HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Vrchlabí - Tábor 4:3

Vrchlabí po boji zdolalo Tábor

16.09.2009
Jan Pečeňák, Jana Poskerová
V prvním domácím utkání v nové sezóně 1.ligy zavítal do Elektromont Arény nováček z Tábora. V průběhu zápasu se vrchlabští dostali dvakrát do vedení, ale hosté pokaždé dokázali vyrovnat. Když už to vypadalo, že se diváci dočkají prodloužení a případných nájezdů, tak se přesně trefil Radek Hubáček a rozhodl o výhře domácího mužstva. K dalšímu zápasu zajíždí Vrchlabí do Chrudimi, kde se v sobotu od 18:00 utká o další body do prvoligové tabulky.
2.kolo, středa 16.9.2009, 18:00
4:3
Tábor
Ševčík (Biegl) - Chatrnúch, Pácal "A", Bendík, Chaloupka, Chmelíř, Vála "C", Matějíček, Jaroměřský - Tvrdek, Filip, Beck "A" - Konečný, Hubáček, Mikšovský - Andres, Čaloun, Gengel - Urban, Zíma, Rusnák
Kučera (Klestil) - Kudrna "A", Zíb, Kotaško, Havran, Vomela, Černý, Gajda - Padělek A., Štrba, Padělek I. "A" - Kocar "C", Špergel, Nedorost - Mařík, Matušík, Rod - Kuchejda, Stejskal, Červený
Třetiny: 1:0, 2:2, 1:1  Branky a nahrávky: 3. Vála (Chmelíř), 26. Čaloun, 40. Čaloun (Andres, Chmelíř), 59. Hubáček (Bendík) - 28. Kocar (Padělek I.), 38. Šperger (Kocar, Kudrna), 55. Padělek A. (Černý, Kotaška). Rozhodčí: Jílek - Čížek, Špringl. Vyloučení: 9:12, navíc Gengel (VRC) 10 minut OT. Využití: 3:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1451. Střely na branku: . Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3

Do utkání vstoupilo mnohem lépe domácí Vrchlabí a už od úvodních vteřin si vytvořilo tlak, kterému dokázali hráči Tábora vzdorovat jen za cenu nedovolených zákroků. Již ve druhé minutě měli domácí možnost přesilové hry 5 na 3, kterou také okamžitě využili. Lukáš Chmelíř poslal přesný pas na modrou čáru, kde byl připravený Aleš Vála, který tvrdě vypálil a puk se zastavil až v síti – 3. minuta 1:0. Zbytek oslabení už Táborští ubránili a vydali se ohrozit vrchlabskou branku. Střela Ivana Padělka šla ovšem nad. Dobrou příležitost k nápravě dostali hosté v šesté minutě, když si i oni zahráli přesilovou hru. K největšímu ohrožení branky se dostal kapitán Kocar, ale puk po jeho teči Ševčík vyrazil. Po návratu vyloučeného hráče na led se v pěti lidech moc dlouho nehrálo, tentokrát se vylučovalo na druhé straně, ale hosté se bez větších problémů ubránili.

Od druhé poloviny prvního dějství se ke střeleckým pokusům dostávaly oba týmy, ale většinou se jednalo o střely od modré čáry, se kterými neměli oba gólmani větší problém. V 15. minutě se neprosadila ani nová posila domácích Jan Čaloun, jehož střelu Kučera vyrazil. Podobně dopadl o chvíli později i Tvrdek a skóre se tak opět neměnilo. Závěr třetiny nabídl spíše řadu nepřesností a také ještě další vyloučení Tábora, takže druhou třetinu začali vrchlabští v početní výhodě.

Ovšem ta jim podobný úspěch, jako ta v úvodu první části hry, nepřinesla. Naopak při rovnoměrném počtu hráčů na ledě mohl udeřit Tábor. Do brejku se dostal Kuchejda, ale tváří v tvář Ševčíkovi neuspěl. Skóre se mohlo změnit hned vzápětí na opačné straně, když se málem k dorážce po projektilu Pácala od modré dostal Beck, ale včasný zásah hostujícího obránce zabránil takřka jasnému gólu. Co se domácím nepodařilo v tuto chvíli, podařilo se o několik okamžiků později a stejně jako u první branky to bylo v přesilové hře. Po zmatcích před Kučerovou brankou se dostal k puku novic v dresu Vrchlabí Jan Čaloun a hned ve svém prvním startu vstřelil branku – 26. minuta 2:0.

Poté se na ledě trošku přiostřilo, obě trestné lavice se poměrně zaplnily a pokračovalo se při hře čtyř proti čtyřem. V této herní situaci byli lepší hosté, kteří se dočkali snížení na jednobrankový rozdíl. Ivan Padělek vystřelil a jeho střelu nasměroval tečí za Ševčíkova záda Jaroslav Kocar – 28. minuta 2:1. Kdo čekal nějakou větší aktivitu Tábora ve snaze o vyrovnání, musel být zklamán. Ani hosté, tak ani Vrchlabští si nedokázali vytvořit žádnou vážnější šanci a nepomohly jim k tomu ani početní výhody. Až při vyloučení domácího Hubáčka se do velké příležitosti dostal Ivan Padělek, ale sám proti Ševčíkovi neuspěl. Poté k Hubáčkovi přibyl na trestné lavici Chaloupka a výhodu dvou mužů v poli již hokejisté Tábora využili. K dorážce se dostal zcela volný Zdeněk Šperger a vyrovnal – 38. minuta 2:2. Radost hostům však nevydržela dlouho. Šest vteřin před koncem druhé třetiny se z blízka prosadil podruhé v utkání Jan Čaloun a potvrdil pověst kanonýra – 40. minuta 3:2.

Hned v úvodu poslední třetiny měl velkou příležitost zvýšit náskok Chatrnúch, ale puk mířící do odkryté branky na poslední chvíli vyrazil hostující gólman. Oba týmy si i na začátku třetí části hry vyzkoušely jaké je to hrát v početní výhodě, ale jak domácí, tak i hráči Tábora se bez větších problémů ubránili. Při hře pět na pět zkoušeli své štěstí Konečný a na druhé straně dvakrát Zíb, ale ani jeden nenadělal brankáři soupeře větší problémy. V 52. minutě útočil na hattrick Čaloun, ale Kučera jeho pokus vyrazil. Ještě v téže minutě byl vyloučen domácí Gengel a o chvíli po něm Chatrnúch, ale hosté se o velkou příležitost ke srovnání sami připravili, když svou snahu přehnal Kudrna a putoval také na trestnou lavici. Když už se zdálo, že se Vrchlabští ubrání, nechal se vyloučit Chaloupka a jeho faul už hosté potrestali.

V mezikruží se k puku dostal Aleš Padělek a díky jeho přesné střele Tábor podruhé v utkání vyrovnal – 55. minuta 3:3. O dvě minuty později dostali šanci strhnout vedení v přesilové hře na svou stranu hráči Vrchlabí a to se jim také v samotném závěru početní výhody podařilo. Radek Hubáček se v nepřehledné situaci před brankou nejlépe zorientoval a dopravil puk do sítě – 59. Minuta 4:3. V poslední minutě hosté odvolali gólmana a snažili se potřetí v utkání vyrovnat. Tlak si sice vytvořili, ale počtvrté se jim domácího brankáře již překonat nepodařilo. Z premiérové výhry v novém ročníku 1. ligy se radují domácí po výhře 4:3.

Nejlepšími hráči utkání byli vyhlášeni střelec dvou branek Jan Čaloun a za hosty Ivan Padělek.

Vladimír Jeřábek (trenér HC Vrchlabí): Souhlasím s tím, že zápas byl velmi pěkný, Tábor hrál velmi dobře. Myslím si, že ve druhé třetině jsme přestali bruslit. Mysleli jsme si, že to půjde lépe, neměli jsme střední pásmo, faulovali jsme. Faulováním se zápas víceméně dorovnal a byla z něj tahanice. Naštěstí pro nás to byla tahanice se šťastným koncem. Už před zápasem jsem věděl, že to bude těžké, Tábor má zkušené hráče. Domnívám se, že v první třetině jsme mohli uhrát větší náskok, pak by zápas vypadal jinak. Tím, že to skončilo 1:0, měli jsme dojem, že zápas uhrajeme, nebruslili jsme, faulovali a pak to přišlo, jak to v hokeji bývá…. Tábor srovnal. Jestli chceme hrát dobrý hokej, nemůžeme mít takové výpadky ve hře, jako dnes ve druhé třetině, zbytečné fauly. I když hrajeme 4 na 4, myslíme si, že spoluhráče přehrajeme, lítáme tam, až dostaneme gól. Neexistuje, dnes jsou všechny mužstva tak kvalitní, že všechny zápasy budou vyrovnané.

Tomáš Matušík (trenér HC Tábor): Jsme smutní, že jsme prohráli, ale musíme respektovat a ocenit sílu soupeře. Vrchlabí je jedno ze špičkových mužstev první ligy. Zápas se nám celkem povedl, se soupeřem jsme krok drželi. Byli jsme blízko bodu, ale Vrchlabí má zkušené hráče a o vítězství rozhodli v přesilovkách. Ty sehráli skutečně výborně. Zápas byl určitě zajímavý pro diváky, na stadionu byla skvělá atmosféra. Určitě nechci říct, že by nám souboj prohráli rozhodčí, nicméně náš soupeř na rozdíl od nás přesilovky proměnil. Nezbývá mi než vítězi pogratulovat a popřát štěstí do další sezóny.

(autor ohlasů: Jana Poskerová)