HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Vrchlabí - Jihlava 1:3

Vrchlabí na Jihlavu nestačilo

21.12.2009
Michal Sobotka, Jana Poskerová
Domácí hráči se v průběhu první třetiny dostali do vedení, ale byl to poslední brankový úspěch Vrchlabí. Díky dvěma hrubým chybám v rozehrávce vrchlabských hokejistů dokázali Jihlavští otočit v prostředním dějství stav zápasu a v poslední třetině třetí brankou definitivně rozhodli o osudu utkání. Teď čeká prvoligové hokejisty týdenní pauza a další utkání odehrají 28.12. na ledě Olomouce.
33.kolo, pondělí 21.12.2009, 18:00
1:3
Jihlava
Ševčík (Biegl) - Matějíček, Novajovský, Bendík, Čížek, Chmelíř, Hrach, Jaroměřský, Hanzl - Kříž "A", Filip, Rusnák - Gengel "C", Hubáček, Klimt "A" - Andres, Gajovský, Mikšovský - Kotrba, Zíma, Hruška
Řehoř (Benda) - Ficenc "A", Chvátal, Staněk, Dobrovolný, Kašpar, Takáč, Posmyk, Novák - Hodek "C", Čachotský, Rytnauer - Bezděk "A", Mareš, Haluza - Man, Zeman, Polcar - Dušátko, Suk, Krupka
Třetiny: 1:0, 0:2, 0:1  Branky a nahrávky: 14. Zíma (Kotrba) - 34. Hodek, 37. Takáč, 55. Haluza (Takáč, Mareš). Rozhodčí: Skoupý - Čížek, Prchal. Vyloučení: 9:9. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1067. Střely na branku: . Průběh utkání: 1:0, 1:3.
Úvod zápasu nebyl příliš pohledný. Až v 5. minutě hosté lehce zahrozili. Manovu střelu ale Ševčík vyrazil. V jihlavské přesilovce střílel Ficenc, i jeho pokus Ševčík vyrazil. V další signalizované výhodě vyrazil Chvátalovu střelu Ševčík před sebe. Vrchlabský brankář však stihl na poslední chvíli puk zalehnout. Hosté už stáli připraveni na dorážku do prázdné branky. Ševčík se činil dál. V 8. minutě při dvojnásobném oslabení vyrazil pokus Staňka.

Domácí výrazněji ohrozili hostující branku až v 11. minutě. Při přesilovce ale nedokázal Hubáček dorazit puk do odkryté branky. Na konci 12. minuty střílel Andres a hned po něm i Mikšovský a Řehoř musel poprvé vážněji zasahovat. Domácí začali být mírně aktivnější. Mikšovský nejprve na Řehoře nevyzrál, ale o chvíli později se domácí dočkali první branky zápasu. Kotrbův se odrazil k Davidu Zímovi, jenž nahodil puk na branku a ten se záhadným způsobem ocitl až v brance. Odpovědět mohl Zeman, jeho bekhend ale Ševčík kryl.

V 16. minutě propásla Jihlava velkou šanci na vyrovnání. Rytnauer se v mezikruží dostal k puku, vystřelil, Ševčík jeho pokus vyrazil, Rytnauer si ale sám puk dojel, ale v rozhodující fázi mu při kličce stihl Ševčík puk vyrazit. Jihlavský útočník by zakončoval do prázdné branky. Domácí pak dostali možnost 97 sekundové přesilovky 5 na 3. Jenže se dostali jen ke dvěma šancím. Při té první vyrazil Matějíčkův pokus od modré Řehoř a při druhé stihl jihlavský brankář vytasit beton proti teči Filipa. Hosté se ubránili a v klasické početní výhodě mohli dokonce srovnat. Rytnauer nahodil puk na branku a Tomáš Čachotský nedokázal 14 vteřin před koncem třetiny přehodit již ležícího Ševčíka.

Druhá třetina začala stejně aktivně, jak skončila ta první. Mikšovský a ani Matějíček nevyzráli na Řehoře. Na druhé straně zase neuspěl Haluza se Zemanem. Ve 27. minutě už ale měla Jihlava velkou šanci vyrovnat. Rytnauer ale nedokázal přesně trefit prudkou Hodkovu přihrávku a puk tak skončil mimo tři tyče. O minutu později se do výhodné pozice dostal Bezděk, trefil však jen Ševčíka do hrudi. Na druhé straně střílel kapitán Gengel, jenže také neúspěšně. Hodně aktivní Rytnauer si další šanci vytvořil v přesilovce, z mezikruží ale jeho střelu Ševčík vyrazil. Po skončení přesilovky střílel na druhé straně do Řehoře Matějíček.

Poté se ale už prosadila Jihlava. Špatnou rozehrávku Filipa potrestal umístěným pokusem Daniel Hodek, který tak ve 34. minutě srovnal stav na 1:1. Hosté poté přežili oslabení, aby vzápětí mohli strhnout vedení poprvé v utkání na svou stranu. Vrchlabští se prezentovali další špatnou rozehrávkou, po které mohl pádit sám na branku z trestné lavice se vracející Milan Takáč. Ten v nájezdu na Ševčíka zachoval chladnou hlavu a tvrdou ranou do šibenice poslal hosty poprvé do vedení.

Do třetí třetiny se přenesly dva tresty. Jihlavský skončil po 21 sekundách a 72 sekundovou přesilovku se hostům málem podařilo využít. Chvátalovu ránu tečoval Hodek do tyče. Domácí se pak snažili hodně střílet, jenže většinou bezúspěšně. Buď netrefili domácí branku nebo se puk nedostal ani k Řehořovi. Když už se střela povedla a prošla, připraven byl jihlavský brankář tak, jako tomu bylo při Gajovského střele z 50. minuty. Dvakrát se mohli prosadit Vrchlabští v 51. minutě. Poprvé neuspěl se střelou Kříž a podruhé domácí ve velkém závaru nedotlačili puk za Řehoře.

Domácím se tak stalo osudné vyloučení Kříže. To potrestal už po 18 sekundách chytrou tečí Petr Haluza, který tak hostům zařídil dvoubrankové vedení. V 56. minutě mohl hostující vedení navýšit Zeman, trefil ale jen Ševčíkovy betony. Další jihlavskou šanci nedal Staněk. V posledních dvou sekundách si svůj poslední zákrok připsal také Řehoř. V pohledném utkání si nakonec všechny tři body odvezli hosté na Vysočinu.

Patrik Augusta, HC Dukla Jihlava: Od začátku šlo o kvalitní zápas, rychlý hokej, nahoru dolů. V první třetině jsme sice neproměnili šance, ale hráli jsme pořád stejně a nakonec jsme byli odměnění a měli jsme i trochu toho štěstíčka.

Josef Řeháček, HC Vrchlabí:Ode mě dnes chválu nečekejte. První třetinu jsme sice vyhráli, ale to bylo vše. Od druhé třetiny jsme to nebyli my, nehráli jsme, nebruslili, všichni to tahali, nevytvořili jsme žádnou akci, nechali jsme se vylučovat. Byla to nedisciplinovanost našich hráčů a individuální chyby. Nejhorší na tom je, že chyby dělali nejzkušenější hráči. Ve třetí třetině jsme chtěli stav zvrátit, ale když jsme ve čtyřech, tak nemůžeme dělat nic.