HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Olomouc - Vrchlabí 3:1

Vrchlabí odstartovalo prohrou v Olomouci

12.09.2009
Ondřej Kubát, Jan Pečeňák
K prvnímu utkání nového ročníku 1.ligy zajížděli vrchlabští hokejisté na Hanou, kde se utkali s Olomoucí. Domácí si až do třetí třetiny udržovali jednogólový náskok, než se podařilo Adamu Mikšovskému vyrovnat. Hráči Olomouce však v poslední desetiminutovce strhli vedení na svou stranu a zvítězili 3:1. Další možnost k zisku bodů bude mít naše mužstvo ve středu, kdy se v Elektromont Aréně utká s nováčkem z Tábora.
1.kolo, sobota 12.9.2009, 17:00
Olomouc
3:1
Žigárdy – Bartoň, Mikel, Nedbálek, Vyrůbalík, Lhotský, Ondrušek, Janáček – Davídek, Ministr, Mikšan – Černý, Kucharczyk, Zbořil – Polodna, Brančík, Řípa – Haluza, Čuřík, Bordowski.
Ševčík – Chatrnúch, Pácal, Flašar, Chaloupka, Chmelíř, Vála – Tvrdek, Filip, Beck – Kubeš, Hubáček, Mikšovský – Urban, Zíma, Gengel – Konečný, Potůček, Rusnák.
Třetiny: 1:0, 0:0, 2:1  Branky a nahrávky: 18. Kucharczyk (Černý, Zbořil), 50. Davídek (Lhotský, Mikšan), 56. Polodna (Řípa, Zbořil) - 42. Mikšovský (Hubáček). Rozhodčí: Smitka - Padevět, T. Prchal. Vyloučení: 6:9, navíc Pácal (VRC) 10 min. OT. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1.200. Střely na branku: 32:18. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.

Do svatyně Hanáků se postavil zkušený Štefan Žigárdy. Opačnou branku hájil od úvodních minut Petr Ševčík. V úvodu mělo Vrchlabí výhodu přesilové hry, sevřelo sice svého soupeře, ale branku nevstřelilo. Poté se jeho hráči dostali do nadějného přečíslení, ale Filipově přihrávce na najíždějícího Becka scházela přesnost.

A tak přišel trest. V osmnácté minutě se po hrubce hostující obrany dostali před branku Ševčíka Černý a Radim Kucharczyk. Druhý jmenovaný nakonec zakončil mezi betony brankáře Vrchlabí.

Ve druhé třetině měl více ze hry tým z Podkrkonoší. Oba soupeři si dokonce vyzkoušeli i dvojnásobnou přesilovku. Zatímco hosté jen na chvíli, domácí Mora měla výhodu téměř tři minuty. Ovšem gól nepadl ani na jedné straně. V pětadvacáté minutě mohl vyrovnat Flašar, ale trefil jen boční konstrukci branky. O chvíli později ujížděli na protější bránu v přečíslení Mikšan s Davídkem. Ovšem ani oni nebyli úspěšní.

V dalších dobrých šancích se ocitli Vyrůbalík, Ministr a Kucharczyk, ale ani jednomu se nepodařilo skórovat. Vůbec největší příležitost měl těsně před druhou sirénou na hokejce hostující Kubeš, ale tomu se těsně před ležícím Žigárdym nepodařilo zvednout ve vyložené šanci puk. Po čtyřiceti minutách se tak šlo do kabin za stavu 1:0.

Ovšem už po dvou minutách třetího dějství se skóre měnilo. Adam Mikšovský projel přes útočné pásmo a bekhendovou střelou nad lapačku nedal domácímu gólmanovi šanci – 1:1. Mora pak zařadila na vyšší rychlostí stupeň a dostala soupeře pod tlak, z čehož rezultoval vedoucí gól. Lhotský našel před brankou Martina Davídka, který byl zezadu sražen. Jenomže v tu chvíli se opřel v pádu do kotouče a po zemi skóroval – 2:1.

Necelých pět minut před koncem přidal třetí uklidňující branku domácích Petr Polodna. Mezi kruhy mu nabil Řípa a Polodna nádhernou střelou do šibenice překonal Ševčíka – 3:1. Závěr si už Hanáci zkušeně pohlídali a hned v prvním kole si připsali vítězství. Vrchlabí odjelo bez bodů.

Petr Vlk (trenér HC Olomouc): My jsme věděli, že Vrchlabí je kvalitní soupeř. Věděli jsme, že nás nečeká nic jednoduchého. Jsme rádi, že jsme to zvládli. Ta druhá třetina byla trochu rozháraná, chyběl nám klid. Je ale začátek sezóny, takže se to dá pochopit. Ta přesilovka pět na tři, kterou jsme měli ve druhé třetině, nám paradoxně nepomohla. V těch přesilovkách rozhoduje klid, jistota. Je to první utkání, takže z toho žádnou tragédii neděláme. Je to potom otázka rutiny, vzít to na sebe. Potom to už bude lepší.

Vladimír Jeřábek (trenér Vrchlabí): Bylo to takové klasické první utkání. Bylo vidět, že všichni mají dostatek sil. Myslím, že to mělo nasazení. Podle toho, co jsme viděli, tak Olomouc hodně posílila a zkvalitnila svůj kádr. My jsme tak nějak drželi krok. Myslím, že ten vyrovnávací gól jsme si zasloužili dřív. Zkrátka, když takové šance neproměníme proti tak silnému soupeři, tak se nedá vyhrát. Hodně nás nakoplo to dlouhé oslabení, které jsme zvládli. Trochu jsme získali navrch. pak jsme udělali chybu a inkasovali jsme. Zkušené mužstvo, jako je Olomouc, si ten konec už pohlídalo.