HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Třebíč - Vrchlabí 3:2sn

Vrchlabí padlo v Třebíči až v šesté sérii nájezdů

18.02.2010
Lukáš Rousek
V R C H L A B Í - Rozhodující pátý zápas osmifinále rozhodovaly až nájezdy. Vrchlabí dlouho vedlo, ale v polovině třetí třetiny inkasovalo dvě rychlé branky. Prodloužení si vynutil Radek Hubáček 18 sekund před koncem. V nájezdech byla šťastnější Třebíč. Vrchlabským tak sezóna končí.
OF5, čtvrtek 18.2.2010, 17:30
Třebíč
3:2sn
Francouz - Ostrčil, Gula, Hrbáček, Kaláb, Koktan, Kadela, Sedláček, Kempný - Laš, Dolníček, Burian - Přibyl, Zahradník, Stejskal - Rod, Nahodil, Stejskal - Heřman, Kundela, Fila
Ševčík - Matějíček, Vála, Čížek, Bendík, Chmelíř, Chaloupka, Novajovský, Hanzl - Tvrdek, Filip, Rusnák - Urban, Mikšovský, Klimt - Kubeš, Hubáček, Procházka - Andres, Zíma, Látal
Třetiny: 0:0, 0:1, 2:1 - 0:0  Branky a nahrávky: 51. Dolníček (Nahodil, Ostrčil), 52. Rod (Kempný), rozhodující nájezd Dolníček - 37. Procházka (Andres, Filip), 60. Hubáček (Chmelíř, Filip). Rozhodčí: Pešina - Jílek, Polonyi. Vyloučení: 6:6, navíc Mikšovský (VRC) 5 minut + OK. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2670. Střely na branku: 42:38. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2.

Do pátého rozhodujícího zápasu celé série nastoupili obě mužstva bez několika hráčů základního kádru. V první třetině měli optickou převahu domácí hráči. Prvním vyloučeným byl již ve 3. minutě Aleš Vála. Domácí ovšem početní výhodu nedokázali využít. Hráči Vrchlabí ji s přehledem ubránili. První velkou šanci v utkání zahodil hostující Stanislav Procházka, který z hranice brankoviště nedokázal dotlačit kotouč za záda domácího brankáře Pavla Francouze.

Na druhé straně si velikou příležitost vypracovali domácí borci v přesilové hře, kdy se po pěkné kombinaci první přesilovkové formace neprosadil Petr Obdržálek, který netrefil kotouč úplně ideálně. V dalším průběhu hry se hrál spíše urputný hokej, který byl plný ostrých zákroků na obou stranách.

Po jednom z nich skončil v nehokejové pozici domácí Jan Koktan, kterého nešetrně kolenem fauloval Adam Mikšovský. Ten vyfasoval pětiminutový trest, plus trest do konce utkání a domácí měli dlouhou přesilovou hru. Neuběhly ani dvě minuty a na straně Vrchlabí byl vyloučen Vladislav Kubeš a domácí hráli celé dvě minuty přesilovou hru pěti proti třem. Vypracované šance ovšem nedokázali využít i díky vynakajícímu Ševčíkovi a do konce třetiny se již nic vážného nestalo. Do kabin se tedy šlo za bezbrankového stavu.

Do druhé části vstoupili domácí hráči velmi aktivně a hned ve 21. minutě se dostal do dobré palebné pozice David Dolníček, ale na výborně chytajícího Petra Ševčíka v brance Vrchlabí si nepřišel. Poté převzali iniciativu hostující hráči, kteří měli výhodu dvou přesilových her, kdy domácím zle zatápěli, ale branku zaplněný třebíčský stadion neviděl.

První gól utkání padl ve 37. minutě, kdy se po rychlém přečíslení dva na jednoho prosadili hostující hráči, kteří tento brejk sehráli opravdu ukázkově a z branky se mohl radovat zkušený Stanislav Procházka. Domácí po obdržené brance zabrali a vytvořili si několik příležitostí. Největší šanci na vyrovnání měl v přesilové hře domácí Lukáš Nahodil, ale měl kopec smůly, když trefil tyč hostující branky. Do konce druhé části se již nic nestalo a hosté šli do kabin za překvapivého vedení .

Třetí dějství mělo přinést rozuzlení tohoto zápasu a také celé série, ale jak se později ukázalo, tak akorát pěkně zacloumala s nervovou soustavou přítomných diváků. V úvodu třetí třetiny měli hosté výhodu přesilové hry, tu ovšem nevyužili. Domácím se o několik málo minut později naskytla stejná možnost, ale byli to paradoxně hráči Vrchlabí, kteří ve vlastním oslabení hrozili, Kubeš si ale na domácího brankáře nepřišel. Na druhé straně nebezpečně pálil Petr Obdržálek, ale Ševčík s notnou dávkou štěstí obstál.

Srovnáno bylo v 51. minutě, kdy se prosadil domácí kapitán David Dolníček, který vymetl levý horní roh Ševčíkovy branky a domácí fanoušci mohli slavit - 1:1. Neuběhly ani dvě minuty a v 52. minutě se domácí hráči dostali do vedení. Vedoucí branku vstřelil Tomáš Rod a třebíčské publikum bouřilo jako za starých časů - 2:1.

V dalším průběhu se domácí hráči zaměřili na obranu a hosté se hnali za vyrovnáním. Šanci Hubáčka domácí brankář zneškodnil. Další velkou šanci měl Tomáš Klimt, ale v tváří v tvář třebíčskému brankáři neuspěl, nastřelil pravou tyč Francouzovi branky. Necelou minutu a půl před koncem zápasu byl přísně vyloučen Milan Přibyl a hostující střídačka sáhla ke hře bez brankáře. Hosté tedy měli výhodu dvou mužů v poli. Domácí bojovníci se srdnatě bránili, ale necelých dvacet vteřin před závěrečnou sirénou se prosadil Radek Hubáček, který se štěstím překonal domácího gólmana - 2:2. Všem přítomným divákům bylo jasné, že bude následovat prodloužení.

V prodloužení se hrál hokej nahoru dolů a šance střídala šanci. Ovšem brankáři na obou stranách byli pozorní a ani jeden z nich nebyl překonán. Opticky více ze hry měli hostující hráči z Vrchlabí, kteří působili živějším dojmem. Prodloužení branku nepřineslo, a tak rozhodující utkání celé série musely rozhodnout samostatné nájezdy.

Jako první začínali hosté, ale Stanislav Procházka neuspěl. Na druhé straně si vedl podobně David Dolníček, kterého vychytal hostující brankář. Druhou sérii začal Jiří Matějíček, ale neuspěl. Z třebíčských hráčů se neprosadil specialista na nájezdy Petr Obdržálek. Ve třetí sérii nedal jak Martin Filip z Vrchlabí, tak Petr Zahradník z Třebíče. V dalším průběhu se již jela náhlá smrt. Pořadí se otočilo a začínali domácí. Jako další v pořadí jel Tomáš Rod, ale nedal. Na druhé straně se podruhé neprosadil Martin Filip. Podruhé jel také Petr Obdržálek, ale také si nepřišel na výborně chytajícího brankáře hostů. Na straně Vrchlabí mohl rozhodnout Štefan Rusnák, ale jeho pokus skončil na tyčce Francouzovy branky. Jako první se v nájezdech prosadili domácí díky Davidu Dolníčkovi, který provedl samostatný nájezd perfektně a nedal hostujícímu brankáři sebemenší šanci a jak se později ukázalo, tak vstřelil vítězný gól celého utkání, který znamenal postup do dalšího kola play-off. Poslední nájezd měl na svědomí Lukáš Chmelíř, ale v důležité chvíli mu sjel puk z hole a v Třebíči se tak mohlo začít slavit.

Jaromír Šindel – SK Horácká Slavia Třebíč: „Byli jsme v psychické nevýhodě. Někteří hráči hráli play-off poprvé a někteří možná i naposled. Mužstvo je mladé a nezkušené. Takovouto sérii hráli poprvé a museli se s tím vyrovnat. Pískot v takovýchhle utkáních není na místě, protože hráčům to příliš nepomůže. V poslední třetině jsme zamíchali se sestavou a mužstvu to prospělo. Vyrovnávající a druhý vedoucí gól byl velmi důležitý. Poslední branku jsme dostali nešťastnou. Volba na Francouze jako gólmana pro play-off byla správná a jsem rád, že jsme ho tu měli a celou sérii nám vyhrál. David Dolníček, bez něj bychom neuhráli nic, vzal to v nájezdech na sebe, ale nepovedlo se mu to, podruhé to udělal jak měl. Petr Obdržálek je tradiční střelec a Petr Zahradník taky. Zkusili jsme Tomáše Roda. Ondřej Látal byl poradce gólmana hostů a my jsme jej chtěli rozhodit a čekali jsme, až gólman bude v brance a potom jsme teprve nasadili hráče na nájezd. Věřím, že Hradec Králové je k poražení.“

Josef Řeháček – HC Vrchlabí: „Utkání se mě nehodnotí snadno. Zápas byl buď anebo. Po celé utkání jsme hráli perfektně odzadu. Ubránili jsme spoustu oslabení. Zápas se pro nás vyvíjel dobře. Dokonce jsme se dostali do vedení. O to jsme přišli v oslabení. Hned na to jsme inkasovali podruhé a museli jsme si vzít time-out a uklidnit se. Nabádali jsme kluky, aby všechno dávali do gólu. V závěru se nám podařilo vyrovnat i v prodloužení jsme měli velkou šanci, ale Klimt ji nevyužil. Play-off se hraje opatrněji, než v základní části. Třebíč dnes byla po nájezdech šťastnější. Hráli jsme co jsme potřebovali a já musím klukům poděkovat. V nájezdech jsem chtěl mít jednoho praváka. Někteří naši hráči jezdí poprvé, ale nedá se nic dělat. Bohužel jsme nedali gól, chyběl nám jenom krůček k postupu.“