HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Havířov - Vrchlabí 3:2

Rozhodující branka padla v poslední minutě

10.11.2007
Libor Gavlas, Jakub Gabriel
20. kolo 1. hokejové ligy nedopadlo pro Vrchlabí nejlépe, když v Havířově podlehli Panterům 3:2. Vrchlabští se do vedení dostali na konci první třetiny zásluhou Rýgla, ale na konci druhé části si týmy vyměnili role a na straně domácích srovnal stav Škoda. Vrchlabí vedlo podruhé, ale i na tento gól našli Panteři odpověď a navíc necelou minutu před koncem využil Varga přesilovku a zajistil pro Havířov 3 body. Jelikoš si Hradec vybojoval vítězství v Olomouci a Kadaň v Prostějově, Vrchlabský tým je za Hradcem na čtvrtém místě skupiny Západ již o 4 body, před pátou Kadaní je jen kvůli příznivějšímu rozdílu branek.
20.kolo, sobota 10.11.2007, 17:30
Havířov
3:2
Valent - Staněk, Klimše, Novák, Prokop, Peštuka, Huhto, Lašek, Varga - Škoda, Zdráhal, Mikšan, Bokroš, Sochorek, Seman, Daneček, Velecký, Rozum, Niec, Haas, Hulva
Falta - Rýgl, Vála, Vyskočil, Hrach, Bendík, Chaloupka - Tvrdek, Pajič, Gengel, Přeučil, Kříž, Brynecký, Bárta, Rapáč, Jech, Nevyhoštěný
Třetiny: 0:1, 1:0, 2:1  Branky a nahrávky: 39. Škoda (Zdráhal, Klimeš), 51. Staněk (Rozum, Daneček), 60. Varga (Rozum, Sochorek) - 20. Rýgl (Vála, Pajič), 47. Vyskočil (Hrach). Rozhodčí: Husička - Čech, Dřínovský. Vyloučení: 8:10. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 847. Střely na branku: 31:32. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2.

První třetina mnoho vzruchu nepřinesla. Oba týmy začaly velmi opatrně, Vrchlabí také trochu nešťastně, neboť již po padesáti vteřinách vyhodil Přeučil kotouč za mantinel a dostal za to dvě minuty. Domácí se dostali v přesilovce do jedné větší šance, ale Peštuka před brankovištěm nezkrotil prudkou přihrávku. Vzápětí se stejný hráč provinil u střídačky nedovoleným bráněním a první přesilovku mohli hrát i hosté. Také se dokázali dostat k nebezpečné střele, ale Přeučil Valenta neprostřelil. Sotva byli domácí v pěti, fauloval Novák a přesilovka hostů tak mohla pokračovat. Aby toho nebylo pro domácí málo, tak Zdráhal, i když měl spoustu času a prostoru vyhodil kotouč za mantinel a domácí se tak museli bránit ve třech. Hosté však svou šanci nevyužili, protože Hrach podrazil unikajícího protihráče a také si šel odpočinout. V osmé minutě byl vyloučen Rapač a krátkou výhodu dvojnásobné přesilovky tak dostali i domácí. V ní zkoušel štěstí Zdráhal, ale jeho rána změnu stavu nepřinesla. Otevřít skóre mohl poté v oslabení Gengel, ale jeho pěkná střela trefila břevno! Ve 12. minutě zkoušel poprvé v přesilovce pálit Tvrdek, ale Valenta nepřekonal. Poté zkoušeli na domácího gólmana vyzrát Rapač, Chaloupka i Rýgl, ale z těchto soubojů vyšel Valent vítězně. V 17. minutě to zkoušel znovu Tvrdek, tentokrát z velkého úhlu mířil velmi chytře mezi betony domácího brankáře, ale ten si tento prostor pohlídal. Při zákroku však byl nedovoleně atakován a domácí tak mohli znovu zkusit hru v početní výhodě. V té se jim však vůbec nedařilo. Jak hrát přesilovky jim ukázali v poslední minutě hosté. K ráně na modré se dostal Rýgl, jeho pokus Valent moc neviděl a kotouč zapadl přesně k tyči – 0:1.

Druhá třetina nezačala pro domácí šťastně. Škoda se obětavě vrhnul do přihrávky Tvrdka, čímž nejspíš zabránil ohrožení branky, ale sám se při zákroku bolestivě zranil a jen těžce se zvedal z ledu. Naštěstí se nejednalo o nic vážného, protože se později zapojil do hry. Domácí dostali hned v úvodu další možnost přesilovky, ale znovu ji nezahráli příliš přesvědčivě a nedokázali se dostat do jediné příležitosti. Naopak Tvrdek mohl v oslabení skórovat, protože ujel po pravém křídle, ale branku těsně minul. Obrovskou šanci si domácí vytvořili až po přesilovce, když se u pravé tyčky objevil úplně volný Novák, ke kterému po chvíli doputoval rychlý kotouč, ale domácí bek b roli střelce selhal a nedokázal trefit odkrytou branku. Valent pak kryl na druhé straně pokus Kříže a poté musel po minele Peštuky čelit další střele z hole Bárty, ta však naštěstí pro něj letěla vedle. Ve 29. minutě se sice neprosadil individuálně Velecký, ale při dorážce napadl Gengel Danečka a Panteři mohli hrát další přesilovku. Tu ještě umocnilo další vyloučení na straně Vrchlabí, ale domácí se ani ve dvojnásobné výhodě neprosadili. Mikšanova střela totiž byla zblokovaná a Prokopův pokus Falta vyrazil. Ve 35. minutě předvedl hezkou individuální akci Chaloupka, který projel celým kluzištěm jako nůž máslem, ale naštěstí pro domácí zakročil v brance Valent. O dvě minuty později byl v dobré šanci Rozum, ale švihem Faltu nepřekonal. Tato šance odstartovala nápor Havířova, který si nejprve vyžádal faul hostující obrany, který domácí málem potrestali, ale hostující bek dokázal vytáhnout kotouč z brankové čáry. Další šanci v přesilovce už Panteři dokázali využít. Zdráhal našel z rohu kluziště před brankou Škodu a ten se trefil po zemi přesně k tyči - 1:1. Třetinu zakončil střelou Sochorek, ale Falta prokázal své kvality.

Třetí třetinu domácí začali stejně jako tu druhou skončili tedy střelou Sochora, který pálil ještě ze středního pásma, Falta se nenechal nachytat. Ve 43. minutě mohli domácí strhnou vedení na svou stranu, ale Zdráhal nedokázal před brankou zužitkovat výbornou Mikšanovu nahrávku. O chvíli později předvedli krásnou kombinaci hosté, na jejím konci byl Brynecký, ale minul domácí branku asi jen o milimetry. Za dvacet vteřin už však hosté vedli a domácí brankář Valent se musel červenat. Mezi betony mu totiž propadlo nahození Vyskočila od modré čáry - 1:2. Hned o minutu později mohl zvýšit Pajič, který si rukou zpracoval kotouč před brankou, ale Valent napravil svou chybu a rychlým přemístěním zmařil vyloženou šanci vrchlabskému útočníkovi. Za další dvě minuty jej zachránila tyč a při domácích tak stálo v těchto chvílích velké štěstí. Po této pasáži se domácí opět probudili a vrhli se do útoku. Srovnat se jim povedlo po velmi pěkné kombinaci. Rozum si v rohu počkal na najíždějícího Staňka a pro toho nebyl problém uklidit do branky vynikající přihrávku - 2:2. Za další minutu si hosté pomohli v havířovském náporu faulem a domácí sehráli po delší době vynikající přesilovku, ve které spálili několik vyložených šancí. Ale ani Haas, ani Staněk tentokrát nedokázali ve stoprocentních příležitostech zachovat pevné nervy. Nápor Havířova utnul až zbytečný faul Nováka a domácí se ještě museli strachovat o výsledek. Jenže hosté svou výhodu nevyužili a po ní přišel zákrok holí nejagilnějšího hráče Vrchlabí Tvrdka a hosté se tak museli bránit v posledních dvou minutách. Nakonec se ubránit nestačili, protože v poslední minutě předvedli domácí další skvělou kombinaci, kterou zakončil do prázdné branky Varga - 3:2 a zajistil domácím tři cenné body.

Alois Chlustina (Havířov Panthers): „Byl to vybojovaný zápas. Kluci se zvedali úplně ze dna, byli hodně v křeči. Myslím si, že níž už jsme nemohli být, ale kluci si dokázali, že to v nich je a že ten hokej hrát umějí. Příchodem Dalibora Sochora se zvedla naše útočná úroveň.“

Procházka (HC Vrchlabí): „Vůbec nemůžeme být spokojeni. Za stavu 2:1 i 2:2 jsme měli několik výborných příležitostí, ale nedokázali jsme soupeři odskočit. Pokud nedáme takové šance, tak obzvláště venku nemůžeme se dvěmi brankami pomýšlet na úspěch. Hráli jsme hodně zbytečných oslabení. Zatímco jsme nedokázali využít přesilovku na konci, tak v oslabení jsme udělali chybu a soupeř ji využil.“