HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Vrchlabí - Havířov 6:1

Vrchlabští rozdrtili Havířov

09.12.2009
Jan Pečeňák, Jana Poskerová
Zdá se, že výsledková a herní krize je snad zažehnána. Ve středečním zápase totiž Vrchlabí vysoko porazilo Havířov a připsalo si do tabulky další tři body. Poprvé v sezóně se našim hráčům podařilo vstřelit v zápase více jak čtyři branky. Navíc poprvé v ročníku dokázali vrchlabští hokejisté bodovat počtvrté v řadě. Tuto sérii mohou prodloužit již v sobotu, kdy se v Elektromont aréně utkají s ústeckými Lvy.
28.kolo, středa 9.12.2009, 18:00
6:1
Havířov
Ševčík (Biegl) - Bendík, Hrach, Matějíček, Pácal, Chmelíř, Čížek, Chaloupka, Jaroměřský - Tvrdek, Filip, Rusnák Š.- Gengel, Gajovský, Klimt - Andres, Kříž, Látal - Mikšovský, Zíma, Hanzal
Čech (Gleich) - Klimeš, Rusnák D., Šafařík, Rangl, Peštuka, Štefanka, Zientek, Krisl - Seman, Sikora, Fořt - Červenka, Piecha, Smejkal - Szturc, Haas, Šedivý - Zeliska, Říčka
Třetiny: 1:0, 3:1, 2:0  Branky a nahrávky: 12. Klimt (Gengel, Bendik), 27. Bendik (Gengel), 30. Kříž (Látal), 33. Andres (Chmelíř), 54. Gajovský (Chaloupka, Klimt), 56. Filip (Tvrdek, Rusnák) - 35. Szturc (Šedivý, Štefanka). Rozhodčí: Blecha - Skopal, Rejch. Vyloučení: 6:7, navíc Hrach (VRC) 10 minut OT. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1105. Střely na branku: 42:28. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 6:1.

Utkáni začali aktivněji domácí hráči, ale v samotném úvodu se jim gólmana soupeře překonat nepodařilo. Nepovedlo se to ani v první přesilové hře, kdy Vrchlabští vyslali na branku několik nebezpečných střel, ale neujala se ani jedna. Početní výhodu dokonce dvou mužů v poli si o malou chvíli později zkusili i hosté, ale sami se o ní po chvilce připravili zbytečným vyloučením. Již při plném počtu hráčů na ledě padl první gól utkání.

Ladislav Gengel přihrál před branku Tomáši Klimtovi a ten poslal svůj celek ve 12. minutě do vedení. Odpovědět mohli Havířovští o chvíli později a jak jinak než v početní výhodě, ale ta se jim vůbec nepovedla a Vrchlabí se bez problémů ubránilo. Pět na pět se však hrálo pouhou minutu, než na trestnou lavici usedl další havířovský hráč. Ani tentokrát však domácí početní výhodu nevyužili. Stejně pak dopadl i jejich soupeř, při vyloučení Čížka dvě minuty před koncem třetiny. Do kabin tak s jednobrankovým náskokem odcházeli domácí hokejisté.

Začátek druhé třetiny se podobal té předcházející. Domácí již od úvodních minut hýřili aktivitou a hosté se bránili za cenu nedovolených zákroků. Při signalizovaném vyloučení dalšího havířovského hráče našel Gengel u tyčky osamoceného Jana Bendika, který překonal Čecha – 27. minuta 2:0. Za tři minuty bylo pro Vrchlabské ještě veseleji, když pěknou kombinaci zakončil Pavel Kříž. Hosté mohli bleskově odpovědět, ale puk směřující do odkryté branky na poslední chvíli Ševčík vyrazil.

Svou druhou branku v zápase mohl poté přidat obránce Bendik, který se proháčkoval před havířovskou svatyni, ale v posledním okamžiku mu sjel puk z čepele. Domácí to však mrzet nemuselo, protože již ve 33. minutě vedli o čtyři branky. Svůj důraz předvedl Bronislav Andres a procpal puk za brankovou čáru. Ve 35. minutě se po delší odmlce opět vylučovalo a hosté měli možnost snížit v přesilové hře. Ještě v téže minutě se jim to podařilo, když pěknou kombinaci zakončil Roman Szturc. Do konce druhé části zaujaly už pouze vyloučení na obou stranách, ale ani jedno z mužstev se k ohrožení branky nedostalo.

Hned v úvodu třetího dějství se zastřeloval Tvrdek, ale branku netrefil. Na druhé straně přesněji mířil Szturc, ale jeho pokus postrádal potřebnou razanci. Ještě blíže ke vstřelení branky byl Šedivý, který se dostal před Ševčíka, ale nadvakrát ho překonat nedokázal. Po několikaminutové pasáži bez střeleckých příležitostí o sobě dal vědět opět aktivní Szturc, který obkroužil vrchlabskou branku, ale puk za Ševčíkova záda neprocpal.

Branka nakonec padla v 54. minutě na druhé straně. V přesilové hře tečoval puk nad ležícího gólmana po střele Chaloupky od modré čáry Nikola Gajovský a zvýšil již na 5:1. O odpověď se snažil kdo jiný než Szturc, ale s jeho pokusem od modré si domácí gólman poradil. Hůře už dopadl v 56. minutě Čech v brance Havířova, který sice nejprve vyrazil ránu Tvrdka, ale pouze na hůl Martina Filipa, který kotouč poslal za záda brankáře již pošesté. Utkání se poté již v poklidu dohrálo a domácí mužstvo se tak mohlo radovat z letošní nejvyšší výhry.

Nejlepšími hráči zápasu byli zvoleni Bronislav Andres a Roman Szturc.

Pavel Hinner, HC Havířov Panthers: Není to pro nás nic příjemného, do zápasu jsme vstupovali s vidinou, že budeme bodovat. Situace je jiná a odráží se v ní stav našeho klubu. Po nepovedené stávce jsme s Ústím odehráli velmi dobrý zápas, ale neudrželi jsme jej a i to se projevilo na našich klucích. Vrchlabí se hokejem bavilo a my jsme se hokejem trápili.

Josef Řeháček, HC Vrchlabí: Naším záměrem bylo dostat soupeře pod tlak a zároveň hrát i zodpovědně, což se nám první třetinu dařilo. Druhá třetina byla z naší strany nepovedená, dali jsme sice rychle po sobě tři góly, ale pak se hráči dostali do stavu, kdy zapomínali, že vedením 4:0 hokej nekončí. Proto jsme také inkasovali. Do třetí třetiny jsme se vraceli s tím, co jsme si řekli už na začátku a strategii jsme dodrželi a ještě dali další branky. Myslím si, že pokud budeme stejně zodpovědně hrát i v sobotu s Ústím, můžeme pozvat diváky a slíbit jim pěkný hokej.