HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Most - Vrchlabí 4:5

Přestřelka nováčků skončila triumfem Vrchlabí

30.01.2008
Petr Vychopeň
M o s t – Je za námi 40. kolo první hokejové ligy a s ním i duel Mostu s Vrchlabím, tedy dvou mančaftů, které okusují chlebíček naší druhé nejvyšší soutěže prvním rokem. Mírným favoritem byl hostující celek Vrchlabských, jenže papírové předpoklady jsou jedna věc a samotné dějství na kluzišti druhá. Sečteno podtrženo vidělo obecenstvo napínavé klání až do závěrečného klaksonu. Pojďme popořadě. První část byla galakoncertem vrchlabského Petra Přeučila, autora dvou a za prvních dvacet minut jediných branek. Když na něj z počátku druhé třetiny navázal i Beck, body se Mostu na míle vzdálily. Domácí svůj krám ovšem nesbalili a po celý zápas skóre urputně dotahovali. Nakonec ale můžeme konstatovat, že si vybrali přece jenom onu kratší stranu provazu. Konečný výsledek tak hovoří ve prospěch Vrchlabí a to v poměru 5:4.
40.kolo, středa 30.1.2008, 17:30
Most
4:5
Volke (Zikmund) - Martínek, Kocek, Poživil, Nosek, Staněk, Charousek, Šulc - Urban, Nedrda, Bednařík - Zaťovič, Míka, Kudrna - Postl, Gergel, Antoš - Plachý, Oliverius, Metlička - Nekvinda
Ševčík (Tomíček) - Matějíček, Vála, Bendík, Chaloupka, Volek, Hrach, Vomela, Kájínek - Gengel, Brynecký, Beck - Horčička, Přeučil, Plodek - Kováč, Bezděk, Jech
Třetiny: 0:2, 2:1, 2:2

Branky a nahrávky: 28. Gergel (Antoš, Staněk), 31. Postl (Gergel), 58. Antoš (Gergel, Postl), 59. Kocek (Bednařík , Oliverius) - 1. Přeučil (Chaloupka), 12. Přeučil (Horčička), 22. Beck (Gengel), 51. Brynecký (Beck), 52. Horčička (Chaloupka). Rozhodčí: Šindler - Jelínek, Šmíd.

První minuta, první gól. Tak přesně takový scénář přichystal pro diváky na mosteckém stadionu hostující Petr Přeučil, který v přesilové hře dorazil za Volkeho záda ránu svého spoluhráče Chaloupky. Z rychlého tempa však opadlo a divoký vstup vrchlabských hokejistů vystřídalo pár minut klidu. Z vyjetých kolejí vybočil až Horčička v 7. minutě, jenže lapačka domácího brankáře byla jasně proti. O chvíli později šlápli na plyn i Mostečtí, jmenovitě zkoušel štěstí Metlička a v zápětí i Nedrda. Hosté sice z těchto šancí neinkasovali, ale Vomelovo taktické hákování bylo rozhodčím Šindlerem odměněno menším trestem.

S kvalitní nabídkou na vyrovnání však Most naložil prachbídně a teď toho může na kolenou litovat. Po skončení jejich početní výhody totiž Vrchlabští chytili nový dech a začali s točením hlav obránců ze severozápadu Čech. Nakonec to vyústilo až v branku, kterou ve 12. minutě střílí znovu Přeučil a to tak, že jemně tečuje přihrávku Horčičky. V druhé půli první třetiny si domácí ještě dvakrát vybojovali hru s jedním hráčem na ledě navíc, ale ani to jim ovoce nepřineslo. Vrchlabí zahrálo takticky a v defenzívě na jedničku. Tomu pomohl i fakt, že domácím svěřencům dělala značné problémy práce s pukem.

Nástup do druhé části, aneb kanonáda hostujícího celku. I tak by se daly charakterizovat první tři minuty, kdy se domácí ne a ne dostat z obranné fáze, což se projevilo i na skóre. V 22. minutě si vyjel na výlet Gengel a v útočném pásmu našel Becka. Ten převzal štafetu a nakonec své tažení dotáhl do zdárného konce. Volke byl na jeho blafák krátký a již třetí branka v jeho síti znamenala střídání. V nelehké situaci ho nahradil kolega Zikmund. Po tomhle okamžiku následovalo opět pár hluchých minut z obou stran, kdy se sice kotouč pohyboval po většinu času u branky domácích. Diváci se ale žádné větší možnosti nedočkali. Důležitý okamžik přišel až v 28. minutě, kdy domácí celek započal své zmrtvýchvstání.

Jmenovitě se o to postaral Lukáš Gergel, který po hezké nahrávce od Antoše propálil vše, co mu stálo v cestě. Ze strany svěřenců trenéra Peroutky to však nebylo všechno. Uplynulo něco přes dvě minuty a vrchlabský muž s maskou lovil puk ze své síťky podruhé. Prsty v tom měl opět agilní Gergel, který se tentokrát osvědčil jako dobrý asistent. Tím s největším podílem na této brance byl Martin Postla, když vyzrál na Ševčíka střelou od modré. Domácí, podpíráni snížením na rozdíl jediné branky, hráli od této minuty jakoby požili živou vodu. Svůj um divákům předvedl Bednařík, ale slepit do krátkého časového úseku třetí gól se mu nepovedlo. Na jeho snažení navázal Urban, ale dopadl totožně jako jeho předchůdce. Nicméně Most tlačil i nadále a Vrchlabí působilo zakřiknutým dojmem.

Především 38. minuta se stala pro diváka oku lahodící podívanou. Nejprve vyrazili na hostující klec dva Mostečtí, probili se až mezi kruhy, kde si vyměnili puk a jmenovitě Staněk vystřelil kotouč směrem na branku. Ševčík však řekl ne a puk bravurně uschoval do své výstroje. Chvíli nato své útočné choutky předvedli i hosté, když od modré čáry vypálil puk Vomela. Jeho famózní střela se otřela o jednoho z domácích beků a nakonec orazítkovala břevno Zikmundovy svatyně. Domácí si tak mohli oddechnout a nejenom to. Srovnat skóre mohl obránce Martínek, který však v tváří tvář gólmana Ševčíka neobelstil. Do třetí třetiny tak domácí vstupovali s jednobrankovým mankem na své vrchlabské protivníky.

Aktivita Mosteckých se přenesla i do poslední dvacetiminutovky. Hosté to mohli poznat na vlastní kůži, když se tlačil do šance Gergel. Jeho plány mu nakonec, za cenu dvou trestných minut, zhatil hákováním Hrach. To, co se nepodařilo Gergelovi, chtěl v 42. minutě napravit Antoš, ale ani jeden z jeho dvou pokusů kupodivu všech přítomných gólem neskončil. Po téhle akci následovala menší úprava ledové plochy, ale ani ta domácí nevyvedla z koncentrace a soustředěnosti na zápas. Dalším hráčem, dotírajícím na Ševčíka, byl v 45. minutě Kudrna. Ani jeho teč, o které se dá říct, že měla oči, lavičku domácích nerozjásala.

Hosté se dali na bránění těsného výsledku a tím se Mostu stěžila situace. Nicméně v 49. minutě pálil opět častý střelec Bednařík. Ševčík se ale na hruškách nachytat nenechal a to platilo i o minutu později, kdy závar před svou brankou vyřešil nejlépe jak mohl, zalehnutím puku. V čase 49:35 si pak úpravu vyžádalo opět kluziště, takže si oba týmy mohly upřesnit své plány do závěrečné desetiminutovky. Těžko říct, zda si to vrchlabský Beck přes krátkou pauzu naplánoval, každopádně se mu to povedlo. Ve středním pásmu se totiž zmocnil puku, prohnal se až před brankářskou akvizici Mostu a vystřelil.

Ačkoliv jeho projektil ještě Zikmund zneškodnil, na dorážku Daniela Bryneckého už neměl nárok. Domácí branka složila do kolen a to ještě nevěděli, co přijde. V 52. minutě se nechal vyloučit Antoš za vysokou hůl a před brankou Zikmunda opět hřmělo. Při přesilové kombinaci napřáhl Chaloupka a jeho rána se opět odrazila před branku. Nikdo z domácích se nezorientoval tak dobře jako Petr Horčička, manko Mostu se tak navýšilo na tříbrankové. Situace Vrchlabí tak vypadala skvěle a hra odpovídala jejich postavení. Hlídali si zápas a nepouštěli se do žádných nebezpečných výpadů.

Minutu od minuty se ale v tomto počínání hosté zhoršovali a to dospělo až k tomu, že v čase 57:46 inkasovali. Všechno po kombinaci Postla, Gergela a na konci úspěšné akce stál Milan Antoš. Neuplynula pak ani minuta a světě div se, Ševčík kapituloval zase. Tentokrát stál na počátku Oliverius s Bednaříkem, z nichž druhý jmenovaný adresoval nahrávku Martinu Kockovi. Ten se před klecí hostujícího mančaftu nemýlil. Hokejisté ze severozápadních Čech tak zúžili náskok hostů na jednu branku a znovu bylo o co hrát. V 59. minutě si vybrali i time out, ale ani ten k vyrovnání nepomohl. O jediné vzrušení se do konce třetiny postaral už jenom Antoš, který zápas zpečetil černou kaňkou v podobě úderu na hlavu, za který dostal 2+10 minut. Vyslanci z Vrchlabí si tak z Mostu odvážejí plný počet bodů.