HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Brno - Vrchlabí 4:1

Vrchlabí prohrálo v Brně

03.11.2007
Martin Lísal, Jan Pečeňák
Vrchlabí podalo na ledě jednoho z největších favoritů soutěže statečný výkon, ale i přesto si odvezlo porážku o tři branky. Po dvou třetinách byl stav 3:0, našemu celku se podařilo utkání zdramatizovat v 51. minutě, ale poslední slovo měli opět hokejisté Komety. Domácí si tak připsali do tabulky tři body po výhře 4:1.
18.kolo, sobota 3.11.2007, 17:00
Brno
4:1
Hronek - Čech, David, Mikel ("A"), Lhotský, Malena, Morava, Fojtík, Gýna - Vostřák ("C"), Padělek, Dlouhý - Appel, Barus, Staněk - Černý ("A"), Lipina, Rob - Hruška, Moskal, Zábranský
Falta - Rýgl, Vála ("C"), Bendík, Chaloupka, Vyskočil, Houdek - Brynecký, Pajič, Tvrdek - Nevyhoštěný, Bárta, Horčička ("A") - Jech, Kříž, Přeučil - Gengel, Dušek, Vantuch
Třetiny: 1:0, 2:0, 1:1  Branky a nahrávky: 9. Morava (Padělek), 34. Černý (Vostřák), 40. Staněk, 58. Rob - 51. Přeučil (Horčička) . Rozhodčí: Pešina - Guth, Rittich . Branky a nahrávky: 9. Morava (Appel, Lipina), 34. Černý (Vostřák), 40. Staněk (Lhotský), 58. Rob - 51. Přeučil (Horčička). Rozhodčí: Pešina - Guth, Rittich. Vyloučení: 7:7. navíc Fojtík (KOM) - Horčička (VRC) 10 minut OT. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6135. Střely na branku: 42:20.

Zápas se hrál v rychlém tempu, před velmi slušnou diváckou kulisou, ke které přispěla i početná a dobře slyšitelná skupinka fanoušků hostí. Úvod utkání patřil hostujícímu celku. Již ve třetí minutě se po zaváhání hráčů Brna ve středním pásmu ocitl sám před Hronkem Gengel, jeho pokus ale domácí gólman kryl. Po dalších minutách navíc putoval na trestnou lavici brněnský Barus (vysoká hůl) a Vrchlabí mělo k dispozici úvodní přesilovou hru. Pokus Tvrdka a nahození Jecha však domácí gólman za svá záda nepustil a Kometa se po návratu Baruse mohla také dostat do tempa. Na druhé straně totiž putovali těsně po sobě na hanbu Kříž a Vantuch, což znamenalo výhodu dvojnásobné přesilovky pro Brno. Dlouhý s Vostřákem neuspěli, o chvíli později se však domácí přeci jen prosadili. Vostřák napodruhé místo střely volil příhru na Appela, po jeho střele se puk ocitl přímo na holi najetého Mariana Moravy a ten s trochou štěstí propálil Faltu - 1:0.

Ve 12. minutě pak mohl vedení domácích zvýšit Černý, který se vší silou opřel do puku po akci Roba - Falta byl tentokrát úspěšnější. Ani na druhé straně se gólman nenudil - Lukáš Hronek musel zasahovat v rychlém sledu proti ranám Pajiče a Tvrdka, jedna ze střel se dokonce otřela o tyč. Vrchlabí po většinu zápasu předvádělo rychlý a tvrdý hokej, do konce třetiny se však již skóre neměnilo. Nejblíže k brance byl zřejmě domácí Staněk, který se nečekaně po chybě hostí ocitl sám před Faltou, bekhendem však pálil jen do připraveného gólmana. Jinak se hra v závěru třetiny rozkouskovala řadou přerušení - siréna tak uťala zápas za stavu 1:0.

V úvodu druhé části hry se pokoušel Vostřák zaskočit Faltu nahozením z nulového úhlu. Jinak jistý gólman hostí situaci trošku podcenil a skákavý puk mohl poslat do sítě Padělek, vrchlabská obrana však situaci nakonec ustála. Chvilku poté si Appel při dravém průniku vykoledoval faul Jecha, přesilovka Brna však netrvala dlouho, po souboji za vlastní brankou putoval ven bek David. Hra měla i nadále spád, přelévala se ze strany na stranu a odpovídala tomu i atmosféra v hledišti. Ve 28. minutě již diváci zvedali ruce nad hlavu, ale pumelice Staňka se odrazila pouze od břevna. Puk chvíli skákal před brankovou čarou, kde jej nakonec zalehl Falta. O chvíli později spálil velkou šanci Rob, který místo příhry na dojíždějícího Lipinu volil střelu do Faltova levého betonu.

Tlak Komety vystupňoval faul Kříže. Nadvakrát pálil Morava, o dorážku se snažil Appel, po něm Lipina. Když se již zdálo, že se Vrchlabí drtivému náporu ubrání, dostal se po akci Vostřáka odražený puk k Černému. Domácí forvard se opřel do střely, která zapadla přesně pod břevno - 2:0! Po této brance se domácí poněkud zatáhli a Vrchlabí se snažilo o vstřelení kontaktního gólu. Hronek v brance se překonával, modrobílí díky němu přežili oslabení po faulu Fojtíka. Když se již zdálo, že se půjde do kabin za stavu 2:0, udeřilo na druhé straně. Lhotský po chybce hostí ve středním pásmu přiťukl Staňkovi. Domácí najížděli ve dvou proti jednomu, navrátilec Staněk však místo příhry volil precizní stahovačku, zbavil se jediného beka hostí a střelou do růžku nedal Faltovi šanci - 3:0. Nejhokejovější moment dnešního utkání tak ukončil prostřední třetinu.

V poslední části se hrálo před ještě lepší kulisou. Domácí fanoušci si zápas užívali, hostující zase hnali své miláčky ke zteči a k zdramatizování utkání. Již se takřka nevylučovalo, hra měla spád a k vidění byly velmi pohledné akce. Ve 49. minutě se první formace Brna zabydlela před Faltou, Dlouhý však bekhendem neuspěl, následný Padělkův pas zablokoval Bendík - Vostřák by jinak u tyče stál úplně sám. Trest za možná poněkud příliš uvolněný herní projev Komety přišel v 51. minutě - po nahození Horčičky se k puku dostal "zlý muž" první ligyPetr Přeučil a nedal Hronkovi šanci - 3:1. Kometa mohla kontrovat vzápětí, když si agilní Staněk vynutil na modré čáře faul Pajiče. Přesilovku však domácí nevyužili, navíc v jejím závěru hráli v šesti a bylo zaděláno na drama.

V oslabení mohl definitivně rozhodnout Vostřák, v samostatném úniku však volil místo střely blafák a neměl již dost sil na zvednutí kotouče. Ve zbytku početní nevýhody se Brno ubránilo bez problémů, Vrchlabí nenašlo až do závěru zápasu recept na průchod zahuštěným středním pásmem. V 58. minutě pak po individuální akci definitivně pojistil výhru Komety Luboš Rob. Těsně před modrou zastavil puk, místo příhry na volného Černého jej zasekl a tvrdou ranou poslal přesně k tyči - 4:1. Za skandovaného potlesku se pak již utkání jen dohrávalo.

Pohledný zápas tak skončil výhrou domácích 4:1. Ti se prezentovali o něco týmovějším pojetím, měli větší hlad po vítězství a navíc byla znát i vyšší zkušenost a hokejovost brněnských hráčů. Vrchlabí předvedlo bojovný hokej, bez respektu k soupeři, podpořený výkonem individualit v první útočné formaci. Oba týmy se mohly navíc opřít o jistě chytající gólmany. K tomu přičtěme výbornou atmosféru, tvořenou oběma fanouškovskými tábory, a vychází nám z toho velmi kvalitní sobotní podívaná.

Rostislav Čada (Kometa Brno) : Potvrdila se houževnatost a dobrá organizace soupeře. Nám se povedl vstup do zápasu, na což jsme hráče upozorňovali. Využili jsme dvě přesilovky, byli jsme aktivní a takticky jsme utkání dobře zvládli. Po menším útlumu, kdy jsme dvakrát prohráli na nájezdy, jsme dokázali porazit silného soupeře.
Josef Řeháček (HC Vrchlabí) : V Brně jsme chtěli držet co nejdéle stav 0:0. Jeli jsme sem s tím, že bysme chtěli bod, dva získat. Bohužel se nám to nepodařilo, nešťastně jsme se vyfaulovali a soupeř v přesilovce 5 na 3 dostal vedení na svoji stranu. Pak už bylo pro nás těžké držet s ním krok.