HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Sokolov - Vrchlabí 1:2

Ze Sokolova s plným počtem bodů!

17.10.2015
Marek Komárek
Po dvou bezbrankových třetinách se v té poslední dvakrát radovali Vrchlabští a vezou ze Sokolova cenné tři body. U obou branek byl Martin Filip. Jednu sám vstřelil a na tu rozhodující v přesilové hře osm minut před koncem nahrál Jiřímu Jebavému. Domácí se dokázali prosadit pouze ve dvojnásobné početní převaze. Vrchlabí si tak upevnilo pozici v elitní šestce.
9.kolo, sobota 17.10.2015, 17:30
Sokolov
1:2
Hruška (30. Fečo) – Říha, J. Truhlář, Binias, Priškin – Kuběna (C), Kašpar (A), Račanský (A), Sýkora, Jiroušek, Tvrdek, Krejsa, V. Truhlář, Pfister. Trenér: Carvan.
Jelínek (Abrahám) – Jebavý, Lenoch, Klement, Beneš, de Carvalho, Kadavý – Jirků (A), Filip (C), Šťastný, Bláha (A), Šimoníček, Mrňa, Matějka, Urban, Maďar, Oppelt, Vacek, Srnský.
Třetiny: 0:0, 0:0, 1:2  Branky a nahrávky: 46. Tvrdek (Kuběna) – 44. Filip (Oppelt, Jirků), 53. Jebavý (Mrňa, Filip). Rozhodčí: Kostourek – Fiala, Kilián. Vyloučení: 9:12 + Truhlář (Sokolov) a Mrňa (Vrchlabí) 10 min. za nesportovní chování. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.

První třetina načala své první sekundy v obranném pásmu Sokolova. Bylo k vidění několik vhazování před brankou domácího brankáře Hrušky, který už v úvodu začal předvádět velmi kvalitní výkon a uhasil několik povedených střel Vrchlabí. Hosté se v počátku utkání příliš útočně neprojevovali a prezentovali se pouze pár neškodnými střelami na Jakuba Jelínka. První vyloučení přišlo v osmé minutě, když dostal Pavel Mrňa desetiminutový osobní trest za nesportovní chování. Ani ne minutu po nepříjemném oslabení o útočníka Mrňu přišla kanonáda střel z vrchlabských hokejek. Tři nebezpečné střely ale vychytal Hruška. Poté se hra přitvrdila a více střel začalo létat i na Jelínka. I vrchlabský brankář ale podržel svůj tým. Důsledkem většího důrazu na obou stranách bylo další vyloučení na vrchlabské straně. Žádnou větší šanci si ale Baník v přesilovce nevypracoval. Slibná šance domácích přišla až po skončení početní výhody. Sokolov se řítil do přečíslení tři na jednoho a situace pro HC Stadion vypadala bledě. Naštěstí se však domácí hráči sami vystavili do ofsajdu a čárový rozhodčí ukončil šanci dřív, než stihla začít. Do konce třetiny přišly ještě dvě nevyužité přesilovky pro Vrchlabí a několik střel na obě branky.

I druhá perioda začala větší ofenzivou od Vrchlabí. Následně se Šimoníček zasloužil o přesilovou výhodu pro Vrchlabí, ale Sokolov se opět dokázal ubránit. Poté se provinili i hosté a z krkonošských řad byl za hákování vyloučen Tomáš Bláha. Baník tak dostal velkou příležitost rozhýbat stav utkání a vnést do zápasu více energie a šťávy pro diváky. Nejblíže k první brance byla rána, která orazítkovala tyčku klece Jelínka. Do konce přesilovky bylo na ledě k vidění několik tvrdých osobních soubojů, ale další nebezpečná střela už od Sokolova nepřišla. Naopak hned poté, co opustil Bláha trestnou lavici, začalo Vrchlabí s útočením. Svíralo Baník v obrovském tlaku, ale o větší šance byla stále nouze. Poté přišel tvrdý úder na do té doby skvěle chytajícího sokolovského brankáře Hrušku, který musel vystřídat. Do branky šel David Fečo a Hruškova absence mohla být pro domácí velkým problémem. Deset sekund po nepříjemné pauze přišel faul od Jirků a hned při tomto přerušení do brankoviště najel opět Hruška, který se stihl bleskově oklepat. Po skončené přesilovce Baníku, na začátku druhé poloviny zápasu, přišel skvělý zákrok Jelínka. Prostřední třetina už ale nic závažnějšího nenabídla. Žádné zajímavé šance, žádná vyloučení a na gól, který by okořenil celý zápas, mohli diváci do konce třetiny zapomenout.

Úvod závěrečné třetiny nabízel zpočátku opět připravené brankáře, kteří zatím vychytali vše, co na ně letělo a ofenzivním silám soupeře nedaly příležitost skórovat. Ve čtvrté minutě ale přišel průlom celého zápasu a konečně i první branka. Ta padla do domácí branky. Po asistencích Tomášů Oppelta a Jirků přesně zakončoval vrchlabský kapitán Martin Filip. Ihned po gólu ale následovali dva fauly Vrchlabí a oddechový čas Sokolova, který se řítil do přesilové hry pět na tři. Byl by hřích tuto unikátní šanci nevyužít a rychle gólově nezareagovat na vrchlabské vedení. Baník si šanci srovnat krok s HC Stadion nenechal utéct a prosadil se jeden z nejaktivnějších hráčů zápasu Kamil Tvrdek, který dříve působil i ve Vrchlabí. Hra poté nenabízela moc hokejového požitku a krásných akcí. Spíše přibývalo tvrdých zákroků, které mnohdy překračovaly hranice pravidel. Hra se kouskovala a rozhodčí několikrát posílal hráče z obou týmů na trestnou lavici. Vyústěním tvrdé hry byla také bitka mezi Lenochem a Truhlářem, která skončila vyloučením na 2+2 minuty pro oba. Osudové vyloučení zápasu nakonec obstaral podražením Priškin, který nabídl Vrchlabí jedinečnou možnost na navrácení vedení. Přesilovky se nejaktivněji účastnil Jebavý, který udržel pásmo a vyslal dobrou ránu na Hrušku, který jeho pokus vykryl. Jiří Jebavý ale pokračoval v ofenzivní snaze a po důrazu v brankovišti dorazil kotouč do odkryté domácí branky. Vrchlabí tak opět vedlo a do konce v té době zbývalo necelých osm minut. Sokolov ale s většími šancemi nepřicházel. Více jak minutu před koncem základní hrací doby byl vyloučen za podražení Tomáš Šťastný. Chvíli na to vyrazil Hruška na střídačku a Baník to zkusil 6:4. Risk ale domácím nevyšel a v čase 59:52 musel sokolovský Kuběna zatáhnout za záchrannou brzdu a šel si sednout za podražení. To už byla definitivní tečka celého utkání.

HC Stadion zvládl lépe poslední třetinu, která byla pro vývoj celého zápasu nejdůležitější. Ze Sokolova si odváží tři body a počtvrté za sebou vítězí.

Petr Hlaváč: Do Sokolova jsme přijeli s určitou taktikou, kterou chceme praktikovat v následujících třech těžkých utkání a která nám víceméně celý zápas vycházela, až na to proměňování šancí a zbytečné vyloučení, kterých se musíme vyvarovat. První třetinu jsme byli jasně lepší, ale nedali jsme gól. Od druhé třetiny se hra vyrovnala a třetí třetina se, i díky mnoha vyloučením, strhla v bitvu, ze které jsme nakonec vyšli vítězně, a myslím, že zaslouženě.
A teď to nejdůležitější: Ve středu 21.10.2015 od 18:00 přichází den D, přijede Trutnov. Podle našich informací by za ně měli nastoupit expardubičtí Cetkovský a Píša a to si rozhodně nikdo z Vás nenechá ujít. Tak ve středu v 18:00 všichni na značkách, ať může pokladník zahlásit: "Vyprodáno!". Díky.