HC Stadion Vrchlabí – Zhodnocení 1. části sezony 2018/2019 naší mládeže
Tiskové zprávy

Zhodnocení 1. části sezony 2018/2019 naší mládeže

16.12.2018
Lucie Horčičková

Přinášíme Vám zhodnocení 1. části sezony 2018/2019 všech mládežnických kategorií a také několik informací k zázemí a nadrámcovým aktivitám.

První tréninky na ledě absolvovali mladší žáci, starší žáci a dorost s juniory. Ti vyjeli na led již v pondělí 6. srpna. Následující týden probíhal již potřetí vrchlabský Hockey camp, který se uskutečnil od 13.8 do 17.8 a byl organizovaný formou příměstského tábora. Celkem bylo přihlášeno 32 dětí narozených v letech 2011 - 2006, které měly každý den 2 tréninkové jednotky na ledě a 2 tréninkové jednotky na suchu. Následující týden již začali trénovat i naši nejmenší, tedy přípravka a 3. + 4. třída. Poslední týden v srpnu již tradičně proběhlo letní soustředění na Liščí Farmě, kde jsme měli zařízené ubytování společně se stravou a k dispozici jsme měli také všechna sportoviště. Soustředění absolvovalo celkem 82 vrchlabských mládežníků.

Tréninkový program se ustálil se začátkem školní docházky a v září také začali hrát mistrovská utkání mladší a starší žáci, dorost a junioři. Od října hrají pravidelně také svá utkání organizována formou turnajů ročníky 2011 (2. třída), 2010 (3. třída), 2009 (4. třída). Ve všech těchto kategoriích jsme přihlásili 2 mužstva, jelikož máme velký počet dětí v jednotlivých ročnících a chceme, aby si všichni děti zahrály. Ročník 2011 čítá momentálně 17 hráčů, ročník 2010 je složen ze 14 hráčů a ročník 2009 tvoří 15 hráčů. 2. a 3. třída hraje svá utkání formou minihokeje, to znamená, že hrají na 1/3 hřiště. U ročníku 2009 (4. třída) má právo pořadatel turnaje do konce prosince si vybrat, zda bude hrát utkání na půlku hřiště (mantinel na červené čáře) nebo podélně přes celé hřiště. Od nového roku bude tato kategorie hrát na celé hřiště.

Přípravka

Naší hokejovou přípravku tvoří kluci a dívky narozené v roce 2011 a později. V dnešní době k nám dochází 17 hráčů ročníku 2011, 14 hráčů ročníku 2012 a 5 hráčů ročníku 2013. Hlavním trenérem této kategorie je Tomáš Jirků, asistenti trenéra jsou Honza Muller, Honza Munzar, Jakub Moník, Michal Brandejs a Ondřej Fait.

Přípravka trénuje třikrát týdně, v pondělí mají trénink v tělocvičně, ve středu a v pátek je trénink na ledě, který trvá 60 minut a je zaměřený především na bruslení a široké spektrum her a herních cvičení tak, aby to děti hlavně bavilo a vytvořily si pozitivní vztah k našemu sportu.

Ročník 2011 doplněný o některé hráče z ročníku 2012 a 2013 absolvoval několik turnajů a také přátelských utkání s týmy blízké vzdálenosti. Výsledky se u minihokeje nepočítají, cílem je zahrát si a mít radost ze hry.

Komentář Jakuba Moníka:
Chtěl bych všechny děti a jejich rodiče moc pochválit. Rodiče jsou úžasní a hrozně moc ochotní, což je u těchto malých dětí velice důležité. Na každém tréninku máme přibližně 20 dětí, což je podle mě skvělé. Děti si v tomto věku sice s hokejkami zatím tolik nerozumí, ale v bruslení jsou vidět velké pokroky. Pokud vidíme, že je nějaké dítě starší nebo více nadané, snažíme se ho zapojit do vyšších tříd ke starším, aby se mohlo zdokonalovat. Tréninky připravuje Tomáš Jirků a myslím si, že je dělá opravdu dobře a správně, tak aby to ty děti bavilo a aby je hokej zaujal a vytvořily si k němu nějaký vztah.

3. + 4. třída

2010 a 2009, tedy 3. a 4. třída trénují pohromadě, a to pod vedením hlavního trenéra Patrika Urbana, kterému pomáhají asistenti Honza Žďára, Tomáš Cerman, Dan Srnský, Renda Mach a Filip Moník.

Tyto dva ročníky trénují společně také čtyřikrát týdně, v pondělí mají na programu trénink na suchu v tělocvičně, v úterý, ve středu a ve čtvrtek trénují na ledě po dobu 60 minut. Náplň a obsah tréninkových jednotek je podobný jako u přípravky, tedy bruslení a hry, ale objevují se zde už také častější herní činnosti jednotlivce, a to vedení kotouče, přihrávání a střelba.

Ročník 2010 hraje pravidelně od října jednou za 14 dní v sobotu turnaj v minihokeji. Ročník 2009 hraje každou neděli turnaj na půlku hřiště. U obou kategorií se výsledky nepočítají, na tabuli svítí po celou dobu utkání výsledek 0:0.

Mladší žáci

Tuto kategorii tvoří celkem 16 hráčů + 2 brankáři z ročníků 2008 a 2007. Celý tréninkový program spolu s některými zápasy absolvují s mladšími žáky také 5 talentovaných jedinců narozených v roce 2009. Hlavním trenérem této kategorie je Tomáš Jirků, asistenti trenéra jsou David Chalupa, Jiří Jakubec, Tomáš Cerman a Dan Srnský.

Mladší žáci mají celkem 5 tréninkových jednotek za týden a jedno mistrovské utkání o víkendu. Součástí týdenního plánu je trénink na suchu v tělocvičně, tréninky na suchu před i po ledě a samozřejmě 3 tréninkové jednotky na ledě odpoledne + 1 tréninková jednotka na ledě dopoledne v rámci výuky sportovních tříd ZŠ nám. Míru.

Mladší žáci právě skončili základní část, kde společně se staršími žáky obsadili celkové 2. místo za Mountfieldem HK. Postupují tedy do nadstavby, kde vytvoří skupinu o 9 týmech, kterou utvoří mužstva, která postoupila z prvních třech míst ze svých základních skupin.

Komentář Davida Chalupy:
Máme za sebou základní část, kde jsme skončili druzí a postoupili do lepší nadstavbové skupiny, kde nás čekají velmi kvalitní zápasy, na které se těšíme. V základní části jsme sedm zápasů vyhráli, jednou remizovali a čtyřikrát prohráli. S výkony jsme byli vcelku spokojení, jen herně se nám nepovedly zápasy v Hradci Králové a v Novém Bydžově, ale jinak jsme byli spokojení. Nejde nám tolik o výsledek, ale hlavně o předvedenou hru, kde chceme, aby kluci hodně bruslili, pomáhali si, hodně si nahrávali. Přesně tohle nám ale v zápasech v Hradci Králové a v Novém Bydžově chybělo. Na tréninku se hodně věnujeme hrám na malém prostoru, střelbě a samozřejmě stále i bruslení. Chceme, aby tréninky kluky bavily a chodili na ně rádi. Kluci se na tréninku snaží a věci, které při tréninku děláme, se začínají objevovat i při zápasech, za což jsme rádi. I když je to s nimi občas těžké, tak je zatím za základní část musíme pochválit.

Starší žáci

Starší žáci jsou složeni z 15 hráčů a 2 brankářů, kteří se narodili v roce 2006 a 2005. Tuto kategorie má na starosti jako hlavní trenér Tomáš Bláha a asistent trenéra Petr Srnský.

Tréninkový program mají obdobný jako mladší žáci, tedy celkem 5 tréninkových jednotek a jedno mistrovské utkání za týden. Týdenní plán je složen z tréninku na suchu v tělocvičně, mají také tréninky na suchu před i po ledě a samozřejmě 3 tréninky na ledě odpoledne + 1 tréninková jednotka na ledě dopoledne v rámci výuky sportovních tříd ZŠ nám. Míru.

Starší žáci skončili po základní části spolu s mladšími žáky na 2. místě. V nadstavbě je čeká 8 soupeřů, s nimiž si zahrají každý s každým systémem doma- venku.

Komentář Tomáše Bláhy:
Chtěl bych kluky moc pochválit! Jsem rád, že pravidelně chodí na tréninky a taky s jakou chutí trénují. Jen poctivá práce je může někam posunout. Kluci se sami přesvědčili, že tak, jak trénují v tom týdnu, tak pak i odehrají víkendový zápas. Je za námi půlka sezóny a jako trenér můžu být spokojený. Teď nás čeká druhá část sezóny a doufám, že i po ní budu moci říct to stejné jako teď...

Dorost

Kategorie dorostu hraje společně s Trutnovem pod hlavičkou HC Krkonoše. V současném kádru je 9 vrchlabských hokejistů z ročníků 2003 a 2004. Za dorost již nastoupilo také 5 hráčů z ročníku 2005. Hlavním trenérem je Michal Pšurný a asistentem je Michal Oborník. Dorost trénuje společně s juniory ve Vrchlabí, a to 4x týdně na ledě a 4x na suchu.

Dorost se po základní části neumístil na třech postupových místech, a proto v letošní sezóně nebojuje o postup do extraligy dorostu. Skupiny nadstavby však momentálně vede bez jediné porážky, na kontě má 7 vítězství za sebou se skóre 69:21.

Komentář Michala Pšurného:

Probíhající sezonu dorostu bych prozatím hodnotil na dvě části. První skupina o postup do nadstavby do konce října, kde se hraje o postup do extraligy nám moc výsledkově nevyšel a postavení v tabulce asi odpovídá předvedené hře, ale je potřeba objektivně přiznat, že kvalita prvních třech mužstev byla asi o něco lepší. Každopádně o několik bodů více jsme uhrát měli. Pár zápasů jsme měli-mohli dotáhnout do vítězného konce, ale byla to pro kluky zkušenost, že je potřeba hrát naplno celých šedesát minut. Ve druhé části dočasné soutěže jsme všechny zápasy vyhráli, kluci hrají uvolněně a jsou k vidění i pěkné akce. Práce je před námi přesto dost. V tomhle případě je na druhou stranu kvalita mužstev o něco slabší, ale je dobré být na vítězné vlně. Velmi pozitivně vnímám, že se nám daří postupně zapojovat kluky ročníku 2005 a kluci ročníku 2003 si budou postupně osahávat juniorku do příští sezony. Do vánoční přestávky máme ještě dva zápasy, tak doufám, že vítěznou sérii nepřerušíme a po novém roce na ni dokážeme navázat. Necháme se překvapit, co přinesou další zápasy.

Junioři

Junioři stejně jako dorost hraje s trutnovskými hokejisty za HC Krkonoše. V mužstvu je 5 vrchlabských odchovanců z ročníků 2002, 2001 a 2000. Za tuto kategorii smí do jednoho utkání nastoupit také 3 hráči z ročníku 1999 na výjimku. Jako hlavní trenér vede tým Jaroslav Řehák a pomáhá mu asistent trenéra Martin Mach. Junioři trénují s našimi dorostenci 4x týdně ve Vrchlabí.

Junioři skupinu základní části vyhráli a tím si zajistili postup do nadstavby, kde bojují o postup do extraligy juniorů. V současné chvíli jsou na průběžném 3. místě se ztrátou 4 bodů na 2. místo, respektive 5 bodů na lídra tabulky z Pardubic. Nutno podotknout, že naši hráči mají odehráno o zápas méně.

Zázemí a nadrámcové aktivity

Navíc nad rámec běžného programu, mají všichni naši mládežníci možnost navštěvovat dvakrát týdně tzv. OPEN ICEcož je volný led pod dozorem trenéra, kde si můžou hráči trénovat, jak chtějí a snažíme se tím suplovat hru na plácku za barákem, která bývala v dřívějších letech samozřejmostí. Mladší, starší žáci a dorost s juniory absolvují jednou za týden speciální core trénink pod vedením bývalé české reprezentantky v lyžování Kláry Křížové.

K dispozici mají naši hráči nově vybavenou rozcvičovnu s posilovnou. Velmi využívaná je od letošní sezóny nová střelnice, kde mají všichni možnost se zdokonalovat ve střelbě. Navštěvujeme také saunu, která je nově zrekonstruovaná. V plánu na příští sezónu máme vybudování minihřiště na míčové hry v prvním patře stadionu.

Již druhým rokem velmi úzce spolupracujeme se Základní školou nám. Míru, kde působí v roli učitele náš šéftrenér mládeže Tomáš Jirků. Využíváme toho, že v dopoledních hodinách mohou hokejisti ze sportovních tříd na druhém stupni absolvovat trénink na ledě dopoledne v rámci školy. Odpolední tělesnou výchovu mají s ostatními spolužáky zaměřenou na atletiku, gymnastiku a míčové hry. Dalším pozitivním příspěvkem této spolupráce je, že nám umožňuje mít kontrolu nad prospěchem a chováním ve škole.

Spolupráce a komunikace s rodiči je pro nás klíčová, protože při výchově jedince je nezbytné být „na jedné lodi“. Pořádáme pro rodiče pravidelné informativní schůzky a třikrát za sezónu i seminář o filozofii naší práce s mládeží, výživě, regeneraci, atd.

Velmi intenzivně se věnujeme u mládeže náborové činnosti. Každou sobotu od začátku října probíhá od 9:00 Škola bruslení, kterou navštíví pravidelně okolo 80 dětí. Organizujeme také tradičně výuku bruslení pro mateřské a základní školy, která probíhá v dopoledních hodinách ve všední dny. Spolupracujeme celkem se 14 subjekty z Vrchlabí a okolí. Další náborovou aktivitou je celorepubliková akce Pojď hrát hokej v rámci Týdne hokeje, kterou organizuje ve spolupráci s kluby Český svaz ledního hokeje. Tato akce probíhá dvakrát za hokejovou sezónu. První akce proběhla v sobotu 22.9.2018 a zúčastnilo se jí celkem 29 dětí. Podruhé v letošní sezóně je to naplánované na sobotu 29.1.2019 od 9:00 a budou si zase moci všechny děti ve věku 4- 8 let vyzkoušet, jaké to je být hokejistou.