HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Ml.Boleslav - Vrchlabí 4:0

Vrchlabí vysoko prohrálo v Boleslavi

19.01.2008
Jitka Čechová, Patrik Huber
Vrchlabští cestovali do nedaleké Mladé Boleslavi, kde chtěli domácím překazit oslavy 100 let vzniku klubu, ale to se nepovedlo. Boleslav vedla již po úvodní dvacetiminutovce 2:0 a další dvě branky přidali Boleslavští ze samostatných nájezdů. Hokejisté z Krkonoš se do sítě domácích netrefili, a tak vezou vysokou porážku 4:0. Sérii tří venkovních zápasů zakončí Vrchlabí ve středu 23.1. v Berouně. Zápas začíná v 18:00.
37.kolo, sobota 19.1.2008, 16:00
Ml.Boleslav
4:0
Růžička – Bauer, Drábek, Lukáč, Macháček, Mazanec, Mocek, Jaroměřský - Rytnauer, Král, Gombár, Rumpel, Boháč, Šebesta, Gajovský, Rod, Handlovský, Nouza, Mikulík, Eiselt, Sýkora
Hylák – Matějíček, Vála, Rýgl, Chaloupka, Volek, Hrach, Vyskočil - Gengel, Brynecký, Beck, Horčička, Kříž, Plodek, Nevyhoštěný, Přeučil, Jech, Kováč
Třetiny: 2:0, 1:0, 1:0  Branky a nahrávky: 13. Mikulík (Eiselt), 18. Nouza (Šebesta), 28. Král (trest. střílení), 43. Rod (trest. střílení) . Rozhodčí: Lacina - Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 14:11, navíc domácí Mikulík a hostující Jech oba 5 minut + trest do konce utkání za hrubost. Využití: 0:0. V oslabení: 2:0. Diváci: 2428. Střely na branku: . . Třetiny: 2:0, 1:0, 1:0

Boleslavští do utkání nevkročili tak pohodově, jako tomu bylo snad ve všech posledních zápasech. Domácímu týmu sice nedělalo problémy udržet na svých holích puk, Vrchlabí ale bylo více než důsledné v napadání a rozehrávky hráčů v zelenobílém tedy nešly tak snadno. Velkou příležitost dostali ve třetí minutě, kdy na trestnou lavici usedl Beck. Středočeši si sice připravili několik slušných akcí v podobě například nepříjemně dorážejícího Krále, ani Vrchlabští ale nebyli tak docela mimo hru, do samostatného úniku se totiž dostal Gengel. Následovalo několik minut, kdy si Mladoboleslavští vypracovali opravdu pořádný tlak. V obranné třetině Vrchlabí se vystřídaly snad všechny domácí útoky a pořádné svého soupeře trápily. Největší šanci si za všechny připsal Gombár, kterému chybělo již jen zvednout kotouč přes betony Hyláka.

Vzápětí následovala chvilka výslunní hokejistů z Podkrkonoší. Nejprve byl totiž vyloučen Rytnauer a krátce po jeho návratu zase Handlovský. A právě za jeho nepřítomnosti na ledě padla první branka utkání. Ve vlastním oslabení vrchlabské uchlácholené obraně unikl Milan Mikulík! Jak se ukázalo o pár minut později, oslabení domácímu dnes svědčilo snad víc, než cokoli jiného. Poté, co se z lavičky pykajících vracel Tomáš Nouza, dostal přesnou nahrávku do jízdy od Šebesty a nekompromisní prostřel Hyláka nebyl pro miláčka domácího publika žádný problém.

Pokud sázelo Vrchlabí na napadání a obranu v první třetině, ve druhé tento dojem ještě zesílil. Co ale začalo hostujícímu týmu dělat velké problémy, bylo udržet nervy na uzdě. Jen během prvních čtyř minut usedli na trestnou lavici tři hráči, z toho dva prakticky současně. Dvojnásobná přesilovka ale byla hodně rozkouskovaná a Boleslavští toho v ní mnoho nepředvedli. A vzápětí na to se opět ukázalo podivné pravidlo dnešního večera. Zatímco v početní převaze si Středočeši sotva „škrtli“, v okamžiku, kdy seděl na trestné Bauer, hrozila v útoku první lajna domácího týmu.

A protože byl Richard Král zneškodněn způsobem, který odporoval pravidlům opravdu víc, než je zdrávo, bylo hlavním sudím nařízeno trestné střílení, které boleslavský kapitán bez jakýchkoli cavyků využil a střelou těsně pod horní tyč zvýšil již na 3:0. Vrchlabští ovšem naděje neztráceli. Velkou šanci spálil hlavně za vydatné pomoci domácího Mocka, který za to také odcestoval na trestnou lavici. Ani ne o minutu později byl následován dalším z řad Mladoboleslavských a tým z Podkrkonoší tak čekala slušně dlouhá dvojnásobná početní výhoda. Vrchlabská první pětka v čele s ex-boleslavským Beckem Růžičkovi a jeho obráncům pořádně zatopila. Gólman domácího týmu se ovšem ukázal být prakticky bezchybný.

Vrchlabí začínalo poslední dvacetiminutovku v početní výhodě a opticky tak pochopitelně začali o něco lépe. Obzvlášť dobrou střel měl na holi Kováč, Růžička se ale v poslední chvíli stihl přemístit. Hosté si dokázali držet nátlak i po vypršení Boháčova trestu, Boleslavští ale svého soupeře drželi při mantinelu, kde toho mnoho podnikat nemohl. Do brejku se krátce nato probojoval Tomáš Rod, protože byl ale zahákován a nebyl díky tomu schopen zakončit, jelo se ten večer už druhé trestné střílení. A Rod, byť mladší a méně zkušenější než Král, stejně jako boleslavský kapitán proměnil.

V následující početní nevýhodě domácích, opět trochu paradoxně, hrozili Mikulík s Nouzou. Protože ale prvně jmenovaný útočník zvolil místo přihrávky na svého volného kolegu střelu, neměl Hylák zase tolik práce. O chvíli později zase Eiselt nemohl uvěřit tomu, že puk v kleci opravdu není. Situace se poté začala dost přiostřovat. Nebyla minuta, během níž by někdo nepykal povětšinou za zbytečný trest. Ještě před 55. minutou se tak stalo, že Vrchlabí hrálo opět v pěti proti třem. Se stavem spokojené a svými výkony si jisté boleslavské hráče už ale ničím zvláštním překvapit nedokázali a to ani v přesilovce, ani později.

Leo Gudas, asistent trenéra BK Mladá Boleslav: “Na zápase byla pozitivní především výhra 4:0. Byl to pro nás svým způsobem prestižní duel. Ať už z pohledu, že Vrchlabí nás jediné v domácím prostředí porazilo, či z důvodu, že ve Vrchlabí je také část automobilky Škoda. Když se podívám na naší hru, ještě pořád nebyla taková, jakou bychom si představovali. Předvedli jsme sice pár pěkných akcí, ale důraz před bránou není takový, jaký by měl být.“

Josef Řeháček, asistent trenéra HC Vrchlabí: “Do Boleslavi jsme jeli s tím, že chceme odehrát dobré utkání a získat alespoň bod. Nepodařil se nám však začátek a ve chvíli, kdy jsme prohrávali 0:2, byli jsme ve strašně složité situaci. Musím uznat, že domácí perfektně proměňovali šance. Pokud jsme chtěli myslet na úspěch, museli bychom vytěžit nějaké góly z minima našich příležitostí a zároveň perfektně bránit, což se zkrátka dnes nepovedlo.“