HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Ústí n. L. - Vrchlabí 0:1sn

Ve druhém zápase rozhodly až nájezdy

19.02.2011
Jana Poskerová, Zdeněk Kamínek ml.
Ústí nad Labem - V sobotní podvečer odstartoval druhý vzájemný zápas mezi Ústím a Vrchlabím. Po včerejší výhře se však domácím Lvům nepodařilo na úspěch navázat. Nejvíce vytížení byli oba gólmani, jak domácí Francouz, tak hostující Koutský. Hlavně oni dva se zasloužili o to, že zápas šel do prodloužení. Ani tam se ovšem o výsledku nerozhodlo a trenéři vybírali osvědčené střelce na samostatné nájezdy. Ústecký Mikulík, Čurilla a Roubík úspěšní nebyli, stejně jako za Vrchlabí neproměnili Loskot s Hubáčkem. Hokejové štěstí sedělo až na holi Martina Filipa. Další zápas čeká na hokejisty v úterý, kdy Ústí přijede do Vrchlabí.
ČF2, sobota 19.2.2011, 17:00
Ústí n. L.
0:1sn
Francouz – Pojkar, Gureň, Vobořil, Sklenička, L. Poživil, P. Hořava, Klobouček, K. Černý – Janků, Mikulík, Ludvík – Čurilla, Alinč, Hampl – Pajič, Roubík, Rod – Kloz, R. Hanzl, Handlovský.
Koutský – V. Čížek, Bauer, V. Drábek, Pácal, Matějíček, Dudáš, Zukal, J. Hanzl – Loskot, Hubáček, Beck – Urban, Filip, O. Látal – J. Drábek, Bláha, Rusnák – Bezouška, Zíma, Andres.
Třetiny: 0:0, 0:0, 0:0 - 0:0 - 0:1  Branky a nahrávky: rozhodující nájezd Filip. Rozhodčí: Kalivoda, Horák - Šperl, Flegl. Delegát: Gottwald. Vyloučení: 7:6. Bez využití. Diváci: 3 620. Střely na branku: 41:37 (13:10, 8:13, 13:6 - 7:7 - 0:1). Průběh utkání: 0:1.

Po tradiční show před zápasy play-off nastoupila mužstva Slovanu a Vrchlabí ke druhému vzájemnému souboji ve čtvrtfinále. Samotný úvod hry byl vcelku vyrovnaný a neuspořádaný. O velikou šanci se postaral Mikulík, jenž nikým nechráněn pálil na Koutského. Ten ale lapačkou precizně ochránil svou branku.

Lvi obecně měli více šancí. Opravdová gólovka se naskytla Ludvíkovi, jemuž skvěle přihrál Janků. Ludvík však svou střelu o pět centimetrů přeměřil a puk skončil pouze na síti zvenku vrchlabské svatyně.

Vrchlabí nebylo schopno procpat se do útočné třetiny, a tak hezké akce čekaly na Lvy. V polovině třetiny se předvedl dvěma tvrdými ranami Hampl. Nejprve usměrnil letící puk baseballovým švihem na Koutského a krátce na to pálil od modré opravdu silou lva.

Podobně jako v prvním čtvrtfinálovém mači i tentokrát byla první třetina pro oba týmy obzvláště těžká. Asi největší šancí hostů bylo možné shlédnout necelých pět minut před koncem třetiny, kdy se Vrchlabští dostali do přečíslení 2 na 1. Francouz ale jejich šanci s přehledem zmařil. První třetina tak žádný gól tentokrát nepřinesla, zato dala všem najevo, že souboje Lvů s Vrchlabím nebudou vůbec jednoznačné a jednoduché.

I druhá třetina přinesla stejný druh hokeje. Tentokrát ale bylo k vidění mnohem méně střel a šancí. Zato bylo k vidění nesčetně kvalitních obranných zákroků na obou stranách. Prvních deset minut druhého dějství tak opravdu výraznější šanci nepřineslo. Zato přímo uprostřed utkání se Vrchlabí mohlo snadno dostat do pořádného vedení.

Nejprve se totiž za vysokou hůl nechal vyloučit Pojkar na čtyři minuty a následně se domácí nechali poslat ještě do tří. Ústečtí obránci tak museli být velmi pečliví, ale po dobu celých dvou minut uhlídali přesilovku hostů 5 na 3 a následně ještě minutu 5 na 4. Skvělé zákroky předvedl i domácí gólman Francouz, který se opravdu oháněl. Lvi ohromné oslabení překonali bez inkasovaného gólu.

Zbytek třetiny působil velmi neuspořádaně. Ani jeden tým nebyl schopen se pořádně připravit k útoku. Plynulý běh utkání byl také znemožněn velmi častým vylučováním, a to jak na straně domácích, tak i na straně hostů.

Agresivita panující po obě dvě první třetiny ovládla i třetinu třetí. Mnoho osobních soubojů, z nichž se mnoho blížilo faulování, bylo k vidění po celé utkání. Ve třetí třetině, kdy se už nervozita z bezbrankového skóre stupňovala, jejich počet rapidně rostl. Není proto divu, že ze začátku třetí třetiny opět byla nouze o gólové šance. A když už ani deset minut před koncem třetí třetiny gól nepadl, hráči byli velmi nevrlí. Bylo jasné, že o vítězi rozhodne první vstřelený gól.

Nutno podotknout, že Lvi byli oproti svému soupeři pomalejší, méně důslední, nepřesnější, ale to vše se před koncem třetiny obrátilo. Lvi začali prudce ostřelovat vrchlabskou branku ze všech možných i nemožných úhlů. Mnoho střel sice branku minulo, ale naopak mnoho jich branku velmi ohrozilo. Avšak ani to nezvrátilo průběh utkání a po šedesáti minutách byl stav 0:0.

Hned ze začátku prodloužení se domácí dopustili velké chyby a byli vyloučeni. V oslabení, ve kterém si Vrchlabští vydobili mnoho gólových šancí, ale neinkasovali, a tak se prodlužovalo dále.

Ačkoli se Lvi v posledních minutách prodloužení vehementně snažili, nedokázali tolik toužený gól vsítit do soupeřovy branky. Nepomohla k tomu ani desetivteřinová přesilová hra, a tak se muselo rozhodnout v samostatných nájezdech.

V té se rozhodlo až ve třetí sérii, a to na straně Vrchlabí. Martin Filip si najel naproti Francouzovi, nechal ho vyjet mimo branku a škvírou za záda mu propálil vítězný gól dnešního utkání.

Série se tak vyrovnala a po dvou utkáních ve Vrchlabí se hra určitě alespoň na jeden zápas vrátí do Ústí nad Labem.

Petr Rosol (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Nemůžeme pomýšlet na vítězství, pokud za 70 minut a ani při nájezdech nevstřelíme gól. Brankář Vrchlabí má životní formu, ale i nám zachytali oba gólmani. Dnes nám to tam nespadlo, mysleli jsme, že budeme pokračovat ve výkonu z druhé poloviny pátečního zápasu, ale bohužel se tak nestalo. Nedá se nic dělat, nemůžeme věšet hlavy a jedeme dál. Do příštího střetnutí proházíme útoky, takto to nefunguje."

Josef Řeháček (HC Elektromont Vrchlabí): "Je to pro nás velmi cenné vítězství, neboť jsme přijeli s cílem, vyhrát jedno utkání. Po celou dobu jsme drželi nulu, Koutský chytal fantasticky, na tom je stavěná i celá hra. Podle mě se dnes na domácích podepsala nervozita a nám se podařilo překvapit. Během základní hrací doby jsme měli i šance, ale bohužel jsme neskórovali. V prodloužení měl velkou příležitost Beck. Nájezdy už byly jen "hop nebo trop". Hráče na nájezdy jsem určoval já, pořadí si zvolili sami. Klukům musím poděkovat, a to především za disciplínu, zodpovědnost a bojovnost."