HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Vrchlabí - Olomouc 2:1

Vrchlabí po boji zdolalo Olomouc

13.12.2008
Jan Pečeňák, Milan Brumlík
Po vítězství v Třebíči čekal na vrchlabské hokejisty tým Olomouce. Po vyrovnaných dvou třetinách hosté vedli 1:0, ale ve třetí třetině domácí hráči svého soupeře zatlačili do defenzivy a skóre otočili. Z vítězné branky se po samostatné akci přes celé kluziště radoval Petr Chaloupka. Vrchlabí tak nadále zůstává na třetí příčce s jednobodovou ztrátou na vedoucí duo z Brna a Ústí nad Labem.
32.kolo, sobota 13.12.2008, 18:00
2:1
Olomouc
Štůrala - Matějíček, Chaloupka, Chatrnúch, Štrach, Galvas, Vála, Bendík, Jaroměřský - Gajovský, Rusnák, Beck - Fiedler, Krupka, Gengel - Tvrzník, Kříž, Látal - Mikšovský, Divíšek, Andres
Žigárdy - Ministr, Smejkal, Čuřík, Brančík, Zbořil, Kříž, Vyrůbalík, Nedbálek, Sršeň, Ostrčil, Vlk, Bartoň, Žajgla, Mikel
Třetiny: 0:0, 0:1, 2:0  Branky a nahrávky: 48. Gajovský (Gengel), 57. Chaloupka (Štůrala) - 39. Ministr (Žajgla, Smejkal) . Rozhodčí: . Vyloučení: 4:7 . Využití: 0:0 . V oslabení: 0:0 . Diváci: 1401 . Střely na branku: 44:32 . Průběh utkání: 0:1, 2:1 .

Do podkrkonoší zavítal tým Olomouce, která chtěla potvrdit své procitnutí z krize. Avšak proti třetímu týmu tabulky ji čekal nadmíru těžký zápas. Vrchlabští měli výborný vstup do zápasu, hned po 79 vteřinách utkání se ve veliké šanci ocitla dvojice Aleš Vála a Jonáš Fiedler a ve skórování jim zabránila pouze posunutá branka Žigárdyho. Hosté se k první střele na Tomáše Štůralu dostali až teprve po třech minutách hry, které se odehrávaly převážně v jejich obranném pásmu, Ministr však domácího brankáře překonat nedokázal. Další tutovku domácích spálil v polovině šesté minuty Ondřej Látal, jeho šanci však Žigárdy, byť s trochou štěstí, zlikvidoval. Hosté z Hané se však stále více osmělovali a ztráceli respekt z lépe postaveného týmu v tabulce. Ministrův útočný výlet z poloviny šestnácté minuty zastavili domácí obránci pouze za cenu faulu. Přesilovku však hosté nezužitkovali. Minutu před koncem první části hry měl na hokejce úvodní branku střetnutí olomoucký Kříž po přesné přihrávce Vyrůbalíka, avšak ve vyložené šanci minul puk.

Druhou třetinu začali lépe olomoučtí a i díky přesilovce měli převahu ve hře, kterou korunoval samostatným únikem Žajgla a Vrchlabanům nezbývalo, než zatáhnout za záchrannou brzdu v podobě faulu. Rozhodčí po něm nařídil trestné střílení, ke kterému se postavil sám postižený. Avšak nabídnutou příležitostí pohrdnul, a tak se dále čekalo na to, kdo otevře skóre utkání. Další příležitost k tomu měl Nikola Gajovský a sedm minut po něm i Jiří Matějíček, oba však pohořeli na brankáři Žigárdym. Uhodilo tedy na opačné straně, když 73 vteřin před sirénou využil zmatku před Štůralovou brankou zcela nekrytý Milan Ministr, který neměl nejmenší problém s umístěním puku do prázdné domácí branky – 0:1.

Vrchlabské však branka v závěru třetiny spíše nabudila, než srazila a hned od počátku třetího dějství to dávali najevo. Po několika šancích z úvodu uzamkli v polovině sedmé minuty hosty v jejich pásmu a vyrovnání viselo ve vzduchu. Došlo k němu však až o půlminutu později, kdy po akci dva na jednoho střílel do zcela prázdné klece Nikola Gajovský – 1:1. V polovině dvanácté minuty propásl velkou šanci na strhnutí vedení na stranu domácích Ondřej Kříž, jenž propásl gólovou přihrávku. A domácí dále zvyšovali svůj tlak, a přestože několik šancí využít nedokázali, přece jen se vedoucího gólu dočkali. Byl sice kuriózní, ale i ty platí. Petr Chaloupka se snažil nahrát z nulového úhlu před hostující branku, ale kotouč se po odrazu velmi zvolna dokutálel podél Žigárdyho betonů až za brankovou čáru – 2:1. Hosté se ještě v závěru utkání snažili srovnat stav a 80 vteřin před koncem odvolali brankáře. Zle dotírali na brankáře Štůralu, ale domácí již svůj hubený náskok uhájili až do konce zápasu.

Petr Vlk (trenér HC Olomouc):"S předvedeným výkonem jsme spokojeni a myslíme si, že minimálně bod bychom se zasloužili, protože jsme dostali nešťastný gól chvilku před koncem, ale i to k hokeji patří. Kluci ten zápas odehráli velmi dobře, i přesto že jsme prohráli. To že jsme hráli na tři pětky, v tom bych problém neviděl. Do třetí třetiny jsme nabádali hráče, aby pokračovali v tom, co hráli první dvě třetiny, ale v několika okamžicích jsme byli trochu pasivní a díky tomu se soupeř dostával do našeho pásma. Měli jsme být více aktivnější a donutit soupeře k chybám a v některých okamžicích mít více klidu na hokejkách, ale dopadlo to tak, jak to dopadlo."

Vladimír Jeřábek (trenér HC Vrchlabí): "Myslím si, že jsme letos předvedli nejhorší výkon. Remíza by byla zasloužená, ale na konci nám to tam takhle spadlo. Kvůli pondělnímu utkání jsme chtěli odehrát celý zápas na čtyři pětky, ale nakonec jsme dohrávali na sedm útočníků, což nás stálo hodně sil. Měli jsme hodně přesilovek, ale hráli jsme je špatně. Možná by nás nakoplo, když bychom hned v úvodu dali branku a získali bychom klid. Olomouc hrála dobře, dobře bránila, my jsme neudrželi puk a vlastníma chybama jsme soupeře nechali vstřelit branku. Do třetí třetiny jsme promíchali sestavu a stáhli jsme hru na tři pětky. Nakonec jsme rádi za tři body, které nám spadly z nebe. Stínem zápasu je zranění našeho důležitého hráče Patrika Becka, který má tržnou ránu na ruce a ještě nevíme jak dlouho bude mimo hru."