HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Vrchlabí - Chrudim 4:5sn

Vrchlabí podruhé v řadě podlehlo na nájezdy

07.11.2009
Jan Pečeňák, Jana Poskerová
Dlouho to však vypadalo, že utkání skončí výhrou Chrudimi v základní hrací době. V průběhu zápasu se totiž hosté dostali až do tříbrankového vedení. Vrchlabští hráči však zabojovali a dokázali vyrovnat. Stejně jako v Táboře o vítězi zápasu musely rozhodnout samostatné nájezdy. V těch už byl lepší soupeř a odváží si tak z Elektromont Arény vítězství 5:4 po samostatných nájezdech.
18.kolo, sobota 7.11.2009, 18:00
4:5sn
Chrudim
Biegl (Ševčík) - Pácal "A", Matějíček, Chaloupka "C", Chmelíř, Hrach, Bendík, Hanzl, Čížek - Kubeš, Filip, Tvrdek - Látal, Čaloun, Gengel - Rusnák, Gajovský, Urban - Mikšovský, Zíma, Andres
Růžička (Landsman) - Mocek, Toužimský "A", Drtina, Martinec, Evan, Blažek "A", Procházka "C", Suchý, Malinský, Bělohlávek, Semorád, Žák, Kaut, Jindřich, Rákos, Šeda, Vágner, Bláha, Klejna, Charousek
Třetiny: 1:2, 1:2, 2:0 - 0:0  Branky a nahrávky: 19. Tvrdek (Filip), 40. Čaloun (Matějíček), 43. Pácal (Kubeš, Tvrdek), 46. Čaloun (Látal) - 2. Drtina (Rákos), 7. Rákos (Martinec, Semorád), 22. Kaut (Žák), 29. Toužimský (Mocek), rozhodující nájezd Jindřich. Rozhodčí: Úlehla - Čížek, Padevět. Vyloučení: 6:13, navíc Rákos (CHR) 10 minut OT. Využití: 3:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 1547. Střely na branku: 55:28. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 4:4, 4:5.

Start do utkání se domácím opět nepovedl a stejně jako v posledním domácím zápase s Olomoucí již ve druhé minutě inkasovali. Zasloužil se o to střelou od modré čáry Marek Drtina. Domácí se poté snažili o vyrovnání, ale jejich snahu zabrzdilo oslabení a druhá obdržená branka. Chrudim se sice v přesilové hře do střeleckých příležitostí moc nedostávala, ale ke konci početní výhody zůstal před Bieglem osamocený Daniel Rákos a trefil se přesně. Hosté tak v sedmé minutě vedli již 2:0 a Vrchlabští si raději vzali oddechový čas.

Ten domácím pomohl a postupem času začali na ledě přebírat iniciativu. Gólman Růžička v brance Chrudimi však vrchlabským atakům odolával. Nepřišli si na něj postupně Kubeš, Gengel či nadvakrát Urban. Gólové radosti se však vrchlabští diváci nakonec dočkali. Při vyloučení Rákose sice nejprve trefil Filip tyč, ale po následném závaru před brankou se nejlépe zorientoval navrátilec do sestavy Kamil Tvrdek a v 19. minutě snížil na rozdíl jedné branky. Do konce třetiny se již „předvedl“ pouze Rákos, který za úder na hlavu inkasoval osobní desetiminutový trest.

Do druhé části tak vstoupili domácí v převaze jednoho muže v poli, ale předchozí přesilovou hru nenapodobili, ba naopak sami inkasovali. Do přečíslení se dostala dvojice Kaut s Žákem a mladík v dresu Chrudimi Tomáš Kaut prostřelil ve 22. minutě Biegla – 1:3. Ideální možnost zkorigovat stav zápasu opět na rozdíl jediné branky mělo Vrchlabí ve dvou po sobě jdoucích přesilových hrách, ale s výjimkou Kubeše se žádný jiný hráč do střelecké příležitosti prakticky nedostal. Jak se využívá přesilová hra, ukázal názorně domácímu celku soupeř ve 29. minutě.

Přesnou ranou nad rameno vrchlabského brankáře zvýšil na 4:1 bek Zdeněk Toužimský. V pokračujících minutách spíše přibýval počet vyloučených na jedné či druhé straně, než nějaké zajímavé situace v útočných pásmech obou týmů. Když už to vypadalo, že do šaten půjdou Chrudimští s tříbrankovým náskokem v zádech, udeřili domácí. Půl minuty před koncem třetiny se nejproduktivnější vrchlabský hráč Jan Čaloun dostal až před Růžičku a bekhendovou střelou snížil na 2:4.

Ještě lépe bylo pro domácí v 43. minutě, kdy využili svou druhou přesilovou hru. Úspěšným střelcem byl Tomáš Pácal, jehož střela od modré se zastavila až za zády chrudimského gólmana. Hosté však i nadále hráli nedisciplinovaně a byli za to potrestáni. Svou druhou branku v zápase si na své konto připsal kanonýr Jan Čaloun, který tentokrát zakončoval do odkryté branky. Ve 46. minutě se tak začínalo prakticky od začátku.

Hra se zklidnila a několik minut se hrálo bez větších brankových příležitostí. Až při dalším vyloučení Chrudimi mohl poslat domácí poprvé v zápase do vedení Tvrdek, ale v posledním okamžiku mu puk přeskočil hokejku. Po skončení početní výhody Vrchlabí dostali možnost přesilové hry i Chrudimští. I oni měli možnost strhnout vedení zpátky na svou stranu, ale to by musel dorážející Šeda přehodit ležícího Biegla. To však byla v základní hrací době poslední velká příležitost a utkání se po divokém průběhu v posledních minutách již pouze dohrávalo. Na řadu tak přišlo prodloužení a poté i samostatné nájezdy.

V prodloužení mohl o osudu zápasu rozhodnout Kubeš, který po samostatné akci ohrozil Růžičku, ale ten byl připraven. O minutu později se málem tečovaný puk po Gengelově střele dokutálel za brankovou čáru, ale hosté měli tentokrát štěstí. Po skončení pětiminutového prodloužení došlo tedy na nájezdy. V první sérii uspěl jak domácí Gajovský tak hostující Šeda. Při druhých pokusech neuspěl Čaloun, ale Ladislav Jindřich naopak svou kličku provedl výborně a poslal hosty do vedení. Jelikož Filip v poslední sérii neuspěl, ze zisku prémiového bodu se raduje Chrudim.

Nejlepšími hráči zápasu byli zvoleni Tomáš Urban a na straně Chrudimi Petr Mocek.

Pavel Rohlík, trenér HC Chrudim:S výsledkem spokojený nejsem. Od Vrchlabí jsme čekali větší tlak, který zpočátku nebyl. Pro nás bylo dobré, že jsme dali první šťastný gól a dotáhli jsme výsledek na 4:1. Pak jsme ale zápas po hrubých chybách starších hráčů odevzdali. Trestné střílení už je pak sázka do loterie.

Vladimír Jeřábek, trenér HC Vrchlabí:Měli jsme špatný začátek. Soupeře jsme sice přestříleli, ale opět to byly střely po ledě, se kterými si brankář Růžičkových kvalit snadno poradí. Když jsme srovnali na 4:4, tak se naši obránci zase zastavili a místo střel nahrávali k bráně, ačkoliv jsme to několik dní trénovali. Ale musím kluky pochválit, že za stavu 1:4 to nezabalili a dotáhli skóre na 4:4.