HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Jihlava - Vrchlabí 2:1

Vrchlabí ani druhý zápas v Jihlavě nevyhrálo

19.02.2008
Pavel Zeman, Patrik Huber
Vrchlabští hokejisté ani druhý mečbol proměnit nedokázali, a tak bude rozhodovat 5. zápas, který se bude hrát na ledě Vrchlabí. Dnes se hrál o poznání vyrovnanější hokej než včera. V první třetině branka nepadla. Zápas rozhodla druhá třetina, ve které padly všechny branky utkání. Jihlava šla do dvoubrankového vedení díky brankám Čachotského a Říhy, ale Vrchlabí stačilo ještě korigovat stav na 1:2, poté co se trefil Dušek. Ve třetí třetině branka nepadla. Hokejisté z Krkonoš měli sice v závěru utkání veliký tlak, ale ten i při závěrečné power play nedokázali využít. Rozhodující utkání, které rozhodne o postupujícím do dalšího kola play-off se bude hrát na ledě Vrchlabí již tento čtvrtek, tj. 21.2. v tradičním čase 18:00.
OF4, úterý 19.2.2008, 17:30
Jihlava
2:1
Řehoř (Falta) - Ficenc, Duben, Staněk, Kašpar, Míka, Ščerban, Martinka - Čachotský, Bakus, Říha - Man, Hanzal, Krupka M. - Krupka L., Hradecký, Suk - Jonáš, Kopecký, Hrbatý - Piluša
Hylák (Ševčík) - Matějíček, Vála, Bendík, Chaloupka, Rýgl, Hrach, Vomela, Volek - Gengel, Pajič, Beck - Horčička, Přeučil, Brynecký - Vantuch, Dušek, Špaček - Nevyhoštěný, Rapáč, Jech
Třetiny: 0:0, 2:1, 0:0  Branky a nahrávky: 21. Čachotský (Bakus), 26. Říha (Krupka M.) - 30. Dušek (Rýgl). Rozhodčí: Blecha - Bryška, Chytil. Vyloučení: 8:9. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3249. Střely na branku: . Průběh utkání: 2:0, 2:1. Třetiny: 0:0, 2:1, 0:0

Jihlavská Dukla se ve čtvrtém zápase předkola play-off musela obejít bez služeb nejstaršího hráče série, Petra Kuchyni, který se zranil v pondělním zápase, a také bez Petra Štracha, jenž včera obdržel dva pětiminutové tresty. Své spoluhráče tak alespoň hecoval po celý zápas na střídačce. Problém s nedostatkem obránců vyřešil návrat Radka Míky a pro jistotu jihlavští napsali na soupisku i jméno Bedřicha Ščerbana.

Důvěru od trenéra Jeřábka dostal i přes rozpačitý výkon ve třetím klání Alexandr Hylák a pro své spoluhráče byl oporou.

Během dvou úvodních minut rozdal sudí Blecha tři dvouminutové tresty. Když na trestné lavici pykal Ficenc, vybruslil si Horčička do středu kluziště a z úhlu nastřelil levou tyč. Jestliže se diváci na stadionu domnívali, že hráči budou pokračovat v nastoleném tvrdém trendu z minulých zápasů, museli být, alespoň tedy v prvních dvaceti minutách, překvapeni. Do konce třetiny se hráči obou klubů umírnili, a tak dalším vyloučeným byl až v čase 18:41 Rapáč. První dějství by se dalo označit spíše za zahřívací kolo, ve kterém mělo mírně navrch Vrchlabí.

Totéž se rozhodně nedá říct o třetině druhé. Po 52 vteřinách rozjásal jihlavské fanoušky Tomáš Čachotský. Nebojácně se prodral středem kluziště a ruku v ruce s paní Štěstěnou se prokličkoval až před Hyláka. Zakončení nad jeho lapačku bylo výstavní a Jihlava se dostala do vedení 1:0. Ve 26. minutě se puk, opět s notnou dávkou štěstí, odrazil na modrou čáru k Martinu Krupkovi, který ač mohl střílet, raději zvolil přihrávku na Vladimíra Říhu. Obrozený jihlavský střelec chladnokrevně zvýšil vedení na 2:0. Ve 30. minutě hosté ujeli do přečíslení. Martin Rýgl si k sobě stáhl Staňka a, jak jinak než s přispěním štěstíčka, propasíroval puk pod Staňkovou hokejkou. Kotouče se ujal Antonín Dušek a svou první brankou v sérii dostal hosty zpět do utkání - 2:1.

Zákrok večera předvedl Milan Řehoř o minutu později. Rok Pajič dorážel do odkryté klece, ale domácí brankář natáhl neuvěřitelným způsobem nohu a špičkou brusle zřejmě rozhodl o vítězství Dukly. Obrovský tlak Vrchlabských totiž najednou ochabl. Svůj druhý přesný zásah mohl přidat Čachotský, kterému připravil 99% pozici Bakus. Ale hbitý útočník si zřejmě nechtěl kazit dojem z nádherné první branky, a tak pohrdl možností skórovat do zcela prázdné brány.

Obrovskou příležitost k vyrovnání měli hráči z Podkrkonoší v úvodu třetí třetiny. Minutu a čtyři vteřiny se domácí bránili ve třech proti čtyřem. Hosté sice dobře kombinovali, ale chyběla střelba. Dukla se soustředila na bránění středního pásma, a tak soupeři nezbylo nic jiného, než nahazovat puky do rohu kluziště. Tam je ale sbírali jihlavští obránci a bez větších potíží vyhazovali. Do ztracena vyzněla i závěrečná power-play, během níž Vrchlabí Řehoře ani jednou neohrozilo.

Přes tři tisíce jihlavských fanoušků nadšeně aplaudovalo svým miláčkům nejen za vítězství 2:1, ale i za předvedené výkony v obou domácích zápasech. Stav série je nyní 2:2 a rozhodující bitva se odehraje ve čtvrtek ve vrchlabské Elektromont Aréně.

Vladimír Jeřábek (trenér Vrchlabí) se nedostavil na tiskovou konferenci a novinářům bude k dispozici až po skončení série.

Karel Dvořák (trenér Jihlavy): „Já si myslím, že to bylo vítězství vůle. Tenhle mančaft dokázal, že v sobě máme nějakej ten morál. Po tom prvním zápase jsem byl na ně dost naštvanej, ale dneska kluci ukázali, že charakter mají. Sami jste viděli včera, že soupeř, když prohrával, tak vyrukoval s věcmi, které já moc neuznávám. To jsou kanadské manýry. V první řadě jde o zdraví hráčů a tohle jsou takové blbé věci, které by se neměly dělat. S obranou jsme museli trochu čarovat. Oslovili jsme Radka Míka s tím, že je nás málo a on řekl, že nastoupí a zkusili jsme i Béďu (Bedřich Ščerban - pozn. autora) svlíknout, kdyby Radek nemohl. Ale naštěstí nám to vyšlo. “