HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Chrudim - Vrchlabí 3:4p

Dva body i z Chrudimi

13.01.2010
Petr Dejnožka, Jan Pečeňák
Zápas plný zvratů nabídl souboj mezi Chrudimí a Vrchlabím. Hosté se dostali v první třetině do dvoubrankového vedení, ale Chrudimští dokázali stav utkání otočit ve svůj prospěch. Ve třetím dějství Vrchlabští vyrovnali, ale v závěru mohli jít do vedení opět domácí. Blažek však trestné střílení neproměnil. O osudu střetnutí rozhodl v první minutě prodloužení přesnou ranou Lukáš Chmelíř.
39.kolo, středa 13.1.2010, 18:00
Chrudim
3:4p
Růžička (Landsman) - Mocek P., Toužimský, Poskočil, Mocek D., Malinský, Drtina - Radil, Martinec, Blažek, Zadina, Valko, Bělohlávek, Semorád, Žák, Král, Rákos, Šeda, Klejna
Ševčík (Biegl) - Matějíček, Chaloupka, Bendík, Vála, Chmelíř, Novajovský, Hanzl - Tvrdek, Filip, Rusnák, Gengel, Gajovský, Klimt, Kubeš, Zíma, Andres, Čaloun, Kříž
Třetiny: 1:2, 2:0, 0:1 - 0:1  Branky a nahrávky: 18. Mocek P. (Toužimský), 23. Radil (Malinský), 25. Žák (Toužimský, Martinec) - 12. Filip (Tvrdek), 17. Gajovský (Gengel, Vála), 50. Andres (Kubeš, Zíma), 61. Chmelíř (Bendík, Kubeš). Rozhodčí: Florian - Bertlík, Koskuba . Vyloučení: 7:7. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 620. Střely na branku: . Průběh utkání: 0:2, 3:2, 3:4.

Vrchlabí cestovalo do Chrudimi a úvod zápasu začal ve vysokém tempu. Do první velké příležitosti se dostal ve 4. minutě Tomáš Klimt, který dostal přesnou přihrávku a vystrašil tribuny. Vše ale jistil Martin Růžička. O několik vteřin déle mu mohli diváci tleskat opět. Jan Bendík dostal ideální puk na modrou a vypálil. Na jeho dělovku se přímo chystala lapačka chrudimského Růžičky. Akce jako přes kopírák proběhla na druhé straně a opět z toho byl semafor. Petr Ševčík vychytal střelce Drtinu. Skóre se měnilo až ve 12. minutě, když nejproduktivnější vrchlabský hráč Martin Filip prostřelil Růžičku z mezikruží – 0:1 . Chrudim byla vývojem opařena a ještě hůře bylo o chvilku později. Chybu Lukáše Poskočila na červené čáře dokázal v druhou branku proměnit Nikola Gajovský – 0:2 . Tento stav ale vydržel jen chvilku. Přesilovou hru v 18. minutě využil po několika přihrávkách se Zdeňkem Toužimským přesným nahozením Petr Mocek a snížil na 1:2. Do kabin se tedy šlo za tohoto stavu.

Druhá třetina byla jen a jen v podání Chrudimi. Nejprve po nesmyslném vyloučení Kamila Tvrdka dostali domácí výhodu jednoho muže v poli a tu s přehledem využili. Nadvakrát zkoušel prostřelit dobře chytajícího Ševčíka z oblastí kruhů Lukáš Radil a jeho druhý pokus byl úspěšný – 2:2 . A o dvě minuty byl obrat dokonán!!! Zdeněk Toužimský ostřeloval hostující svatyni, jeho několikátý pokus skončil na oblouku Ševčíkovy branky a odrazil se do míst, kde stál plně připraven Zdeněk Žák a ten doklepl puk do branky – 3:2 . Z chrudimské strany sršela radost ze hry a aktivita. Další branky už ale Chrudimští nepřidali. Ale v oslabení k tomu nechybělo příliš po akci Lukáše Krále, který naservíroval puk Danielu Rákosovi. Ten ho sice v obtížné pozici ze vzduchu trefil, ale brankáře nepřekonal. Na druhé straně se o jediný vzruch postaral Matějíček, který při přesilové hře napálil břevno chrudimské branky!!!

Třetí třetina začala tlakem Vrchlabí a nic jiného se ani čekat nedalo. Jako první vyděsil chrudimské příznivce Chaloupka, jehož střelu vyrazil reflexivně vyrážečkou Růžička. Vše důležité se začalo dít od 50. minuty, když bylo ve prospěch hostí nařízeno trestné střílení. Toho se ujal Filip, vyzkoušel forhendovou kličku, ale na Martina Růžičku nevyzrál. Co se ale hostům nepodařilo teď, to zajistil o osm vteřin později Bronislav Andres , který se nejlépe zorientoval a v pádu zasunul kotouč za bezmocného chrudimského brankáře – 3:3 . Trestné střílení bylo vidět i na druhé straně, kde byl faulován uníkají Blažek. On sám se ujal nájezdu, ale dopadl stejně jako jeho protějšek.

Utkání tak dospělo do prodloužení. To se hrálo pouhých 23 sekund, kdy se po chybě chrudimské obrany zjevil sám samotinký Lukáš Chmelíř a ranou pod vyrážečku poslal druhý bod směrem do hustě zasněžených Krkonoš. Chrudim podlehla Vrchlabí 4:3 po prodlouženi .

Jiří Seidl, asistent trenéra HC Chrudim: Nám se po dlouhé době povedlo otočit z 0:2 na 3:2 a mužstvo se dostalo do lepší pohody, než v minulých zápasech, ale postupem času hlavně obráncům ubývaly síly a Vrchlabí navyšovalo tlak, i když ke konci zápasu jsme si vytvořily šance, které vyústily penaltou, kterou jsme nedali a to byl podle mě ten zlom. V prodloužení jsme udělali hloupou chybu, kterou neudělá nikdo na tréninku, když hráči nechají jednu stranu naprosto odkrytou, což je hrubá chyba a i když to říkáme každý zápas, nemůžeme takové chyby dělat. Je zkrátka vidět, že někteří hráči nedokážou celých 60 minut hrát na 100%, co se týče fyzicky a je to znát, to je můj názor. Další chyba byla to, že jsme se nechali vyloučit těsně před koncem, když jsme mohli jít do přesilovky 4 na 3. Sám si to nedovedu vysvětlit.

Josef Řeháček, HC Vrchlabí: Jeli jsme sem s tím, že to bude těžké utkání, takže s tím jsme počítali. Chrudim musí bojovat, jelikož každý bod je pro ni zlatý. Začali jsme velmi dobře, zodpovědně a dostali jsme se až do dvoubrankového vedení. Byly tam další šance, škoda jen, že se neproměnily. Poté jsme udělali malou chybu ve středním pásmu, kde jsme museli faulovat a Chrudimi se podařilo snížit, což pro ni bylo v tu chvíli velmi dobré, jelikož vstřelila kontaktní branku, po které se šlo do kabin. Druhou třetinu jsme naopak začali velmi špatně. Třetí minuta a my už jsme byli dvakrát vyloučeni. Jednou sice za špatné střídání, když hráč zlomil hokejku a nestačil vyskočit na střídačku, ale stejně jsme dostali na 3:2. Ještě jsem se zapomněl zmínit o situaci, kdy jsme jeli v přečíslení 2 na 1 a hráč měl před sebou odkrytou branku, ale zlomil hůl a následovalo vyloučení a dostali jsme vyrovnávací branku na 2:2 z přesilovky. V závěru druhé třetiny jsme sice nesrovnaly stav, ale řekli jsme si, že je stále hodně času. Ještě bych poznamenal, že Chrudim ztrácí body v zápasech, ve kterých vede a to jsme věděli, tak jsme tomu stále věřili a vyplatilo se nám to. Ve třetí třetině jsme stáhli hru na tři pětky a dostali jsme je pod tlak. Vyrovnali jsme, i když jsme nedali nájezd. Následně po něm jsme právě totiž vyrovnali, což bylo dost podstatné. V závěru nás dvakrát podržel brankář, to byly jasné brankové situace a nemohoucnost chrudimských útočníků, že z toho branka nepadla. No a poté následoval naprosto zbytečný faul ve středním pásmu, když Chrudimští mohli hrát prakticky dvouminutovou přesilovku v prodloužení, ale co udělal Blažek po buly, to bylo od něj velmi netaktické a šlo se tedy 3 na 3, takže nám pomohl a my jsme to perfektně sehráli.