HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Vrchlabí - Brno 2:4

Vrchlabí podlehlo po boji brněnské Kometě

01.12.2007
Roman Šperňák, David Schlegel
Vrchlabí sice už ve 29. vteřině zápasu nad Kometou vedlo, přesto nakonec velkému favoritovi soutěže podlehlo. Kometa Brno dokázala otočit nepříznivě se vyvíjející stav ve 31. minutě, kdy během osmnácti vteřin skórovali Lipina s Moskalem. Za domácí Vrchlabí před téměř dvěma tisícovkami diváků skórovali Rok Pajič a Martin Nosek.
26.kolo, sobota 1.12.2007, 18:00
2:4
Brno
Ševčík - Rýgl, Nosek, Tvrdek, Pajič, Gendel, Vyskočil, Hrach, - Kříž, Špaček, Brynecký - Bendík, Chaloupka, Nevyhoštěný - Hruška, Plodek, Matějíček - Bárta, Jech.
Hronek - Čech, David, Mikel, Houdek, Morava, Lhotský, Malena, Fojtík - Vostřák, Barus, Dlouhý - Černý, Padělek, Staněk - Appel, Lipina, Sojčík - Hruška, Moskal, Zábranský.
Třetiny: 2:1, 0:2, 0:1  Branky a nahrávky: 1. Pajič (Tvrdek, Gengel), 16. Nosek (Pajič, Gengel) - 7. Zábranský (Staněk, Hruška), 31. Lipina (Čech), 31. Moskal (Mikel), 51. Dlouhý (Lipina). Rozhodčí: Fraňo - Bejček, Špringl. Vyloučení: 4:9, navíc Plodek 10 OT (VRC). Využití: 1:0. Diváci: 1888. Střely na branku: 39:33. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:4.
V sobotním podvečeru se na vrchlabském zimním stadionu střetl čtvrtý tým skupiny Západ s lídrem skupiny Východ. Podle papírových předpokladů měli mít navrch hosté, jenže podle nich se často nehraje. Bohužel pro domácí celek dnes prognózy platily. Hokejisté nováčka I. ligy sice výborně začali, ale nakonec se projevila zkušenost favoritů z Brna.

Brněnský klub se jmenuje Kometa. Ovšem tentokrát by podobný název slušel spíš domácímu celku. Neuběhla totiž ještě ani půlminuta a Vrchlabí šlo do vedení. Lukáš Hronek asi dlouho vzpomínal, kdy naposledy lovil puk ze své sítě, aniž by si na něj výrazněji sáhl. V čase 0:29 využil závaru před brankou a přiťuknutí Kamila Tvrdka Rok Pajič a poslal domácí do vedení 1:0. Hronek byl bezmocný.

Ovšem nadšení nevydrželo Východočechům dlouho a Brňané je začali pomalu přehrávat. Domácí gólman Ševčík byl v solidní permanenci a vytáhl se především při střele Černého z 5. minuty. O 120 vteřin později už kapituloval. To se dokázal trefit Martin Zábranský, který zužitkoval nahrávku Lipiny – 1:1. Inkasovaná branka domácí paradoxně nabudila, přidali na tempu a ještě jednou v utkání vedli. To se v 16. minutě trefil výstavní střelou k tyči Martin Nosek - 2:1, nová posila domácího celku z Mostu. Do kabin tedy šli hostitelé spokojenější než hosté, ale to nepaltilo po celé utkání.

Klíčový okamžik přišel hned ve čtvrté minutě druhé části hry, kdy byl faulován Tvrdek a sudí Fraňo nařídil trestné střílení. Postavil se k němu sám postižený, ale bekhendovým blafákem si na bývalého slávistu Hronka nepřišel. Místo, aby domácí navýšili své vedení, začali strádat. Ještě ve 28. minutě trefil aktivní Pajič tyčku. O tři minuty později strhli Moravané vedení a svou stranu a v rozmezí půlminuty otočili kormidlem zápasu o 180 stupňů.

V čase 30:24 se ocitl sám před Ševčíkem Lipina - 2:2, a když na světelné tabuli svítilo 30:42 úřadoval před domácí brankou Moskal - 3:2. Znamenalo to vedení v zápase, které už si zkušený celek lídra skupiny Východ dokázal pohlídat i s trochou štěstí , ale to k hokeji patří. Ve 38. minutě totiž neuspěl proti Hronkovi ve vlastním oslabení Brynecký a to se dál ukázalo jako velmi důležitý aspekt v konečném zúčtování.

Závěrečné dějství se neslo ve znamení dobývání Hronkovi klece domácími hráči. Postupně stříleli Brynecký, Jech a Tvrdek, ale všichni byli neúspěšní. Naproti tomu Kometa z ojedinělého útoku zvýšila svůj náskok. V 51. minutě protlačil puk za záda Ševčíka další bývalý extraligový hráč v brněnské sestavě Radek Dlouhý - 2:4. V tu chvíli už bylo hotovo. Ochozy ještě předtím pobavila bitka domácích Tvrdka s Rýglem proti Čechovi a Černému v modrobílých dresech, ale to byl jediný moment, kdy mohla většina přítomných fanoušků ve třetí třetině svému mužstvo zatleskat. Domácím nelze upřít snaha o vyrovnání, ale na zkušeného soupeře už prostě neměli. Štěstí zkoušel ještě Pajič, ale neuspěl. Stav z 51. minuty už se tak nezměnil a tři body na vrchlabském stadionu nezůstaly.