HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Vrchlabí - Havlíčkův Brod 3:2

Vrchlabí vybojovalo tři body

17.12.2008
Jan Pečeňák, Patrik Huber
Další tři body do tabulky získali hokejisté Vrchlabí po výhře nad Havlíčkovým Brodem. Domácí v zápase třikrát vedli, ale hostům se dvakrát podařilo vyrovnat. Až na třetí branku nedokázali odpovědět a vrchlabští tak vybojovali výhru 3:2. Vítěznou branku vstřelil ve 39. minutě Ladislav Gengel. Vrchlabí i přes tuto výhru dál zůstává na třetím místě prvoligové tabulky.
34.kolo, středa 17.12.2008, 18:00
3:2
Havlíčkův Brod
Štůrala - Matějíček, Chaloupka "A", Bendík, Štrach, Galvas, Vála "C", Wagenhoffer - Gajovský, Pajič, Gengel - Fiedler, Krupka, Rusnák - Tvrzník, Kříž "A", Látal - Konečný, Rod, Andres
Suchan - Vyhlídal "C", Šulc, Borůvka "A", Němec, Soldán, Rusnák, Jelínek, Pavlík - Kubeš "A", Holec, Endál - Křišťan, Němec, Stromko - Dušátko, Hadrava, Svoboda - Ondráček, Varga, Zohorna Rozhodčí: Kočí - Barteček, Koliba
Třetiny: 0:0, 3:2, 0:0  Branky a nahrávky: 26. Štrach, 33. Krupka (Rusnák), 39. Gengel (Pajič, Gajovský) - 29. Holec (Svoboda, Němec), 35. Varga (Borůvka) . Rozhodčí: Kočí - Barteček, Koliba . Vyloučení: 6:6, navíc Kubeš ( HBR ) 10 minut OT. Využití: 2:1 . V oslabení: 1:0 . Diváci: 1190 . Střely na branku: . Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2 .

Úvod zápasu se nesl v opatrném duchu a ani jeden z týmů nechtěl udělat chybu. Proto se hra odehrávala spíše ve středním pásmu a střeleckých příležitostí fanoušci moc neviděli. Až v průběhu čtvrté minuty se domácí na chvilku usadili v útočném pásmu, ale k ohrožení Suchanovy branky se nedostali. To se povedlo až na druhé straně Vyhlídalovi, ale jeho pokus zastavil beton Štůraly. O chvíli později si na puk sáhl i hostující gólman, ale se střelou Bendíka si bez problémů poradil. Možnost k vážnějšímu ohrožení branky soupeře měli domácí v přesilové hře, ve které se dostali do velké příležitosti, ale rychlou kombinaci vrchlabského útoku zastavil výborným zákrokem Suchan. Zbytek přesilové hry si už hosté pohlídali.

Poté se opět dlouhé minuty hrálo spíše ve středu hřiště a navíc se do hry vloudily nepřesnosti na obou stranách. Až od jedenácté minuty získávalo mírnou převahu Vrchlabí, ale pokusy Fiedlera či Gajovského svůj cíl nenašly. I hosté si v první třetině zahráli přesilovou hru, ale ta dopadla stejně jako ta předchozí vrchlabská. Šanci na reparát dostali brodští ještě na sklonku třetiny, ale vedli si úplně stejně. První třetina tak skončila 0:0 a nutno říct, že moc šancí ke změně tohoto stavu diváci neviděli.

Vrchlabí vstoupilo do druhé třetiny v pokračujícím oslabení, ale to bez problémů ubránilo a poté se vrhlo do útoku. Ve 22. minutě Křížův útok uzamkl hosty v jejich třetině a do velké šance se dostal Látal, ale Suchan byl pozorný. O tři minuty později zahrozil i soupeř, ale pokus Endála si Štůrala pohlídal. Velkou šancí jít do vedení měli domácí ve 25. minutě při přesilové hře 4 na 3 a to se jim také podařilo. Nejprve sice pálil Galvas od modré čáry mimo, ale chvíli po něm se ze stejné pozice nadvakrát prosadil Petr Štrach a vstřelil tak svou první branku ve vrchlabském dresu - 1:0. Zvýšit skóre na rozdíl dvou branek mohl o tři minuty později Gajovský, ale v souboji se Suchanem neuspěl. O několik okamžiků později se opět potvrdilo staré pravidlo " nedáš dostaneš", když z mezikruží vystřelil Miroslav Holec a domácí gólman jeho pokus neudržel a puk se tak dokutálel za brankovou čáru - 29. minuta 1:1.

V polovině zápasu se střelou od modré prezentoval Wagenhoffer, ale brankář soupeře byl pozorný. Stejně si Suchan vedl i v následné přesilové hře Vrchlabí, když vyrazil střelu Galvase. Po skončení přesilové hry si domácí vyzkoušeli jaké to je hrát oslabení. Začali ho na výbornou, několik vteřin po jeho začátku se chopil Ondřej Látal puku a řídil se heslem " když nevíš co s pukem, vystřel" a střelou kousek za červenou čarou překvapil gólmana hostí - 33. minuta 2:1. Z vedení se vrchlabští neradovali dlouho, nejprve sice Dušátko trefil jen tyč a tentýž hráč neuspěl ani střelou z úhlu, ale ke konci přesilové hry od modré čáry vypálil Borůvka, puk podjel pod ležícím Štůralou a Tibor Varga neměl problém doklepnou puk do sítě - 35. minuta 2:2. Ve 36. minutě mohli vést opět domácí, to když se Pajič probil přes dva obránce, ale tváří tvář Suchanovi neuspěl. O chvíli před ním neuspěl nadvakrát ani Fiedler. V závěru třetiny domácí vyvinuli velký tlak a z toho pramenilo vyloučení, které také vrchlabští dokázali potrestat. Ve 39. minutě poslal Pajič před branku, kde stál osamocený Ladislav Gengel, který oklamal havlíčkobrodského gólmana a poslal domácí znovu do vedení - 3:2. I druhou třetinu dohrávalo Vrchlabí v oslabení, ale hosté vyjma pokusu Vargy domácí branku neohrozili. Ve druhé třetině diváci nakonec viděli pět branek, z toho o jednu víc dali domácí a do kabin odcházeli za stavu 3:2.

Začátek poslední části hry začali lépe hráči Havlíčkova Brodu. Dohrávanou přesilovou hru sice nevyužili, ale o chvíli později zahrozil opět Varga, ovšem Štůralu nepřekonal. Stejně si počínal i Dušátko, který neuspěl s dorážkou po střele od modré. Vrchlabští poprvé zahrozili ve 45. minutě a hned to mohla být branka. Gengel ujížděl sám proti Suchanovi, ale ten byl opět pozorný. Pozorný byl i při pokusu Krupky. Vrchlabí si v tu dobu vytvořilo tlak, ale do zakončení je hostující obrana moc nepouštěla. Zvýšenou aktivitu měla podpořit i další přesilová hra domácích, ale v té první zahrozili hosté, konkrétně Kubeš, ale jeho pokus vyrazil Štůrala betonem.

Hokejisté Vrchlabí odpověděli střelou Štracha, ale víc toho v této přesilovce nestihli. V 56. minutě ukázal opět svoji kvalitu Suchan, když si poradil s dalším samostatným nájezdem. Tentokrát si na něm vylámal zuby Kříž. O minutu později mohl na druhé straně vyrovnat Kubeš, ale z blízka domácího brankáře nepřekonal. Hra se teď přelévala ze strany na stranu a šanci vstřelit branku mělo pro změnu Vrchlabí, když si Krupkova formace vytvořila drtivý tlak, ale i přes několik velmi nebezpečných střel zůstával stav stále 3:2. V poslední minutě hosté odvolali gólmana a jejich převaha byla zvýrazněna ještě vyloučením jednoho z domácích borců. Ti však s vypětím všech sil náskok uhájili a zvítězili 3:2.

Nejlepšími hráči zápasu byli vyhlášeni Ladislav Gengel a na straně hostů Vladislav Kubeš, který ještě navíc dostal v závěru utkání osobní desetiminutový trest za protesty.

Josef Řeháček, asistent trenér HC Vrchlabí: "Rozhodně nesouhlasím s kolegou Novákem. Myslím si, že u toho posunutí branky jim ještě pomohl, protože nařídil vhazování u nás v pásmu. Správně by to mělo být, že když jdou obránci za kruhy, kde tam šli do tý šarvátky, tak se v obranné třetině nevhazuje. Spíš bych hodnotil to, jak se to utkání vyvíjelo. V první třetině jsme se nedostali do tempa, nedokázali jsme dobře založit útok, tím pádem nám to furt utíkalo na zakázané uvolnění. Furt to bylo u nás, těžko jsme se dostávali k ním do třetiny, přihrávky byly nepřesné. Tak jsme si k tomu o třetině něco řekli, že musíme zakládat ty útoky jinak, než je obvykle zakládáme. Začalo se nám to dařit, dostávali jsme se tam. Ale už asi třetí nebo čtvrtý zápas, když dáme branku, vzápětí jí hned inkasujeme. Vlastně to bylo 1:1, 2:1, 2:2. Toho se musíme vyvarovat. Tu třetí třetinu, jsme už ubránili ten jednobrankový výsledek, šance tam byly, ale zůstaly neproměněny. Ale zaplať pánbůh, že zůstaly body doma."

Petr Novák, trenér HC Rebel Havlíčkův Brod: "Tak my jsme tu hráli teprve před měsícem, taky sedmnáctého a to jsme prohráli 5:0. Dnes jsme podali velmi dobrý výkon a myslím si, že jsme na konci měli vyrovnat, bod jsme si zasloužili. Musím pochválit kluky za to, jak dřeli. Akorát ten rozhodčí, ten to prostě nechtěl, no. Protože na konci, deset vteřin před koncem, byla posunutá brána. A jestli má někdo v živý paměti náš zápas minulou sezonu v Boleslavi, kde rozhodčí Šindler absurdně nařídil penaltu, tak jestli se na to někdo podívá, musí Šindlerovi sebrat očkovací průkaz a i ten trenerský, protože jestli tohle bylo neúmyslně a tam to bylo úmyslné, tak to potom nevím."

Autor ohlasů: Patrik Huber