HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Vrchlabí - HK Mountfield HK 5:3

První čtvrtfinálovou bitvu rozhodly přesilovky

11.02.2009
Jan Pečeňák, Patrik Huber
V R C H L A B I - Brána východočeského čtvrtfinále mezi Vrchlabím a Hradcem Králové byla otevřena, lépe do ní vstoupilo mužstvo z Krkonoš. To sice hned v úvodu prohrávalo po brance Roubíka, avšak hosté se z vedení moc dlouho těšit nemohli, poté totiž zaúřadovali domácí, když dvakrát ve dvojnásobné přesilovce nejprve srovnali a poté se i dostali do vedení. Na to sice našel ještě jednou odpoveď Roubík, ale pak domácí odskočili na rozdíl dvou branek, což se ukázalo se rozhodující. Hradec sice ještě stihl snížit, ale definitivní pojistku přidal do prázdné branky Gengel.
ČF1, středa 11.2.2009, 18:00
5:3
HK Mountfield HK
Štůrala - Matějíček, Chaloupka, Lukáč, Štrach, Vála, Galvas, Chatrnúch, Bendík - Kubeš, Pajič, Beck - Krupka, Rapáč, Gengel - Rusnák, Kříž, Látal - Fiedler, Hubáček, Mikšovský
Luňák - Filip, Karlíček, Burian, Hendrich, Pazdera, Zápotočný, Sláma, Lesák - Fořt, Roubík, Kadlec - Hruška, Koudelka, Volráb - Kubišta, Filip, Moskal - Jindřich, Kočan, Suchý.
Třetiny: 2:2, 0:0, 3:1  Branky a nahrávky: 11. Kubeš (Pajič, Beck), 14. Beck (Kříž), 43. Krupka (Gengel, Rapáč), 49. Galvas (Vála), 59. Gengel (Rapáč) - 9. Roubík (Kadlec, Fořt), 17. Roubík (Koudelka, Karlíček), 52. Hruška (Hendrich). Rozhodčí: Krombík, Kočí - Vendřík, Poruba . Vyloučení: 10:8, navíc Fořt(HKR) 5 min + do konce utkání . Využití: 4:3 . V oslabení: 0:0 . Diváci: 1972 (Vyprodáno) . Střely na branku: . Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 4:2, 4:3, 5:3 .

Utkání začali o něco více aktivněji domácí hráči a hlavně formace vedená Křížem si vytvořila velký tlak. Útočnou snahu domácích korunovala střela Pajiče, kterou však Luňák vytěsnil ramenem. Poté se diváci dočkali prvního vyloučení a nutno říci, že se vylučovalo téměř do konce třetiny. První přesilová hra hostům moc nevyšla, dostali se pouze k jedinému pokusu od modré čáry. O několik okamžiků později však dostali šanci na reparát a tentokrát již byli hradečtí hokejisté mnohem úspěšnější. V 9. minutě se po pěkné kombinaci Fořta s Kadlecem dostal ke střele z mezikruží Jaroslav Roubík, který přesnou ranou prostřelil Štůralu – 9. minuta 0:1. Necelou minutu po vstřelené brance se přesilové hry dočkali i domácí hokejisté a navíc dvojnásobné. Přesně minutu trvalo, než početní převahu využili a srovnali stav utkání. Po velkém závaru před brankovištěm Hradeckých se puk dostal k volnému Vladislavu Kubešovi, který neměl problém dopravit puk do odkryté branky – 11. minuta 1:1.

V pokračující přesilové hře 5 na 4 se hosté dopustili dalších dvou faulů a opět za to byli potrestáni. Kříž našel u tyčky neobsazeného Patrika Becka, který otočil skóre ve prospěch domácích – 14. minuta 2:1. O několik vteřin později byl za svojí nedisciplinovanost vyloučen hostující Fořt na 5 minut + do konce utkání. V další početní výhodě Vrchlabských si velký tlak utvořila formace Rusnák, Kříž a Látal, ale Luňák byl pozorný. To však byl jediný větší závar, ke kterému pustila obrana Hradce domácí útočníky. Z aktivity hradeckých hokejistů pramenila dvě vyloučení a hosté se rázem dostali k přesilové hře 4 na 3, kterou bleskově využili. Koudelka přihrál na volného Jaroslava Roubíka, který přesnou střelou vyrovnal v 17. minutě na 2:2. V závěru třetiny se na malý moment již hrálo v plném počtu na obou stranách a hosté se mohli dostat podruhé v utkání do vedení. Dnes nejlepší hráč Hradce Roubík tvrdě vypálil a trefil břevno vrchlabské branky, od kterého se puk odrazil na brankovou čáru, kde zůstal do té doby, než ho domácí obrana odpálila do bezpečí.

V úvodu druhé třetiny bylo vyrovnáno na střely do brankové konstrukce, když zazvonila tyč i za zády Luňáka. Ani ve druhé části hry se na první vyloučení dlouho nečekalo, ale hosté svojí početní výhodu nezahráli moc dobře a k ohrožení branky se dostali jen po střele Filipa od modré čáry. Při hře pět na pět se od modré čáry prezentoval i domácí Galvas, ale s jeho pokusem si gólman hostí poradil. Pak přišlo na řadu další oslabení Vrchlabských, které zahráli opět dobře a hosty pustili jen k pokusu Koudelky, který se snažil překvapit Štůralu rychlým vyjetím zpoza branky. V polovině utkání se faulu dopustili také hokejisté Hradce, ale s ubráněním oslabení neměli sebemenší problém. To dodalo hradeckým hráčům novou energii a začali domácí obraně zle zatápět.

Nejprve Hruška tečoval puk po střele Koudelky těsně nad a o chvíli později vypadl domácímu gólmanovi puk, který však vrchlabská obrana na poslední chvíli uklidila před dotírajícím útočníkem soupeře do bezpečí. Po delší odmlce zahrozili i domácí, to když rychlý protiútok zakončoval střelou do Luňáka Gengel. Vrchlabí mohlo jít do vedení v závěru třetiny, když měli možnost další přesilové hry, ale pokus Becka šel těsně mimo. Na druhé straně zahrozil Koudelka, ale Štůrala jeho střelu chytil. Když už všichni čekali na druhou sirénu, dostal se po špatné rozehrávce obrany hostí do brejku Krupka, ale klička se mu moc nepovedla a skóre tak bylo stále 2:2.

Do posledního dějství Vrchlabí na svého soupeře doslova vlétlo a již v první minutě mohlo jít do vedení. Luňák neudržel střelu Pajiče, po které se puk pomalu snášel za gólmanova záda, ten však ukázal dobrý postřeh a na brankové čáře puk zachytil. Co se nepodařilo Pajičovi, podařilo se o malou chvíli později Krupkovi a jak jinak než v přesilové hře. Martin Krupka měl před brankářem dostatek času na to, aby dostal domácí opět do vedení – 43. minuta 3:2. Stejný hráč se o pár chvil později dopustil faulu a nabídnul tak Hradeckým šanci k vyrovnání. Ti však s přesilovou hrou naložili bídně a k ohrožení soupeřovy branky se nedostali. Stejnou možnost dostali také domácí a ukázali hráčům Hradce, jak se proměňují početní výhody. Obránce David Galvas napřáhl od modré a puk zastavila až síť hradecké branky – 49. minuta 4:2. Úspěšný střelec si ale v 51. minutě počínal nedovoleně a hosté dostali příležitost k zdramatizování utkání v podobě další přesilové hry. Nejprve se od modré čáry zastřelovali Hendrich a Burian, ale chvíli po nich se Hradec již dočkal gólové radosti. Jan Hruška dorazil kotouč za záda Štůraly a v 52. minutě snížil na 4:3. Mohlo být pro domácí ještě hůř, to když po křídle ujížděl Koudelka, ale vrchlabský gólman tentokrát puk za svá záda nepustil.

Zahrozili i Vrchlabští, když se po střele Krupky dostal k dorážce Gengel, ale puk nenasměroval přesně a ten skončil za brankou. Chvíle klidu přišla pro domácí při vyloučení hostujícího Karlíčka, ve kterém zahrozil Rusnák, ale jeho střela zastavila maska gólmana Luňáka. Po návratu hradeckého obránce na led, mohl svou třetí branku přidat Roubík, který se dostal do samostatného úniku, ale naštěstí pro domácí přestřelil. Na druhé straně si utvořila tlak již zmiňovaná formace vedená Křížem, ale stav zůstával stále jednobrankový. V čase 58:38 si hosté vyžádali oddechový čas a již ponechali svého gólmana na střídačce. K žádnému drtivému tlaku se ale nedostali, protože ihned po vhazování se do protiútoku dostali Rapáč s Ladislavem Gengelem a druhý jmenovaný neměl problém dopravit puk do prázdné branky – 59. minuta 5:3. V tu chvíli už hradečtí hokejisté věděli, že je rozhodnuto a nikam nespěchali. Z vedení v sérii 1:0 se tak mohou radovat hokejisté z Vrchlabí.

Nejlepšími hráči utkání byli zvoleni Richard Rapáč a Jaroslav Roubík.

Vladimír Jeřábek (HC Vrchlabí): Byl to klasický první zápas play-off, skvělá divácká kulisa, hrál se dobrý hokej, oba týmy stejně faulovaly a rozhodčí pískali dobře. Je super, že jsme vyhráli první utkání v sérii. Na naší straně je velká spokojenost.

Pavel Pazourek (HC Hradec Králové): Hráli jsme dobře, co se týče výkonu tak jsem spokojený, kluci bojovali až do konce, bohužel zápas rozhodly přesilovky pět na tři, pří niž jsme inkasovali.

(Autor ohlasů: Michal Raim)