HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Brno - Vrchlabí 3:4sn

Ani tříbrankový náskok Kometě nestačil, Vrchlabí veze dva body!

20.11.2008
Michal Pokorný
Pro většinu fanoušků se zdál být zápas proti Vrchlabí v polovině třetí třetiny již rozhodnutý. Za stavu 3:0 domácí diktovali tempo hry a ani snad nelitovali neproměněných šancí, protože Vrchlabí bylo do té doby bezzubé. Pak ale přišel gól z hole Gengela a začaly se dít věci. Vrchlabí nakonec srdnatým výkonem stihlo minutu před koncem vyrovnat a na nájezdy urvat zbylý bod.
25.kolo, středa 19.11.2008, 18:00
Brno
3:4sn
Hylák (Štefl)- Křetinský, Houdek, Zubíček, Mikel, Kántor, Lhotský, Morava, David - Černý, Kýhos, Brabenec - Klimt, Padělek, Bakrlík - Sedlák, Barus, Mikšan - Haluza, Kostourek, Vondráček.
Štůrala (Ševčík) - Koma, Bendík, Chatrnúch, Chaloupka, Galvas, Vála, Matějíček, Wagenhoffer - Nouza, Pajič, Beck - Fiedler, Krupka, Gengel - Konečný, Kříž, Látal - Horčička, Gajovský, Rusnák.
Třetiny: 2:0, 0:0, 1:3 - 0:0 - 0:1  Branky a nahrávky: 2. Černý (Brabenec), 18. Vondráček (Haluza), 41. Kýhos ml. (Brabenec, Černý) - 48. Gengel (Krupka), 53. Látal (Konečný, Kříž), 59. Beck (Gengel), 66. Kříž. Rozhodčí: Fraňo - Rittich, Skopal . Vyloučení: 7:5, navíc Rusnák (VRC) 10 min OT. Využití: 1:0. Diváci: 7 200 (vyprodáno). Střely na branku: 35:28. Průběh utkání: 3:0, 3:3 - 3:4 sn.

Další zápas mezi týmy první pětky se odehrál ve středu, v brněnské hale Rondo. Postavení obou celků bylo jedním z hlavních důvodů, proč bylo hlediště opět vyprodané. O atmosféru tedy bylo postaráno dopředu, ostatní bylo na hráčích. Samotný zápas by se pak dal jednoduše rozdělit na dvě části. První zahrnuje čas do 48. minuty, kdy Brno vedlo a jasně kontrolovalo hru. Druhá část se skládá z posledních dvanácti minut plus prodloužení a nájezdů. V této době jasně dominovalo Vrchlabí a přebilo všechny brněnské trumfy. Konečný verdikt zněl 3:4 po samostatných nájezdech ve prospěch hostů z Podkrkonoší.

Zápas začal netradičně – Brno vstřelilo hned ve druhé minutě gól, který znamenal vedení 1:0. Přesilovou hru využil pěknou individuální akcí Michal Černý, který na modré nejprve naznačil střelu, aby zmátl dva bránící hráče, kteří padli do střely. O vteřinu později švihem nad Štůralovu lapačku rozvlnil síť – 1:0. Kometa vstřelila první branku utkání, což se poslední dobou nedělo zrovna často.

O dvě minuty později mohlo být vyrovnáno. Na trestnou lavici se stěhoval nejprve Vladimír Kýhos ml. a chvíli po něm Jan Mikel. Přesilovou hru 5 proti 3 trvající minutu a půl však hosté zužitkovat nedokázali. Kometa se celkem bez problémů ubránila a soupeře do větší šance nepustila. Naopak to byl František Bakrlík, kdo se v 8. minutě málem radoval z gólu. Proháčkoval se od mantinelu až ke střele, kterou jen s velkým úsilím vyrazil Štůrala do rohu.

První větší šanci zaznamenalo Vrchlabí v 10. minutě, ale Patrik Beck skulinku mezi betony Hyláka netrefil. Na druhé straně spálil dobrou šanci Mikšan, když mu puk přeskočil hokejku v rozhodující chvíli. Tým Komety se přeci jenom radoval, když o chvíli později tečoval těsně před Štůralou nenápadný Roman Vondráček, který usměrnil kotouč tak akorát, aby se dokutálel těsně za brankovou čáru – 2:0. Tím skončila první třetina.

Druhá část branky nepřinesla, šancí ale bylo k vidění hned několik. Tu první zaznamenal v přesilovce Přemysl Sedlák, který tečoval Kántorovu střelu od modré. Puk jen těsně minul tyč. Polovinu zápasu málem zvěčnil svým druhým gólem Roman Vondráček, ale mezi pukem a prázdnou brankou se v poslední možné chvíli objevil beton Tomáše Štůraly, který si připsal jeden z několika efektních zákroků v utkání. Na konci druhé třetiny mohl v další velké šanci snížit Petr Horčička, ale v samostatném úniku si na Hyláka nepřišel. Druhá třetina více nenabídla, dala by se však nazvat klidem před bouří.

První blesk udeřil hned 25 sekund po vhazování. Michal Černý přenechal puk ve středním pásmu Kamilu Brabencovi, který ho zatáhl do třetiny. Nejdříve to vypadalo, že bude pod tlakem střílet, nakonec ale poslal puk na najíždějícího Vladimíra Kýhose ml., jenž v pádu trefil prázdnou branku, kterou mu zajistil svojí nečekanou přihrávkou Brabenec – 3:0. Od této doby Komety jasně dominovala a Vrchlabí téměř nepustila k puku.

Ale! V čase 47:22 se podařilo poprvé protlačit Vrchlabí puk za Hylákova záda, což poprvé nahlodalo zatím až příliš suverénní brněnskou hru. Před brankou se nejlépe zorientoval Ladislav Gengel a bekhendem zasunul puk do branky – 3:1. Po této situaci se Vrchlabí pomalu, ale jistě, ujalo otěží a vedlo utkání na druhou stranu, než doposud.

Následovala přesilovka pro Podkrkonošské a moc nechybělo, aby Rok Pajič tečí vstřelil kontaktní gól. To se již v plném počtu hráčů na ledě povedlo Ondřeji Látalovi. Po buly a Konečného střele zůstal puk nikým nekontrolovaný a toho využil vrchlabský střelec ke snížení na 3:2. Brněnským hráčům i fanouškům rozhodně nemohlo být příjemně po těle, protože jasné utkání bylo náhle zdramatizováno a do konce zbývalo ještě dobrých sedm minut.

Po inkasovaném gólu se domácí vzchopili a na chvíli Vrchlabí zatlačili, ale po Kántorově střele se k volně skákajícímu puku před prázdnou brankou nikdo nedostal. Stejně tak Haluza svoji dobrou pozici v blízkosti brankoviště nevyužil a následná dorážka nemohla být uznána pro posunutí branky. Přesto se blížil konec a vypadalo to, že Kometa svůj náskok udrží.

Nestalo se tak. Minutu před koncem základní hrací doby hosté vybojovali buly před Hylákem. To byl signál pro Tomáše Štůralu, který odjel na střídačku, aby ho mohl nahradit šestý hráč do pole. Vrchlabí se po velkém závaru a neschopnosti brněnských vyhodit puk nakonec vyrovnat podařilo. Po několika střelách se v chumlu před brankou nejlépe zorientoval Patrik Beck a jakožto nejlepší hráč v kanadském bodování Vrchlabí vyrovnal strhující bitvu 62 sekund před koncem na 3:3.

Skleslí domácí jakoby zůstali v šoku, i když se už začalo hrát prodloužení. V situaci 2 na 1 totiž nechali volného Rastislava Konečného, který jen o pár centimetrů netrefil puk před prázdnou brankou. Po několika akcích na obou stranách zbytečně fauloval Roman Vondráček a oslabil tak šance Komety na výhru v prodloužení. Naopak, Vrchlabí sahalo poslední minutu nastavení po dvou bodech, ale jak Pajič, tak Fiedler, netrefili puk, když to bylo nejvíce potřeba.

Loterie v podobě prodloužení a nájezdů Kometě letos moc nesvědčí, což dokažuje série pěti porážek a pouze jednoho vítězství. Vrchlabí se do nastavení dostalo třikrát, z toho dvakrát zvítězilo. Nicméně Brněnští na nájezdy vytáhli svůj trumf – Michala Černého. Ten svůj nájezd s přehledem proměnil a poslal je do vedení. Na druhé straně ale předvedl ještě větší parádu Tomáš Nouza, který vypadal, že bude zakončovat bekhendem, ale v poslední chvíli kličkou do forhendu zasunul puk skrz ležícího Hyláka. Za Kometu se vydal s cílem skórovat Ivan Padělek, ale střelou minul pravou tyč. Vrchlabské opět potěšil Pavel Kříž, který navlas stejnou kličkou jako Nouza překonal bezmocného Hyláka. Osud trvání zápasu pak držel v rukou David Mikšan, který jej také rozhodl. Střelou do Štůralova betonu nedorovnal náskok Vrchlabí a definitivně stvrdil blamáž Komety z třetí třetiny. Vrchlabí se tak opět dotáhlo za Kometu o jediný bod, která i po prohraném zápase stále drží první místo, avšak jen o skóre před Ústí nad Labem.

Vladimír Kýhos (HC Kometa Group) : Padesát minut jsme dominovali, ale potom přišly nepochopitelné chyby v naší obraně. Soupeře nakopla první branka a my jsme pak z ničeho nic odešli. Naši obránci udělali individuální chyby a to rozhodlo.

Vladimír Jeřábek (HC Vrchlabí) : Rozhodně jsme spokojeni. S Kometou jsme letos uhráli pět bodů a to se nikomu jinému nepovedlo. Za stavu 3:0 jsem už snad ani nevěřil, ale branka na 3:1 nás nakopla. Dá se říct, že byla rozhodující. Potom jsme silou vůle vyrovnali. Za poslední třetinu a prodloužení jsme si vyhrát zasloužili.