HC Stadion Vrchlabí – Aréna – Historie arény

Historie arény

Duší celé akce boje o umělý led byl neúnavný diplomat a vyjednávač Otto Flachsel. Mnoho schůzek a jednání se za jeho pomoci „upeklo“ díky předsedovi v útrobách vrchlabského pivovaru, nápomocen byl svými jednáními na MěNV tehdejší předseda Vlastimil Štěpánek. Třeba uznat, že bez odhodlání a snahy všech, kteří se o přípravu a výstavbu stadionu zasloužili, by hokej ve Vrchlabí nebyl.

Výstavba umělé ledové plochy byla zahájena hned po skončení sezóny 1975-1976 s vidinou, že oddíl musí další rok nějak překonat. 13. února 1976 se začal současný, ne nepohledný stadion bourat, aby za pouhých 21 měsíců - 21. listopadu 1977 byly uvedeny do provozu kompresory. Znamenalo to nesmírné úsilí, mimořádnou aktivitu a hlavně nadšení. Stavělo se v Akci Z, tedy zdarma, a jen členové oddílu odpracovali při výstavbě kolem 30 tisíc brigádnických hodin, přibližně stejný počet připadl na veřejnost. Duší výstavby byl opět Otto Flachsel (po zásluze se stal také prvním „ředitelem“ stadionu), práce řídil Bohouš Ort, technický dozor prováděl Ing. Bedřich Hanousek. Tichý závazek odpracovat bezplatně alespoň 400 hodin splnil kádr oddílu, který musíme zmínit - podle věku: Otto Flachsel, Jaroslav Macháň, Dr. Novák, František Matoušek, Jiří Louda, Radek Šimůnek, Pavel Pešek, Bohumil Ort, Láďa Fišera, Stanislav Kučera, Pavel Šuma, Josef Barták a Bedřich Hanousek.

Druhá etapa výstavby - přístavba šaten a sociálního zařízení - začala 21. 5. 1981, do provozu přešly postupně 7. 11. 1983 2. patro (škola podmínka výstavby 2. patra), v listopadu ještě kabiny a 25. 3. 1984 1. první patro a sauna. Přestavba „Hokejky“ se provedla od dubna do prosince 1987. Mnoho let příprav výstavby nové hokejové haly se rozplynulo po změně politického uspořádání v tehdejším Československu a v roce 1990 se výstavba hokejové haly odkládá na neurčito.

Na otevřeném zimním stadionu se hrálo ještě dlouhých 11 let, tedy do roku 2001, a všichni vrchlabští hokejoví nadšenci prahli po jediném - nové hale! Duchovním otcem celé výstavby nové hokejové haly je zcela bezesporu starosta města Vrchlabí ing. Jan Sobotka. I přes velmi těžká politická jednání se nakonec podařilo o výstavbě nové haly rozhodnout.

V roce 2001 se poprvé na otevřeném stadionu „kopne“. Celá stavba je rozložena na dva roky, protože vynechání jedné hokejové sezóny by znamenalo pro vrchlabský hokej konec. Následující sezóna je pro Vrchlabí velmi náročná. Hokej se musí hrát na rozestavěném stadionu, za provizorních podmínek. V zimě roku 2001 stojí pouze nosné pilíře, vše jen vzdáleně připomíná, že by zde měla stát hokejová hala. Ihned po skončení všech soutěží je ze starého chladícího zařízení odčerpán veškerý čpavek, bourají se mantinely a na starou ledovou plochu, na které jsou ještě zbytky ledu, vjíždí těžká technika. Všichni doufají v jediné, že nová sezóna 2002 - 2003 bude již „pod střechou“. Díky velkému úsilí všech se podaří ledovou plochu zastřešit a celý nový stadion, s celkovou kapacitou 1976 osob, dne 28. 10. 2002 slavnostně otevřít.
Jeho prvním vedoucím se stává Jaroslav Vlasák. Z našeho zimního stadionu se v té době stal jeden z nejkrásnějších sportovních stánků v Čechách.

V červnu 2011 vznikl nový hokejový oddíl pod názvem HC Stadion Vrchlabí s.r.o., který i nadále bude provozovat všechna mládežnická mužstva včetně A týmu mužů zařazeného do 1. krajské ligy.

Majoritním vlastníkem klubu se stává místní odchovanec a bývalý dlouholetý kapitán A-týmu Aleš Cerman. Do první sezóny 2011/2012 vstoupil A-tým Stadionu bez větších ambicí, ale i přesto dokázal krajskou ligu vyhrát a postoupit do kvalifikace o II.ligu. I v té byl náš tým úspěšný, ale pro nesrovnalosti související se vznikem nového subjektu nebyl postup A-týmu do II.ligy uznán. I přes odchod hlavního sponzora a pád do nižší soutěže se náš tým mohl chlubit suverénně nejvyšší návštěvností v krajské lize.

V následující sezóně 2012/2013 se podařilo A-tým posílit a díky vítěznému tažení jak v krajské lize, tak v kvalifikaci jsme znovu mohli slavit postup do II.ligy. Od sezóny 2013/2014 tedy opět náš tým piše II. ligovou historii. V každém z následujících ročníků hraje náš tým velice důstojnou roli a to jak v základní části soutěže, tak v play-off.

Dalším významným milníkem je sezóna 2018/2019, kdy se do klubu jako hlavní partner vrací firma D & D Elektromont a Petr Dědek. Náš A-tým je významně posílen a opět máme ty nejvyšší, tedy postupové ambice. Za náš tým nastupují takové hvězdy jako Jaroslav Bednář nebo Jaroslav Hlinka, kteří se pyšní tituly mistrů světa. Zároveň ale máme v týmu i dostatek vlastních odchovanců. V této sezóně jsme se stali vítězi základní části v naší skupině a v play-off jsme postoupili přes Děčín a Kolín až do finále konference. Zde jsme se střetli s největším spolufavoritem a kandidátem na postup, týmem Baníku Sokolov. V úžasné a naprosto vyrovnané sérii jsme nakonec prohráli 3:2 na zápasy a postup slavil Sokolov.