HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Žďár nad Sázavou - Vrchlabí 4:1

Žďár postupuje, Vrchlabí jako nováček soutěže rozhodně nezklamalo

11.03.2014
Marek Komárek
Bohužel poslední zápas letošní sezony sehráli ve Žďáru nad Sázavou horalé. Zpočátku jistě pomýšleli na snížení stavu série, postupně zejména díky přesilovým hrám však domácí zápas opanovali a v poslední třetině drama nepřipustili. Místo očekávaného tlaku přišla zbytečná vyloučení na straně Vrchlabí a je nutné sportovně uznat, že postup Žďáru nad Sázavou je po průběhu série zasloužený. Z pohledu celé sezóny je ale konečné páté místo Vrchlabí na nováčka více než povedeným počinem. Za odvedené výkony děkujeme hráčům, ale i všem ostatním činovníkům ledního hokeje ve Vrchlabí.
2 PO, úterý 11.3.2014, 18:00
Žďár nad Sázavou
4:1
Sláma – Smejkal, Jan, Beneš, Staněk, Pleva, Kolda, Šír, Vítek M. – Vítek D., Kotlík, Man – Kunstmüller, Kaňka, Plachý (C) – Krupka, Říha, Dítě – Hron, Gregar.
Jeschke – Vondráček, Hamerský, Poskočil, Klement, Kolář, Lenoch, Provazník, Pulec – Jakubec (C), Filip M., Fořt, Jirků, Filip D., Šťastný, Březina, Oppelt, Gengel, Marek.
Třetiny: 2:1, 1:0, 1:0  Branky: 11. Krupka (Dítě, Říha), 16. Krupka (Man), 28. Kaňka (Plachý, Beneš), 46. Pleva (Kaňka) – 14. Hamerský (Jakubec, Filip M.). Rozhodčí: Held, Slavka – Kotlík, Polák. Vyloučení: 8:6 a navíc Pulec 5 minut + do konce utkání a Gengel, Hamerský, Beneš 10 minut + do konce utkání . Využití: 4:1. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.

Poslední utkání letošní sezóny odehrálo Vrchlabí na stadionu Žďáru nad Sázavou. Žďár si přivezl dvě nelehké vítězství z prvních dvou klání a vskutku pochopitelně chtěl čtvrtfinálovou sérii zakončit na domácím ledě. To se mu také podařilo i přes dobrý vstup hostů do utkání, podobně jako tomu bylo v minulém zápase na tomto stadionu. V úvodu utkání se tak činil zejména Sláma v brankovišti domácích. Vrchlabské šance vzbudila i první přesilová hra vykoledovaná Šťastným, kterou ale předčasně ukončil svým faulem Gengel. Pohledný zápas nabízející brankové situace na obou stranách musel, stejně jako předchozí utkání této série, fanoušky bavit. Z vyrovnaného průběhu vyrobil Žďár nad Sázavou svoji výhru zejména díky jedné klíčové dovednosti. Proměňování přesilových situací v zápase zvládl na jedničku a vstřelil tímto způsobem všechny branky. Ta první přišla ve dvanácté minutě, kdy po krásné kombinaci celé formace zakončil přesně Lukáš KRUPKA. Do depresí přiváděl celou sérii vrchlabské útočníky Sláma. Ve třinácté minutě první třetiny si bravurně poradil s ranou Vondráčka. Krátký byl ale v minutě čtrnácté na střelu Ondřeje HAMERSKÉHO. Ten využil vylepšenou početní výhodu 4 na 3 a zařídil tak vyrovnání. V šestnácté minutě se před Jeschkeho Plameny znovu nastěhovaly k příležitosti další přesilovky. Nejprve byl ve své šanci neúspěšný Kunstmuller. Toho vychytal také velmi dobře chytající Jeschke. Hrdina utkání Lukáš KRUPKA v následné šanci ale už strhl znovu vedení na stranu domácích. Zakončil skvělou individuální akci. Konec třetiny také nenabídl hru v pěti hráčích na obou stranách. Skóre zůstalo nezměněné.

Druhá perioda začala bitvou o střední pásmo. Chvílemi se podařilo hostům prosadit se do pásma útočného, ale žádná vyložená akce nebyla na pořadu dne. Až 28. minuta přinesla oživení. Bohužel byl vyloučen Lenoch, což nabídlo výbornou příležitost Žďáru zatlouct další hřebíček do vrchlabské sezony. Před branku si sjel a obavy naplnil Michal KAŇKA. Dvoubrankový deficit mohl záhy smazat Fořt. Narazil ale na jednoho z nejdůležitějších aktérů série – na Slámu. Možnost zápas otočit udržel pro Vrchlabí Jeschke. Odmítl Říhův pokus o rozhodnutí utkání. V další vyložené situaci se ocitl Lukáš Krupka usilující o hattrick. Kdyby se však vyhlašovali hráči utkání, na prvních dvou místech by se umístili brankáři obou týmů a třetí by byl nejspíše dvoubrankový Lukáš Krupka. Mezi hvězdy se mohl několikrát v zápase vmísit i Patrik Fořt. Ještě ve druhé třetině stanul díky výborné přihrávce Hamerského tváří v tvář Slámovi. Byl neúspěšný a neujala se ani následná dorážka. Prostřední část poté nenabídla již nic víc než formální přesilovou hru Vrchlabí, kterou ale Žďár odbránil s přehledem.

Poslední část byla ovlivněna chvíli po jejím začátku pětiminutovým vyloučením Ladislava Pulce. Hosté bránili statečně a uchovávali si šanci po přežitém oslabení ještě utkání zvrátit. Jejich myšlenky na obrat dostaly trhlinu v druhé polovině dlouhé přesilové hry. Prosadil se Martin PLEVA a už žádný z fanoušků reálně nevěřil, že by se Žďár sám připravil o postup. Utkání navíc nedohrál Hamerský kvůli desetiminutovému trestu doprovázenému trestem do konce utkání. Žďárští výborně ustáli i poslední dvě možnosti, při kterých mohli Vrchlabští skórovat – vyloučení Kotlíka a Říhy. Ve zbývajícím čase diváci viděli pouze pěstní výměnu názorů Gengela a Beneše. Po posledním hvizdu domácí diváci slavili a těm hostujícím nezbývalo než zatleskat za výbornou sezónu nováčkovi druhé ligy.

Pavel Biegl: Chtěli jsme vrátit sérii zpět do hor, ale soupeř byl nad naše síly. Rozhodly jejich přesilovky. Opakovaná vyloučení nám především v poslední třetině znemožnila dostat domácí pod soustavný tlak. Na druhou stranu je třeba vidět kvalitu soupeře, především v útočné fázi. Sérii nerozhodl tento zápas, škoda bylo toho druhého,mohla být delší.

Martin Sobotka (trenér SKLH Žďár nad Sázavou):
„Dnes mohu jen poděkovat hráčům za precizní a velmi zodpovědný výkon. Kluci plnili co jsme si řekli, podařilo se nám dát nějaké branky a pak jsme hráli, tak jak by to mělo v play-off být. Důslednou hrou odzadu, bez větších chyb jsme soupeře k ničemu nepouštěli a hlídali si vedení. Chtěli jsme to dnes ukončit, protože ty dvě série byly hodně náročné a odpočinek nám přijde k duhu. Vyhráli jsme sice 3:0 na zápasy, ale rozhodně to nebylo snadné. Vrchlabí má velmi kvalitní mužstvo a především na jejich ledě to bylo hodně znát a to, že se nám tam podařilo ten zápas otočit, pravděpodobně rozhodlo celou sérii. Poděkování patří také divákům, kteří vytvořili fantastickou atmosféru a všichni si to parádně užili. Teď nás čeká pravděpodobně Sokolov, což je jasný favorit, ale my do toho můžeme jít v klidu, nemáme už co ztratit a pokusíme se je potrápit a věřím, že budeme důstojný soupeřem.“