HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Ústí n. L. - Vrchlabí 3:1

Ústí potvrdilo roli favorita

26.10.2009
Milan Machát, Jan Hanuš
Po nepovedeném zápase v Havířově čekala naše hokejisty cesta na druhou stranu republiky. Na ledě druhého celku prvoligové tabulky dlouho drželi krok, ale ve třetí třetině se ukázala síla severočeského celku. Po dvou venkovních zápasech teď čekají dvě domácí utkání a již ve středu přijedou Berounští Medvědi.
14.kolo, pondělí 26.10.2009, 18:00
Ústí n. L.
3:1
Orct - Němeček, Pojkar, Klobouček, Zeman, Kříž, Vobořil, Gýna, Sklenička - Hovorka, Alinč, Šaffer - Janků, Kříž, Heřman - Mrázek, Pajič, Dragoun - Pšurný M., Mikulík, Pšurný R.
Biegl - Matějíček, Pácal, Bendík, Chaloupka, Chmelíř, Vála, Flašar, Hanzl - Kubeš, Filip, Konečný - Andres, Rusnák, Mikšovský - Urban, Zíma,Gengel - Kotrba, Kousal, Hruška
Třetiny: 1:0, 0:1, 2:0  Branky a nahrávky: 14. Mikulík (Sklenička, R. Pšurný), 46. Pajič (Vobořil, Mrázek), 57. R. Pšurný (Mikulík, Gýna) – 33. Chmelíř (Gengel). Rozhodčí: Lacina – Arazimová, Špring. Vyloučení: 9:8. Využití: 2:0. Diváci: 2083. Střely na branku: 34:23. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.

Krátce ze začátku utkání prověřil Bieglův postřeh střelou z mezikruží Adam Šaffer. O pár minut později se do veliké šance dostal Pavel Kříž, který stíhán vrchlabským bekem jel na branku prakticky sám. Před brankou se však rozhodl přihrát Janu Heřmanovi. Přihrávka se ale nepodařila a puk skončil na holi soupeře, který puk zavezl do středního pásma. Ve vlastním obranném pásmu omylem přihrál domácí Němeček přímo na hůl soupeře. Ten však čekal se střelou příliš dlouho a Orct se mezitím stačil přemístit a puk lapačkou zachytit. V několika dalších chvílích měl Slovan velké problémy se dostat do útočného pásma, což nahrávalo soupeři, aby dostal domácí pod tlak, který vyvrcholil vyloučením Skleničky. O pár vteřin později byl vyloučen ještě útočící Marek Hovorka za nedovolené bránění. Během tohoto dvojnásobného přečíslení si hosté vybojovali několik šancí, které se jim ale proměnit nepodařilo. Po chvíli získali přesilovou hru i domácí. Zbyněk Sklenička dostal přihrávku od Michala Pšurného a prudce vystřelil na branku. Puk ale zasáhl Bieglovy betony a odrazil se před branku, kde se jej ujal, Milan Mikulík, který překonal hostujícího gólmana a otevřel tím skóre zápasu – 1:0. Po tomto gólu se Vrchlabští dostali pod tlak Lvů. Jako první se snažil Biegla překonat Jan Heřman, jehož přihrávka opět minula spoluhráče. Další tutovou šanci měl Rok Pajič, jemuž se střelou podařilo položit hostujícího brankáře na zem. Odražený puk už ale Pajič zvednout nad brankáře nedokázal. V samém závěru třetiny netrefil přihrávku před odkrytou bránou Heřman, a tak se skóre v první třetině už neměnilo.

Začátek druhé třetiny přinesl pro domácí další velkou šanci. Přímo před branku přihrál Marek Hovorka Adamu Šafferovi, který před sebou měl odkrytou branku. Než ale stačil vystřelit, Biegl se posunul, špičkou brusle zastavil puk a rychlý vrchlabský obránce puk vystřelil ven z brankoviště. Během další domácí přesilovky se domácí opět dostali do větší šance. Nejprve sklouzl puk kapitánu Janu Kloboučkovi z hole. Ihned jej ale dostihl, a přihrál Janu Heřmanovi. Ten si pohodlně probruslil před Bieglem a nečekaně vystřelil. Biegl puk téměř neviděl, ale obratným chvatem puk jen taktak zachytil. V polovině utkání zahrozili hosté několika střelami. Orct ale všechny hrozby zahnal. Hra se poté pohybovala spíše v obranném pásmu hostů, ale po pár chybách domácí obrany se přesunula před Orcta. Tam domácí obrana stále chybovala. Nedokázala se zmocnit soupeřova puku a špatně kryla před střelami. Toto chybování vyvrcholilo střelou Lukáše Chmelíře, který od modré bez větších problémů prostřelil odstrčeného Orcta a vyrovnal skóre zápasu – 1:1. Po krátké chvíli se puk zakutálel až do útočného pásma domácích, kde se jej zmocnil Dragoun, který okamžitě přihrál Pajičovi. Nepřesná přihrávka mu ale znemožnila ve vyložené šanci správně zasáhnout branku. Druhá, vyrovnaná, třetina tak skončila za nerozhodného stavu.

Do třetí třetiny aktivněji vstoupili domácí. Jejich rychlejší tempo vedlo k vyloučení hostů. Ihned po buly pak vyslal velmi nepříjemnou a rychlou střelu Ondřej Kříž. Střela Biegla povalila, ale puk zůstal před brankovou čarou. Hosté si za normálního stavu hráčů zahráli jen krátkou chvíli a domácím se naskytla další příležitost skórovat v přesilové hře. A také že skórovali. Nahození Vobořila se odrazilo od Biegla. Avšak před ním byl v tu chvíli už připraven Rok Pajič, který puk jednoduše dorazil za Bieglovy záda a přivedl tak svůj tým do vedení 2:1. Za dva rychlé fauly se pak domácí dostali do dvojnásobného oslabení. Brankář Orct se musel párkrát pěkně ohánět, ale soupeři vyrovnat nedovolil. V dalším domácím oslabení zanechal vrchlabský bek puk ve svém obranném pásmu, kde se jej ujal Marek Hovorka. Nikým nechráněn se sám ocitl před Bieglem. Hovorka na hostujícího brankáře zkusil kličku, do které se ale sám zamotal a svou šanci neproměnil. Domácí hráli spíše obrannou hru, aby zachovali skóre. Do útoku se pouštěli pouze přes brejky. A jeden takový brejk se proměnil v gól. Roman Pšurný se zmocnil puku a vydal se na branku. Jeho první střelu Biegl přesně nepokryl nohama, a tak Pšurný puk napodruhé do branky prodral. Zbytek utkání si domácí už jen hlídali skóre a utkání pro ně skončilo vítězně. Ti se díky prohře doposud vedoucího Chomutova posunuli na první místo tabulky.

Vladimír Jeřábek: Velkou houževnatostí a bojovností jsme s Ústím dokázali držet krok. Ústí je velmi kvalitní mužstvo. My máme zraněné ty nejkvalitnější útočníky, co máme. Nakonec jsme udělali zbytečný dva fauly a přesilovky mělo Ústí výborný. V přesilovkách ukázalo, jaký důraz v odražených pukách se musí vyvinout a z toho pak padaly góly. My jsme před brankou takový důraz neměli. Takže tyhle věci rozhodly. Bohužel bojovnost jenom nestačí a ti hráči musí v zakončení některé věci umět a mít vžité jako je například doražení puku. A to dneska rozhodlo.

Petr Rosol: V první třetině jsme se ujali vední. Na začátku druhé třetiny jsme měli gólovou šanci, kdy Adam Šaffer mohl zakončovat do prázdné brány, bohužel zase nedal. Kdybychom otočili zápas na dva góly, tak by to vypadalo úplně jinak. Bohužel jsme nedali a opět jsme spadli do takové křeče v koncovce. Pak jsme dostali gól a bylo to takový křečovitý. Zaplaťpánbůh, že potom naším důrazem a hlavně vůlí jsme dokázali zápas otočit v náš prospěch.