HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Vrchlabí - Chrudim 1:4

Vrchlabí proti Chrudimi neuspělo

22.11.2008
Jan Pečeňák
Pokud by byl v hokeji vítěz ten, kdo si v zápase připíše více střeleckých pokusů, či ten kdo má kotouč častěji ve své moci, bylo by Vrchlabí jednoznačným vítězem. Hokej se ovšem hraje na branky a těch dali více hosté z Chrudimi a připsali si na své konto výhru 4:1. Vrchlabští hokejisté však i nadále zůstávají na třetím místě tabulky. Šanci napravit sobotní výsledek mají již ve středu, kdy zajíždí na led Hradce Králové.
26.kolo, sobota 22.11.2008, 18:00
1:4
Chrudim
Štůrala - Koma, Bendík, Chatrnůch, Chaloupka, Galvas, Vála, Matějíček, Wagenhoffer - Gajovský, Pajič, Beck - Fiedler, Krupka, Gengel - Konečný, Kříž, Látal - Horčička, Rusnák, Andres
Němec - Kuncl, Toužimský, Fejgl, Beránek, Vyskočil, Martinec, Vágner - Zadina, Suchý, Valko, Bělohlávek, Semorád, Žák, Král, Šafařík, Šeda, Zohorna, Bláha, Kolář
Třetiny: 1:0, 0:2, 0:2  Branky a nahrávky: 9. Andres (Rusnák, Horčička) - 24. Žák (Zadina), 36. Martinec (Kolář), 48. Semorád (Beránek), 50. Bělohlávek (Suchý) . Rozhodčí: Kočí - Poruba, Vengřín . Vyloučení: 6:7 . Využití: 0:0 . V oslabení: 0:0 . Diváci: 1972 . Střely na branku: . Průběh utkání: 1:0, 1:4 .

Hokejisté Vrchlabí vstoupili do zápasu tradičně aktivní hrou. Soupeře se jim podařilo zamknout v jejich obranném pásmu, ale k většímu gólovému ohrožení se nedostávali. Až v polovině třetí minuty se ke střele dostal Andres, ale jeho pokus neměl šanci na úspěch. O chvíli později to z dálky zkoušel Koma, ale dopadl stejně jako předtím jeho spoluhráč. Tlak domácích hokejistů byl přerušen v páté minutě vyloučením Krupky, ale hosté se přes dobrou obranu krkonošského celku dostali do jediné šance, ale Zadina Štůralu neprostřelil. Po konci přesilové hry Chrudimi se hra opět vrátila do starých kolejí a domácí se dál snažili překonat obranu chrudimských. Pajičovi se to ještě nepodařilo, ale o několik okamžiků později se gólmana Chrudimi překonat podařilo. Bronislav Andres dostal od Rusnáka puk do jízdy a tváří v tvář Němcovi zachoval chladnou hlavu a trefil se přesně pod horní tyč - 9. minuta 1:0.

Vrchlabští hokejisté se dál snažili o aktivní hru a soupeř na to reagoval fauly. V průběhu první třetiny měli domácí, stejně jako hosté, možnost dvou přesilových her. Přesilové hry však dnes byly slabinou obou týmů a moc šancí si v této herní situaci nevytvářeli. Výjimkou byl projektil Chatrnúcha od modré, či na druhé straně pokus Šafaříka. Oba gólmani však své týmy podrželi. V závěrů třetiny se domácí usadili v útočném pásmu, ale do zakončení se nedostali. První třetina tak skončila lépe pro domácí v poměru 1:0.

I druhá třetina začala stejně jako ta první. Domácí si utvořili velký tlak, ale teč Fiedlera si cestu za záda Němce nenašla. Poté však pro domácí přišla studená sprcha. Hosté se poprvé ve třetině dostali do útočného pásma a hned z toho byla branka. Zdeněk Žák vystřelil přes obránce a puk se zastavil až za zády bezmocného Štůraly - 24. minuta 1:1. Vrchlabští, konkrétně Kříž se snažili o okamžitou odpověď, ale zblízka proti brankáři hostí neuspěl. Snahu o strhnutí vedení zpět na svou stranu nezastavilo ani následné oslabení domácích, ve kterém svého soupeře nepustili naprosto k ničemu. I vrchlabští si zahráli přesilovou hru a hráli jí mnohem lépe. Nejprve střelu Becka do horního rohu vyrazil Němec, a když už Koma střelou od modré čáry chrudimského gólmana překonal, zastavilo jeho střelu břevno.

V polovině zápasu se v útoku ukázala i Chrudim a hned si vykoledovala faul, ovšem v přesilovce se, až na teč Koláře a střelu Toužimského od modré, k vážnějšímu ohrožení vrchlabské svatyně nedostala. Poté hra pokračovala stále stejně a to snahou Vrchlabí o vstřelení vedoucí branky. Bohužel pro domácí to dopadlo naprosto opačně. Jan Kolář svým pokusem trefil tyč, puk se však odrazil přesně před volného Tomáše Martince a ten neměl nejmenší problém zasunout puk do prázdné branky - 36. minuta 1:2. A do konce druhé třetiny mohlo být pro domácí ještě hůř, ale únik Zadiny s Martincem zakončil první jmenovaný nepřesně. Úplný konec třetiny patřil opět domácím hokejistům, který měli možnost hrát přesilovou hru, ale ani Krupka a chvíli po něm Konečný, proti dobře chytajícímu Němcovi neuspěli. Hosté tak šli před závěrečnou třetinou do kabin s vedením 2:1.

V úvodu závěrečné třetiny dohrávali vrchlabští přesilovou hru, ale ta dopadla stejně jako ty předcházející. Při hře pět na pět zahrozil svým dalším pokusem aktivní Zadina, ale Štůrala jeho pokus vyrazil. Pak převzali iniciativu opět hráči z Krkonoš, ale Konečný ve velké šanci neuspěl. Stejně si počínal o moment později i Pajič, a tak opět udeřilo na druhé straně. Přesný Beránkův pas zúročil Jan Semorád a zvýšil na rozdíl dvou branek - 48. minuta 1:3. O 95 vteřin později bylo pro domácí ještě hůř, když se puk dostal do mezikruží k volnému Petru Bělohlávkovi a ten prostřelil domácího gólmana - 50 minuta 1:4.

Vrchlabským hokejistům nezbylo nic jiného, než vrhnout veškeré své síly do útoku. Pomoci jim mohla i přesilová hra v 50. minutě, ale s tou si Chrudim poradila na výbornou. Při rovnoměrném počtu hráčů na ledě se hrálo nahoru dolů, ovšem bez šancí. To změnil pět minut před koncem Šafařík, ale proti Štůralovi neuspěl. Výhru hostům přiblížilo i vyloučení Chaloupky, ve kterém se do útoku ale moc netlačili a zahrozili jen tečí Žáka, která však šla mimo. Po jejím skončení si hosté výsledek už pohlídali a mohli tak slavit výhru 4:1.

Martin Hosták (trenér HC Chrudim): Jsme spokojený s výsledkem, hráči odvedli to co jsme si řekli, až na slabší druhou třetinu, kdy jsme byli pomalejší, což bylo vidět na tlaku domácích. Paradoxně tím naším pomalým tempem jsme uspali soupeře a výsledek je tady. Při vedení jsme důsledněji bránili, Vrchlabí se tlačilo do útoku a tím vznikaly mezery, kterých jsme dokázali využít. Nám se na ty silnější soupeře prostě hraje lépe.

Vladimír Jeřábek (trenér HC Vrchlabí): Od první třetiny jsme nehráli to co běžně hrajeme. Chtěli jsme hodně kombinovat, mysleli jsme že budeme mít krásné akce, přesto jsme první třetinu vyhráli. To, že jsme ve druhé třetině měli tlak, lépe bruslili, mělo být vyčísleno brankami a to nepřišlo, protože to nebylo důrazné. Zkrátka štěstí jsme už měli dost, v zápasech kdy jsme prohrávali a otočili. Dneska jsme dostali lekci z produktivity a zaslouženě prohráli.