HC Stadion Vrchlabí – Po Vánocích do Olomouce

Po Vánocích do Olomouce

26.12.2009
Jan Pečeňák

Po týdenní přestávce, díky které si snad naši hráči odpočinuli a doléčili drobné šrámy, se opět rozjíždí kolotoč prvoligových zápasů. Hned v prvním zápase po vánočních svátcích čeká naše hokejisty velmi těžké utkání na ledě aktuálně třetího týmu tabulky Olomouce. Zápas 34. kola se koná v pondělí 28. 12. 2009 od 18:00.

Olomouc se stále drží na třetí příčce

V probíhajícím ročníku se Olomouci daří, když se drží hned za prvoligovými favority Ústím nad Labem a Chomutovem. V posledních kolech se však zdá, že hráčům z Hané lehce došel dech, když se i se slabšími soupeři, jako jsou Havířov či Kadaň, velmi trápili. Na domácím kluzišti zatím Olomouc prohrála pětkrát, z toho jednou v prodloužení. Debakl si z olomouckého zimního stadionu například odvezl Chomutov, který zde začátkem prosince prohrál 6:2. Naopak hned v následujícím zápase si tři body z Olomouce odvezl Šumperk.

Od posledního zápasu s Vrchlabím došlo v kádru Hanáků k několika málo změnám. Na hostování do Jihlavy odešel útočník Petr Haluza a do Brna další útočník Petr Polodna. Na střídavé starty do Prostějova je uvolňován Richard Bordowski. Naopak do Olomouce zamířila dvojice zkušených hráčů. Z Kladna zkušený Jan Tomajko a z Komety Pavel Selingr.

Hned šest hráčů Olomouce získalo v dosavadním průběhu sezóny více jak dvacet kanadských bodů. Nejvíce jich má dvojice Milan Ministr (10+16) a Richard Brančík (6+20). Třetím nejčastěji bodujícím hráčem je Martin Davídek (14+11). Produktivní jsou i obránci, když trojice beků má na svém kontě dvanáct bodů. Jedná se o Jakuba Bartoně, Alexandra Lhotského a Jana Mikela. V brance kraluje Štefan Žigárdy, který nastoupil v 29 zápasech. Svého kolegu Dalibora Sedláře pustil do branky na 440 minut. Oba brankáři odvádí velmi dobré výkony, však také druhý nejnižší počet obdržených branek mluví za vše.

Do pondělního zápasu nezasáhne v dresu Olomouce dvojice Jiří Řípa a Radek Meidl, kteří jsou na marodce. Počet vrchlabských hráčů, kteří jsou v herní neschopnosti je mnohem více, ale do utkání už možná naskočí útočník Ondřej Látal.

V posledním kole Olomouc i potřetí v sezóně podlehla Znojmu

V první třetině padly dvě branky a obě v početní výhodě. Nejprve tu svou využili v sedmé minutě domácí, když se střelou z otočky prosadil Miroslav Barus. Hráči Olomouce odpověděli za dvě minuty, kdy se z bezprostřední blízkosti trefil Martin Davídek.

V prostřední části hry se Znojemští dostali do vedení díky další využité přesilové hře. Přesně v polovině zápasu dostal dostatek prostoru před olomouckou brankou Václav Meidl, který poslal puk mezi Žigárdyho betony do sítě. Vedení již domácí do konce třetiny udrželi.

V 53. minutě dokázali hosté podruhé v zápase vyrovnat. Postaral se o to přesnou střelou Michal Černý. Tento stav však setrval pouhých 50 vteřin. Poté se k puku dostal Zdeněk Kubica, který bekhendovou střelou prostřelil gólmana Olomouce. Stav 3:2 pro Orly již vydržel do konce zápasu.

V prvním kole Vrchlabí v Olomouci prohrálo

Dlouhé minuty se hrálo bez vážnější brankové příležitosti, až dvě minuty před koncem udělala obrana hostů velkou chybu a Radim Kucharczyk poslal domácí do vedení, které již vydrželo do konce třetiny.

Ve druhém dějství byli aktivnější Vrchlabští, ale přes několik šancí se jim vyrovnat nepodařilo. Nejblíže k tomu byl v závěru třetiny Kubeš, ale nedokázal přehodit ležícího Žigárdyho. Neprosadili se ani hráči Olomouce, i když několik možností měli také.

Vyrovnání se hosté dočkali ve 42. minutě, kdy se přesnou střelou prosadil Adam Mikšovský. Mora však chtěla utkání rozhodnout ve svůj prospěch a to se jí nakonec podařilo. V 50. minutě poslal Olomouc do vedení Martin Davídek, který ač faulován dokázal dostat puk do sítě. Utkání pak rozhodl svou brankou Petr Polodna, který v 56. minutě vymetl pavučiny v brance Ševčíka. V prvním zápase nového ročníku 1. ligy dokázali uspět domácí po výhře 3:1.

I ve Vrchlabí byla úspěšnější Olomouc

Utkání 16. kola mezi Vrchlabím a Olomoucí začali hosté svižně. Na konci druhé minuty se dostal k odraženému puku Lubomír Korhoň, který střelou pod víko nedal Ševčíkovi v domácí brance šanci – 0:1. Jenže z vedoucí branky se hosté neradovali dlouho. Vůbec první přesilovou hru v zápase využil na konci čtvrté minuty Jiří Matějíček, jenž před Žigárdym tečoval střelu Filipa a bylo vyrovnáno. V první třetině padaly góly jak na běžícím pásu. Obrovských zmatků v obraně Vrchlabí využil Radim Kucharczyk, který zakončoval prakticky do prázdné branky a hosté šli v sedmé minutě znovu do vedení. Ve 14. minutě Olomoučtí dokonale rozebrali domácí obranu a po přihrávce Čuříka mířil z mezikruží přesně Michal Nedbálek, který tak zvýšil vedení Hanáků na 3:1.

Jestliže domácí chtěli do druhé třetiny vlétnout, pak jim rázně přistřihl křídla opět Radim Kucharczyk, který se prosadil po přihrávce Brančíka – 22. minuta 1:4. Domácí dokázali odpovědět v 29. minutě, kdy se Ladislav Gengel obtočil kolem obránce a jeho prudkou ránu zastavila až síť za Žigárdym – 2:4. Klid vrátil na hokejky hráčů Olomouce v 34. minutě Lubomír Korhoň, který v oslabení zvýšil na 5:2. Do konce dějství padla ještě jedna branka. Minutu před koncem třetiny se puk dostal na modrou čáru, odkud ho do branky nekompromisně vrátil Lukáš Chmelíř, jehož branka znamenala snížení na 3:5.

V poslední části hry padla pouze jedna branka. Při vyloučení Gengela hosté rozjeli kombinaci na jeden dotek, na jejíž konci stál Martin Davídek, který střílel do prázdné branky – 57. minuta 3:6.

Zimní stadion Olomouc
28.12. 18:00
HC Mora Olomouc 34. kolo HC Vrchlabí
3. 61 b. Umístění 10. 45 b.
16 – 5 – 3 - 9 Celková bilance 12 – 2 – 5 - 14
Milan Ministr 10 g.+ 16 as. Nejproduktivnější hráč Martin Filip 8 g.+ 20 as.
Martin Davídek 14 g. Nejlepší střelec Jan Čaloun
Ladislav Gengel oba 10 g.
Richard Brančík 20 as. Nejvíce asistencí Martin Filip 20 as.
Martin Vyrůbalík +12 Nejlepší hráč v +/- Martin Filip +18
Jakub Čuřík
Pavel Selingr oba -4
Nejhorší hráč v +/- Jan Čaloun -13
Jakub Bartoň 57 min. Nejtrestanější hráč Kamil Tvrdek 48 min.

29. kolo HC Benátky nad Jizerou - HC Olomouc 3:4sn

HC Vrchlabí: Ševčík (Biegl) - Matějíček, Novajovský, Bendík, Čížek, Chmelíř, Hrach, Jaroměřský, Hanzl - Kříž "A", Filip, Rusnák - Gengel "C", Hubáček, Klimt "A" - Andres, Gajovský, Mikšovský - Kotrba, Zíma, Hruška

HC Olomouc: Žigárdy (Sedlář) - Bartoň, Janáček, Lhotský, Mikel, Nedbálek, Ondrušek, Staněk, Vyrůbalík - Brančík, Davídek, Černý, Čuřík, Korhoň, Kucharczyk, Mikšan, Ministr, Selingr, Tomajko, Venkrbec, Zbořil

Zápas vrchlabských hokejistů v Olomouci bude jako hlavní arbitr pískat pan Dvořák, kterému budou na čarách pomáhat pánové Flegl a Šperl.