležitost a hned od nové sezony se stal asistentem, který stál na střídačce po boku Hlaváče a Koudelky. Nyní padá odpovědnost přímo na něj. Po odvolání zmiňované dvojice mu vedení HC Stadion tým svěřilo.

Tomáši, ještě loni jste mužstvo vedle jako kapitán. Už jen rozhodnutí ukončit kariéru pro vás muselo být těžké. A teď jste najednou hlavním trenérem. Zvládnete takovou turbulenci ustát?
Před sezonou jsem nastupoval do nové role s pokorou a nadšením. Snažil jsem se odvádět maximum pro tým a pomáhat hlavním trenérům k úspěšnému fungování týmu. Ani ve snu mě nenapadlo, že bych hned první sezonu na pozici trenéra A týmu mohl být dokonce trenérem hlavním. Situace se však změnila, vedení se rozhodlo odvolat Petra s Martinem a představilo mi své plány. Byl jsem mile překvapený, že mi sportovní manažer s majitelem klubu dali takovou nabídku.

Jak říkáte, dosud jste u týmu působil coby asistent. Odpovědnost šla řekněme za vašimi kolegy. Cítíte nyní tu velkou změnu?
Na rovinu říkám, že to beru jako obrovskou výzvu, ale zároveň velkou zodpovědnost. S novým realizačním týmem uděláme maximum, aby byl náš tým úspěšný. Je to velká zodpovědnost, ale stavím se k tomu čelem. Jsem přesvědčený, že spolu s mými kolegy máme týmu, co dát.

Jak byste popsal vaši dosavadní roli? Jaké slovo jste v kabině měl a jaký prostor od kolegů vlastně dostával?
Připravoval a stříhal jsem video, jak z našich utkání, tak i ze zápasů našich soupeřů. Dále jsem se staral o obránce, přičemž jsem měl na starosti i jejich střídání během jednotlivých utkání. Dostával jsem od hlavních trenérů poměrně dost prostoru, na to jsem si nemohl stěžovat.

Se stávajícími trenéry se klub rozloučil, vás ale u mužstva ponechal. Cítíte velkou důvěru, kterou bude záhodno splatit?
Moc si toho vážím, velkou důvěru od našeho vedení cítím dlouhodobě, mám se sportovním manažerem a majitelem výborný vztah. Nikomu jsem neslíbil žádné zázraky, jelikož nejsem kouzelník, ale budu pracovat více než na sto procent, to můžu garantovat vedení, hráčům i vrchlabským fanouškům.

Kariéru hráče jste končil jako obránce. Na co tedy ve vrchlabské hře budete klást důraz? Bude to právě pevná defenzíva?
Jak víte, býval jsem předělaný obránce, který začínal jako útočník. Mám rád ofenzivní hokej s podporou obránců do útoku, ale na druhou stranu dobrá defenzíva je základ úspěchu. Zejména v této fázi sezony, kdy půjde o hodně. Budeme na organizaci hry s týmem tvrdě pracovat.

Leč v posledních týdnech se mužstvo trápilo především v útoku. Budete v tomto ohledu o to víc spoléhat na rady asistenta Jana Starého, jenž platil v dresu Pardubic za vynikajícího útočníka a v extralize nastřílel přes sto branek?
Na Honzu hodně spoléhám, a to nejenom co se týká hry do útoku. Vytváříme spolu s druhým asistentem Honzou Bendíkem plnohodnotný tým, kde každý z nás bude mít velkou roli a podíl na fungování týmu. Honza Starý má na starosti přesilové hry, které nás dlouhodobě trápí. Věřím, že se naše přesilovky zlepší a pomůže nám to k dobrým výsledkům.

Hned pět hráčů vašeho kádru je starších než vy. Nemáte trochu obavy, že vám budou do řemesla zasahovat víc než vaši dva asistenti?
O to strach určitě nemám. Věřím, že mám i u starších hráčů potřebný respekt, protože mě znají a vědí, že jsem týmový hráč a udělám pro dobré výsledky maximum.

Jaký cíl pro zbytek sezony si kladete a na jaké umístění podle vás tým letos má?
Půjdeme teď zápas od zápasu, budeme chtít bodovat v každém z nich. Jednoznačným cílem je získat co nejvíce bodů do tabulky, abychom se brzy vyhnuli sestupovým spekulacím a dostali se do play off.