HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Havířov - Vrchlabí 4:2

Vrchlabí z Havířova body neveze

24.10.2009
Libor Gavlas, Jan Pečeňák
Další utkání odehráli hokejisté Vrchlabí na ledě severomoravského Havířova. Domácí v první třetině vstřelili tři branky a o osudu utkání se zdálo být rozhodnuto. Hosté však v průběhu zápasu snížili na rozdíl jediné branky, to ale bylo z jejich strany vše. Definitivní podobu výsledku dal střelou do prázdné branky Martin Piecha.
13.kolo, sobota 24.10.2009, 17:00
Havířov
4:2
Vošvrda (Čech) - Klimeš, Zientek, Šafařík, Tesařík, Rangl, Krisl, Hruška A. - Smejkal, Haas, Moravec, Fořt, Seman, Sikora, Zeliska, Červenka, Velecký, Szabó, Šedivý, Piecha.
Ševčík (od 17. minuty Biegl) - Matějíček, Pácal, Flašar, Chaloupka, Chmelíř, Bendík, Hanzl, Vála - Kubeš, Filip, Rusnák, Konečný, Hubáček, Mikšovský, Gengel, Vrbata, Andres, Urban, Zíma, Hruška P.
Třetiny: 3:0, 0:2, 1:0  Branky a nahrávky: 4. Haas (Moravec), 10. Šafařík (Fořt), 17. Sikora (Zeliska), 60. Piecha (Moravec) - 22. Filip, 30. Gengel (Chmelíř, Vrbata). Rozhodčí: Úlehla - Rychlý, Jureček. Vyloučení: 6:5. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 815. Střely na branku: . Průběh utkání: 3:0, 3:2, 4:2.
Po šedesáti vteřinách zahákoval Flašar Sikoru a jako prvnímu se mu otevřela vrátka na trestné lavici. Domácí si v přesilovce vypracovali několik šancí, ale ani natřikrát nepřekonali Ševčíka. Nejprve od modré pálil Klimeš, po něm zblízka nedal Smejkal a do třetice proti hostujícímu gólmanovi neuspěl ani Piecha. Po přesilovce se však domácím povedl brejk. David Moravec posílal kotouč v situaci 2 na 1 Patriku Fořtovi, ale obránce do přihrávky vložil hůl, čímž však nasměroval kotouč k Marku Haasovi, najíždějícímu z druhé vlny a ten už se švihem trefil přeně - 1:0. V 7. minutě zkoušel sám Moravec překvapit zpoza branky Ševčíka, ale tentokrát mohl spíše hledat lépe postavené spoluhráče. V osmé minutě nevěděl Vošvrda, kde je kotouč padající z velké výšky a toho chtěl využít Hanzl, ale za Vošvrdova záda jej neusměrnil. O minutu později Seman na modré přebruslil obránce, zkusil udělat kličku i gólmanovi, ale ten zasáhl dobře svou holí. Domácím narůstalo sebevědomí, dalším samostatným průnikem to zkoušel Smejkal a vybojoval si faul. Hanzl však na trestné lavici vydržel pouze šest vteřin, protože Michal Šafařík prostřelil od modré vše, co mu stálo v cestě - 2:0. Ve 12. minutě měli i hosté první velkou šanci, v signalizované výhodě dostal pěknou přihrávku před Vošvrdu Urban, ale nedokázal jej překonat. V přesilovce vyzkoušel domácí brankáře pouze Pácal ranou od modré, kterou si Vošvrda pohlídal. V 17. minutě potrestal nedůslednost rozehrávajících obránců Sikora, který po krásné kombinaci dostal skvělou přihrávku od Zelisky před prázdnou branku, kterou nemohl neproměnit - 3:0. Po této btance se nechal Ševčík vystřídat a jeho místo zaujal v hostující brance Radovan Biegl.

Hosté vstoupili do druhé třetiny o poznání aktivněji. Hubáček ještě mířil v úvodní minutě nad branku, ale potom Zeliska zbytečně profesorsky zkoušel místo zakončení obejít protihráče, přišel o kotouč a do brejku se dostal Gengel, který byl v samostatném úniku faulován a rozhodčí oprávněně nařídil trestné střílení. K tomu se rozjel Filip a se štěstím propasíroval kotouč mezi Vošvrdovy betony. Těsně po obdržené brance pak fauloval Zientek a hosté se dostali do tlaku a také do dvou zakončení. Autorem obou byl Kubeš, ale ani jednou si na Vošvrdu nepřišel. Ve 27. minutě schoval Matějíček svou střelu chytře za obránce a Vošvrdovi se kotouč zjevil na poslední chvíli. I přesto jej dokázal zachytit. Aktivní Kubeš byl při dalším zakončení faulován a hosté dokázali přesilovku využít. Od modré nahazoval před branku Chmelíř a u levé tyče našel perfektně Gengela, který odrazem od tyčku dopravil kotouč do sítě - 3:2. Domácí odpověděli Sikorovou tvrdou ranou, se kterou si Biegl poradil a Zeliskova dorážka již byla hodně nepřesná. Ve 36. minutě se rozjel rychlý Fořt, který ale dostal kotouč na bekhend a Biegla nepřekonal. Následně se domácí dostali do přečíslení 2 na 1, které zakončoval Červenka jen těsně minul. Přihrávající Szabo však byl faulována v následné přesilovce nejprve promáchnu Piecha přihrávku mezi kruhy a po něm Klimeš trefil od modré pouze nohu protihráče. Dvě minuty před koncem třetiny vykryl Vošvrda tvrdou ránu Hubáčka a v poslední minutě ještě Zientek nepříliš prudkou ranou nechal vyniknout Biegla.

Hosté vletěli do třetí třetiny se snahou vyrovnat a postarat se o to mohl Mikšovský, na něhož směřovala přesná přihrávka, kterou však na poslední chvíli stačil odvrátit Tesařík. Ve 42. minutě zkoušel prostřelit Biegla Červenka, ale hostující gólman mezírku mezi betony nenechal. V následující přesilovce pálil na Vošvrdu Matějíček a Vrbata, ale domácí gólman nechtěl připustit vyrovnání. Ve 47. minutě spálil obrovskou šanci Šedivý, který si povodil Biegla, ale nedokázal jej bekhendem přehodit. Krátký nápor domácích ukončil až faul Chaloupky a v přesilovce mohl definitivně rozhodnout Zeliska, ale těsně minul branku. Stejný hráč v ještě lepší pozici v 53. minutě mířil opět jen těsně vedle. A tak přišel málem trest. O minutu později totiž domácí gólman podrazil projíždějícího útočníka Vrchlabí a v nejnevhodnější dobu přišla přesilovka hostů. Jenže ti s ní naložili velice špatně a téměř se nedostali do pásma. Rozhodnout mohl Piecha, ale ani on nedokázal překonat výborně chytajícího Biegla. Jenže Piecha se nakonec prosadil, to už ovšem Biegl seděl na střídačce a hosté zkoušeli power-play. Jeho střela ze středního pásma byla přesná a zapadla do prázdné klece – 4:2.

Ivan Dornič (trenér Havířova): „Dneska jsme si před zápasem řekli, že se musíme co nejdřív dostat z posledního místa a k tomu nám pomůže jen kolektivní výkon. Liga je strašně vyrovnaná a některá utkání rozhodují jedna, dvě chybičky. Ale musím pochválit mužstvo za první třetinu, ve které jsme hráli přesně podle našich pokynů. Bohužel jsme pak trochu zapomněli na zadní vrátka, čehož soupeř využil, dal dva góly a začínali jsme tak skoro od začátku. Ve třetí třetině jsme to ale dokázali udržet a vyhrát.“

Vladimír Jeřábek (trenér Vrchlabí): „Rozhodlo naše špatné nasazení a nezodpovědná hra v první třetině. Když jedeme přes celou republiku a chceme zodpovědně bránit, tak nemůžeme dostat v první třetině tři branky. My se musíme zaměřit hlavně na zápasy doma, protože vozíme body z venku a doma horko těžko urveme nějaké body. A i porážka z venku musela jednou přijít.“