HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Vrchlabí - Jihlava 1:2

Vrchlabí poprvé v nové sezóně doma prohrálo

30.09.2009
Jan Pečeňák, Patrik Huber
6. kolo první národní ligy svedlo k souboji Vrchlabí a Jihlavu. Utkání hrané ve vrchlabské Elektromont Aréně mělo zajímavý průběh. Po dvou třetinách svítil na tabuli stav 0:0, rozhodnutí přinesla až třetina poslední. V té se podařilo Dukle hned v úvodu vsítit dvě branky. Vrchlabí si sice vytvořilo velký tlak, z něhož ale dokázalo vyprodukovat pouze jednu branku.
6.kolo, středa 30.9.2009, 18:00
1:2
Jihlava
Ševčík - Chatrnúch, Pácal, Bendík, Chaloupka, Chmelíř, Vála, Matějíček - Tvrdek, Filip, Beck - Kubeš, Hubáček, Mikšovský - Andres, Čaloun, Gengel - Urban, Zíma, Rusnák - Konečný
Benda - Staněk, Ficenc, Dobrovolný, Březina, Malena, Takáč, Kašpar - Hodek, Minčák, Rytnauer - Fiedler, Bakus, Bezděk, Hanzal, Hrbatý, Man, Čachotský, Krupka, Suk
Třetiny: 0:0, 0:0, 1:2  Branky a nahrávky: 60. Gengel (Chaloupka) - 42. Hanzal (Krupka, Rytnauer), 44. Čachotský (Takáč, Ficenc) . Rozhodčí: Wagner - Kajínek, Podrazil . Vyloučení: 3:5, navíc Bakus (JIH) 10 min., 5 + do konce . Využití: 1:1 . V oslabení: 0:0 . Diváci: . Střely na branku: . Průběh utkání: 0:2, 1:2 .

Začátek utkání nabídl divákům spíše opatrný hokej z obou stran. Přesto si mírnou převahu vybudovali domácí hokejisté, ze které vyplynulo o něco více střeleckých pokusů na jihlavskou branku. Většinou se však jednalo o střely z větší vzdálenosti, bez nároku na úspěch v podobě vstřeleného gólu. Stejně si počínali při ojedinělých výpadech i hosté.

První větší vzruch způsobilo v závěru třetiny nahození Bendika, které přeskočilo brankáři Jihlavy hokejku a chybělo jen málo, aby puk skončil v síti. Minutu před koncem pak ještě domácí utvořili před soupeřovou brankou velký závar, po kterém se puk pomalu šoural za brankovou čáru. Naštěstí pro hosty ho Benda včas zalehl před dojíždějícím Tvrdkem.

Druhá třetina nabídla divákům mnohem lepší podívanou. Od úvodního vhazování zatlačili Vrchlabští svého protivníka do jeho obranného pásma. Nejprve své štěstí zkoušel Rusnák a po něm Beck, ale gólman soupeře byl vždy připraven. Jihlavští se osmělili v šesté minutě, kdy vyjel zpoza branky Krupka, ale Ševčík si jeho útočný výpad také pohlídal.

Domácím pomohly i dvě po sobě jdoucí přesilové hry, ve kterých svého soka ještě více sevřeli. Nejblíže gólové radosti byl Urban, ke kterému se odrazil puk a vzývala před ním odkrytá branka. Bohužel pro domácí byl beton jihlavského gólmana rychlejší a puk mířící do sítě vyrazil. Hned po skončení přesilovky se Jihlavští dostali do úniku 2 na 1, ale střelu Hodka vyrazil Ševčík ramenem.

Tento pokus však byl takřka to poslední co Jihlava ve druhé třetině v útoku předvedla. Naopak defenziva hostů byla pod velkým tlakem, ale z každého souboje odešla vítězně. Postupně si na ní vylámali zuby Tvrdek, Beck či Chaloupka.

Po přestávce určitě většina diváků očekávala rychlý gól v brance Jihlavy, ale nakonec museli být velmi zklamaní. Ve 42. minutě se hostům povedla nádherná kombinace na jeden dotek, kterou zakončoval do prázdné branky Jiří Hanzal - 0:1. Než se domácí tým vzpamatoval byl rozdíl ve skóre již dvoubrankový. Přesilovou hru využil Tomáš Čachotský, když z úhlu propálil Ševčíka, který měl zakrytý výhled – 44. minuta 0:2.

To domácí bez pochyby zaskočilo a dlouhé minuty trvalo, než se pustili za honbou o snížení nepříznivého stavu. Ideální možnost se k tomu naskytla v přesilové hře, ale ta se Vrchlabí moc nepovedla a stav tak stále zůstaval 0:2. Změnit to mohl v 57. minutě Hanzal, který se dostal do samostatného úniku, ale tváří v tvář Ševčíkovi neuspěl. Hned vzápětí fauloval hostující kapitán Bakus a dostal pětiminutový a k tomu navrh i osobní trest.

Necelé tři minuty před koncem zvýraznili domácí početní výhodu odvoláním gólmana a až do konce utkání se usadili v útočném pásmu. Dlouho bušili do obranného valu Jihlavy, ale ten odolával. Nakonec se však i Vrchlabští dočkali. Patnáct vteřin před koncem od modré čáry vypálil Chaloupka, puk Benda pouze vyrazil před sebe, kde již číhal připravený Ladislav Gengel, který střelou do odkryté branky vykřesal domácím naději – 1:2. Jak málo chybělo a Vrchlabí se mohlo radovat i z vyrovnání. Čtyři vteřiny před závěrečnou sirénou se Pácal ocitl sám před jihlavskou svatyní, ale s jeho střelou si poradil výborný Benda, který se výraznou měrou podílel na výhře Jihlavy 2:1

„To ani nemá cenu něco říkat. Všichni vědí, že nedáváme góly. Musíme na tom pracovat a doufat, že se to otočí a začnou nám góly padat. Zápas jsme odmakali, snažíme se, ale pokaždé to nevyjde,“ okomentoval utkání nejlepší hráč domácích Patrik Beck.

Josef Augusta (trenér HC Dukla Jihlava): S výsledkem zápasu jsme spokojení, klíčový pro nás byl výkon Marka Bendy. Ve třetí třetině jsme dali krátce za sebou dva góly a soupeře jsme dostali pod tlak. Oslabení na konci třetiny pro nás určitě nebylo jednoduché, ale znovu musím vyzdvihnout výkon našeho gólmana a obrany.

Vladimír Jeřábek (trenér HC Vrchlabí): Zápas byl kvalitní, Jihlava má zkušené hráče, kteří se pohybují na špici kanadského bodování. U nás je problém, že nám pořád padá málo gólů a neproměňujeme šance. Pokud je brankář na zemi a v rozkleku, tak mu prostě nemůžeme posílat puk po ledě. Střely se musí zvednout, jít nad ramena.

(autor ohlasů: Jana Poskerová)