HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Ústí n. L. - Vrchlabí 1:0

Vrchlabí podlehlo Ústeckým Lvům nejtěsnějším možným poměrem

08.11.2008
Kateřina Mádlová, Patrik Huber
Elektromontéři museli na Severu Čech zkousnout hořkou porážku, ústeckým hokejistům totiž na výhru stačil jediný gól. Ten měl na svědomí Ivo Prorok. Krkonošští se po celou třetí dvacetiminutovku snažili o vyrovnání, ale marně. Chyběla trocha štěstíčka, nebo to byl skvělý Orct, kdo přiváděl hostující střelce k šílenství.
21.kolo, pátek 7.11.2008, 18:00
Ústí n. L.
1:0
Orct - Bolf, Tůma, Klobouček, Zeman, Němeček, Pojkar, Novotný – Čaloun, Dragoun, Sklenička – Janků, Pazourek, Kloz – Prorok, Novák, Heřman – Šaffer.
Štůrala– Koma, Bendík, Chatrnúch, Chaloupka, Galvas, Vála, Matějíček, Wagenhoffer – Nouza, Rod, Beck – Fiedler, Rusnák, Gengel – Konečný, Kříž, Látal – Krupka, Divíšek, Andres.
Třetiny: 0:0, 1:0, 0:0  Branky a nahrávky: 25. Prorok (Heřman). Rozhodčí: Smitka – Bertlík, Koskuba. Vyloučení: 5:7. Bez využití. Diváci: 3417. Střely na branku: . Průběh utkání: 1:0.

Oboustranně opatrnou hru prvních minut narušil domácí Novák, když vybruslil před branku, ale bekhendovou střelu poslal mimo. Podobně si vedl i první útok Lvů, Skleničkova dorážka i teč šly jen do připraveného Štůraly. Na druhé straně z protiútoku Konečný přihrával Křížovi najíždějícímu před branku, ale tomu puk sklouzl. Dragoun se probíjel sám před vrchlabského gólmana, ale byl bráněn příliš těsně na to, aby mohl zakončit. Aktivitu opět vystřídalo hlušší místo, Vrchlabí příliš kombinovalo v přechodu do útoku a přicházelo o puky. Dragoun šel v přesilovce opět sám, bekhendu se ale nedařilo, tentokrát puk přeletěl horní tyč. Ránu Pojkara sice hostující gólman neudržel, ale nikdo z Ústeckých nebyl u puku včas. Němeček se dostal ke sražené přihrávce, ale vrchlabský brankář se proti jeho střele stihl postavit. I hosté získali početní výhodu, tvrdou střelou od modré prověřil pevnost Orctových chráničů Koma, jeho pokus byl ale jediným, zámek v obranném pásmu Lvů zapomněli korunovat střelbou. Když Sklenička opět neuspěl tváří v tvář gólmanovi hostů a Rusnákovi vystavil stopku Orct, rozešly se oba týmy do kabin za stejného stavu, jaký svítil na kostce už na začátku utkání.

Ještě neuběhla ani minuta z druhé třetiny a Pazourek se vydal v oslabení na výlet, který byl zastaven až za cenu faulu. Šance se opět střídaly na obou stranách, i když o něco více prostoru měli domácí, hosté těžili hlavně z protiútoků. Pojkar najel před Štůralu, ale ten jeho pokus zastavil. Při ráně Komy měl Orct dobrý výhled na to, aby puk pustil za svá záda. Stav se měl ale přece jenom změnit, to když v pětadvacáté minutě Heřmanova střela od modré trefila gólmana do ramene a odrazila se před něj, kde se nehlídán objevil Ivo Prorok, aby dopravil puk do sítě. Zvýšení mohlo přijít takřka vzápětí. Přihrávku Kloze v úniku dva na jednoho nepřetavil v branku Pavel Janků, Štůrala se proti němu stihl přesunout. Na opačné straně kluziště mohl Fiedler jet proti Orctovi sám a možná by ho ohrozil víc, než když zvolil přihrávku, která neprošla přes obránce. K vidění bylo i třetí kolo souboje Dragouna se Štůralou, úspěšnější byl opět hostující brankář. Vyrovnání měl na holi Beck, k němuž se puk dostal zpoza branky, proti pohotové střele se ale mihla ještě pohotovější lapačka Janků v protiútoku neprocpal puk na Pazourka, hostující brankář ho radši přikryl. Čaloun netrefil puk před odkrytou bránou, a tak si Lvi odnesli do poslední třetiny hubené vedení.

Do té vstoupilo aktivněji Vrchlabí, v první minutě takřka nepustilo domácí z obranného pásma, přesto se nikdo neprobojoval do lepší střelecké pozice. Zahrozit mohl až Beck, když se k němu náhodně odrazil puk, ale jeho pokus se nevešel mezi ústecké tyče. Slovanu se převzetí otěží zápasu příliš nevydařilo, v útoku byli odkázáni ke hře po rozích a hosté z protiakce vytěžili přesilovou hru. Skrumáž po Chatrnúchově střele od modré musel vyřešit Orct. Následně vyrazil Válův pokus z první před sebe a dojíždějící Látal umístil puk nad. Hosté zřejmě ušetřili více sil než Slovan, který musel pro absenci slovenských reprezentantů hrát na tři pětky. Obrovský závar před Štůralou přinesla až přesilová hra, nejprve si Sklenička neurovnal puk mezi kruhy, vzápětí volil Čaloun střelu a ke kotouči se dostal ještě jednou, jenže hostující obrana mu nenechala ani kousek místa navíc. Na druhé straně přihrál Galvas zpoza branky Látalovi, Orct se nenechal oklamat a pohlídal si levou tyč. S tím, jak na časomíře přibývaly vteřiny, stupňovali hosté svůj tlak, jenže kolotoči v útočném pásmu opět chyběly střely. Odvolání brankáře nepotrestal Sklenička, který neměl rychlost, a tak raději přihrál Čalounovi, ten se pokusil přehodit obránce, ale ani to neslavilo úspěch. Deset vteřin před koncem se ještě vhazovalo před domácím brankářem, střela od modré skončila pod padajícím Němečkem, puk vyvezl Novák, ale ani jeho střela nedošla do prázdné vrchlabské klece.

Vladimír Jeřábek (HC Vrchlabí): Byl to z obou stran opatrný zápas. Zpočátku jsme hráli dost zakřiknutě. Tak, jak jsme zvyklí jsme hráli až ve třetí třetině. Zápas vlastně rozhodlo naše prohrané vhazování v obranné třetině, po kterém padl jediný gól zápasu. Za tu třetí třetinu jsme si možná bod zasloužili. Musím za ten tlak všechny pochválit.
Jan Votruba (HC Slovan Ústečtí Lvi): První dvě třetiny to byl z naší strany takticky nejlepší výkon sezóny. Škoda jen, že jsme nedokázali proměnit více šancí. Ve třetí třetině jsme se dostali pod obrovský tlak soupeře, který hrál velmi agresivně. Naštěstí jsme se tam nedopouštěli faulů. Absolutorium zaslouží za svůj výkon Zdeněk Orct.