HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Pardubice - Tappara 3:2sn

European Trophy: Pardubice dokázaly porazit Tapparu až po nájezdech

01.09.2013
Raina Jarošová
Na vrchlabském ledě se v sobotu odehrál další zápas poháru European Trophy. V něm se proti sobě postavily týmy z Pardubic a finská Tappara. Po první třetině, kdy finský tým vedl 0:1, dokázaly Pardubice vývoj zápasu otočit a po samostatných nájezdech si připsali výhru 3:2.
European Trophy 2013, sobota 31.8.2013, 18:00
Pardubice
3:2sn
Tappara
Růžička (Salfický) – Píša, Kočí (C), Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček, Mocek – Sýkora (A), Marha, Somík, Tybor, Kousal, Starý, Cetkovský, Nosek, Zohorna, Veselý, Špaček, Číp, Semorád. Trenér: Zdeněk Venera
Metsola (Hetényi) – Saravo, Kallela, Kankaanperä, McRae (C), Nieminen, Puistola (A), Mäkinen, Malinen, Plíhal, Bailen, Palola, Aalto, Järvinen, Ilomäki, Connolly, Kuusela, Erkinjuntti, Peltola, Tabáček. Trenér: Jukka Rautakorpi
Třetiny: 0:1, 0:0, 2:1 - 1:0  Branky a nahrávky: 49. Sýkora (Benák, Kousal.), 57. Somík (Kousal, Sýkora), rozh. náj. Zohorna – 12. Palola (Plíhal), 58. Malinen (Puistola). Rozhodčí: Hribik, Hrubý – Hejl, Kajínek. Vyloučení: 6:6. Diváci: 1325. Průběh utkání: 0:1, 0:1, 2:2, 3:2.

Hned od první minuty se nasadilo rychlé tempo. Jako první se snažil prosadit pardubický Kousal, který byl sám před brankou, ale finský brankář se nenechal zaskočit. Také na druhé straně jsme viděli snahu vstřelit první branku. Martina Růžičku se však Plíhalovi nepodařilo překonat. Následně si Pardubice vytvořily tlak a několik chvil obléhali finskou branku. Žádný z hráčů se ale střelecký neprosadil. Zlom nastal až ve 12. minutě, kdy se pro přihrávce Plíhala trefil do pardubické branky Palola, který se sám ocitl před Růžičkou - 0:1. Ve 14. minutě jsme mohli vidět první vyloučení - odpočinout si šel finský hráč za nedovolené bránění a Pardubice tak měli k dispozici přesilovou hru, kterou využít nedokázali. Po menší potyčce před finskou brankou se opět vylučovalo - tentokrát na obou stranách za hrubost. Do konce třetiny se gólový stav neměnil, ačkoliv několik vteřin před koncem Finové reklamovali branku, ale puk byl za brankovou čarou již po odpískání. Do šaten tedy odešli spokojenější Finové.

Do druhé části vstoupili lépe domácí hráči. Tybor se do šance dostal ve 23. minutě, ale jeho střelu Metsola chytá. O tři minuty později se do velké šance dostal Marha, který ale trefil pouze tyč. Pardubice ale stále tlačili na finského brankáře a ten měl plné ruce práce. V půlce zápasu mohlo Finsko zvýšit svůj náskok, Palola ale přihrávku nezpracoval a přišel o možnost jet sám na brankáře. Na konci třetiny jsme opět mohli vidět vyloučení - Finsko dostalo šanci v přesilové hře. Pardubice si však konce druhé části zkomplikovali, když se na trestnou lavici posadil další pardubický hráč. Finové před Růžičkovou brankou neváhali a posílali na něho jeden puk za druhým. V největší šanci se ocitl Nieminen, ale Růžička puk za svá záda nepustil. Po druhé třetině tak stav zůstal stejný - Finsko vedlo o jednu branku.

V poslední třetině už šlo o všechno. Na obou stránkách jsme mohli na začátku třetiny vidět spoustu šancí. Uspět se konečně podařilo i Pardubicím - ve 49. minutě se v přesilovce střelecky prosadil Sýkora a srovnal tak stav utkání na 1:1. Následovala velká šance finského Malinena, ale Růžička opět předvedl skvělý zákrok a Finy do vedení nepustil. Následovala dvě vyloučení, ale ani jeden tým se ve čtyřech hráčích neprosadil. V 55. minutě mohly Pardubice navýšit svoje vedení, ale prázdnou branku minul Marha. O dvě minuty později se to ale povedlo - Pardubice vedly 2:1 po brance Somíka. Neradovali se však dlouho - přesně dvě minuty před koncem základní části Finové srovnali stav na 2:2 po Malinenově střele do růžku. Utkání tak skončilo nerozhodně a diváky čekalo prodloužení.

Finové do prodloužení vstoupili oslabení o jednoho hráče a pardubičtí se hned dostali k Metsolově brance. Oba týmy měli velkou šanci rozhodnout utkání, pardubický Nosek ani finský Kuusela příležitost v branku neproměnili.

Vítěze tohoto utkání tak musely určit samostatné nájezdy. V těch se jako jediný hráč prosadil pardubický Zohorna, který tak Pardubicím zařídil vítězství nad Finskou Tapparou 3:2.