HC Stadion Vrchlabí – Spolupráce s týmem z Nové Paky
A Team

Spolupráce s týmem z Nové Paky

24.06.2020
Daniela Udatná

Jiří Jakubec již v květnu uvedl, že klub jedná o spolupráci s týmy II. ligy. Jednání byla už tehdy nejdále s Novou Pakou a nakonec byla úspěšná. Jak bude vše probíhat se dozvíte v rozhovoru s Jiřím Jakubcem, sportovním manažerem HC Stadionu a Bohumilem Šmikou, jednatelem klubu BK Nová Paka.

První otázka bude navazovat na prohlášení z května, jak pokročila od té doby vzájemná jednání mezi týmy?
JJ: Spolupráci mezi našimi kluby považuji za dohodnutou. Samozřejmě spolupráce dvou klubů je živá záležitost, kdy je potřeba reagovat na momentální situaci, ale základní pravidla považuji za jasně daná a náš klub je připraven je dodržet.
BŠ: Jsme dohodnuti na kostře spolupráce. Někteří hráči prvoligového Vrchlabí budou mít vyřízené střídavé starty v 2. lize za BK Nová Paka a někteří budou mít tuto možnost opačným směrem.

Kolik takových jednání se uskutečnilo, než došlo ke sladění představ o spolupráci mezi oběma týmy?
JJ: Nebylo to nijak extrémně složité. Několik telefonů a jedno setkání. Myslím, že zde by šlo použít přísloví - kde je vůle, je i cesta.
BŠ: Jednání nebylo moc, známe se. Stačilo několik telefonátů a jedno oficiální osobní setkání a písemně sepsané možnosti. Respektive představy spolupráce ze strany HCV. Zároveň došlo k dojednání o postupu řešení hráčských práv mládeže.

Otázka pro pana Jakubce – jaké týmy jste ještě oslovili a proč jste nakonec pro spolupráci zvolili BK Nová Paka?
JJ: Od začátku jsme primárně uvažovali o BK Nová Paka a pak ještě projevil zájem o spolupráci pan Vasil Teodoridis ze Dvora Králové. Ve Dvoře ale měli tým již víceméně sestavený a tak nebylo moc o čem hovořit. Klub Nové Paky se pro nás v tuto chvíli jeví jako ideální partner.

Co tato spolupráce přinese Stadionu Vrchlabí a co Nové Pace?
JJ: Jak jsem již několikrát uváděl, tak pro nás tato sezóna nebude jednoduchá, protože budeme ve vyšší soutěži nováčky. V podstatě budujeme úplně nový tým a uvidíme, jak si vše sedne a jak vše bude fungovat. I proto chceme udržet širší kádr a některé hráče, kteří nebudou mít tolik prostoru v zápasech Chance ligy, budeme posouvat do nižší soutěže.
BŠ: Pro BK Nová Paka to bude jistě vědomí postavení spolupracujícího silného partnera s možností využití hráčů širokého prvoligového kádru s profesionálními podmínkami.

Dalším dotazem navážu na server hokej.cz, kde je oznámen příchod nového hlavního trenéra pro BK Nová Paka. Jedná se o Petra Hlaváče, který působil na střídačce Stadionu. Jaký impuls se v Nové Pace očekává příchodem nového trenéra?
JJ: Já jsem s Petrem začínal ve svojí funkcionářské pozici a prošli jsme spolu celou cestu II.ligou, která vyvrcholila letošním postupem. Petr je pro mě člověk, který hokeji výborně rozumí, má trenérský cit a umí si získat hráče na svoji stranu. Jeho cílem, jako každého trenéra, bude uhrát co nejlepší výsledek a já doufám, že mu k tomu pomůžou i kluci z Vrchlabí.
BŠ: Petr Hlaváč je tou první osobou, která bude zajišťovat bezkolizní průběh spolupráce v průběhu náročné sezóny. Dá se říci, že je stavebním kamenem vytvořené spolupráce. Impulsem je předpoklad sestavení kvalitního kádru, který by měl obsáhnout celý průběh soutěže v kvalitním výkonu a tedy i výsledcích.

Kolik hráčů by mělo z Vrchlabí do Nové Paky přijít?
JJ: Zatím jsme dohodnuti na cca. 1 pětce, ale myslím, že v sezóně to bude více jmen, která se v Nové Pace objeví.
BŠ: V tuto chvíli se předpokládá pravidelný start kvarteta hráčů. Záležet bude na výkonnosti jednotlivců, jejich využívání v I. ligovém týmu, potřebám a možnostech obou klubů.

Kolik jich bude zařazeno do stálé sestavy a kolik na hostování?
JJ: Na hostování odchází hráči, kteří se nám nevešli ani do širší sestavy. Z loňské sestavy je to Martin Abrahám. Dále budou určitě hráči na střídavé starty, ale zde konkrétní jména uvádět nebudu. Momentálně všichni kluci absolvují náročnou letní přípravu a opravdu na sobě tvrdě pracují. Trenér je s nimi spokojený a všichni dostanou v srpnu šanci se prosadit do A-týmu. Konkurence bude veliká a ani mladíci z Pardubic nemají ve Vrchlabí nic jistého.
BŠ: Na hostování jdou do Nové Paky Jan Kerekanič, Michal Chleborád a Martin Abrahám. Na střídavé starty to budou čtyři hráči s tím, že budou muset absolvovat předzápasové přípravy v Nové Pace. Vše bude záležet na možnostech a potřebách obou týmu.

Mohou v Nové Pace očekávat i příchod některého z těch „hvězdných hráčů“ starší generace, kteří již nebudou v „A“ týmu v 1. lize nastupovat, o jaké hráče by šlo?
JJ: Já doufám, že ano a že si i v Pace budou fanoušci moci užít hokejové geniality, které tito hráči předváděli ve Vrchlabí.
BŠ: Ano. Sportovní veřejnost budeme informovat.

Je tato vzájemná spolupráce mezi kluby dohodnuta na jeden rok nebo na delší časové období a čím je to podmíněno?
JJ: Spolupráce bude fungovat tak dlouho, dokud bude pro obě strany přínosná. Já se domnívám, že pro Vrchlabí je velice důležité mít spolehlivého partnera ve II.lize a pokud vše bude fungovat, rádi ve spolupráci budeme pokračovat.
BŠ: Spolupráce je zahájena bez časového omezení.

Dalo by se tedy říct že BK Nová Paka bude „farmou“ prvoligového Vrchlabí? A jaký zájem bude mít vedení Stadionu, aby se partnerskému týmu dařilo ve 2. lize?
JJ: Mě slovo farma nevadí, ale někteří fanoušci i u nás ve Vrchlabí jsou na něj doslova alergičtí. Já osobně bych to farmou nenazýval. BK Nová Paka je naprosto nezávislý klub a my se mu budeme snažit pomoci, jak nejlépe budeme umět. A nejenom my, do této spolupráce bude vstupovat i pardubické Dynamo. Vše je o lidech a o komunikaci a já myslím, že je veliká reálná šance, aby to fungovalo velice dobře.
BŠ: Bude to oboustranná spolupráce, která může sahat až na osu spolupráce mezi extraligovými a prvoligovými týmy. BK Nová Paka nebude farmou HCV. BK Nová Paka bude poskytovat svému partnerovi možnosti hráčských uplatnění vybraným hráčům, kteří nebudou mít v I. lize tolik příležitostí.

Pro Novou Paku to bude tedy výrazné posílení kádru oproti loňské sestavě?
JJ: To nedokážu úplně posoudit. Já osobně si myslím, že v loňské sezóně kádr Nové Paky nebyl vůbec slabý a v každém našem vzájemném zápase to byl urputný a vyrovnaný boj. Myslím, že loňský výsledek neodpovídal kádru, který v nové Pace byl. Jak znám Petra Hlaváče, tak rozhodně nebude chtít hrát jen tak pro zábavu, ale bude mít ty nejvyšší ambice. Hráči z Vrchlabí, kteří do Nové Paky přijdou budou 100% fyzicky připraveni a myslím, že i mentálně a hokejově budou mít co nabídnout.
BŠ: To se nedá říci. Kvalita tu byla i minulou sezónu. Pouze v závěru sezóny přišla zranění a potřeby HCV, když stáhl z hostování Jardu Dvořáka, který v té době byl jedním z nejlepších tahounů Nové Paky. A pak zranění a nemoci přinesly neúspěšné výsledky v jejím závěru. Spíše se jedná o změnu koncepce herního stylu.

Budou ještě nějaká jednání pokračovat, nebo bych mohl požádat o stručné shrnutí dosavadních jednání?
JJ: Jak jsem již uvedl, tak považuji ty základní témata za vyřešená a pravidla za nastavená. Ale je to spolupráce 2 klubů a v těch se neustále něco děje, takže komunikovat se bude určitě v průběhu celé sezóny.
BŠ: Jednání a telefonáty budou probíhat neustále především na ose sportovních manažerů a trenérů. Jednání byla a jsou srozumitelná a stabilní. Je dané, jak budou a mohou oba kluby spolupracovat.