HC Stadion Vrchlabí – „Novou generaci si musíme vychovat,“ říká Petr Srnský
Rozhovory

„Novou generaci si musíme vychovat,“ říká Petr Srnský

17.09.2009
Jana Poskerová

O mládežnickém hokeji jsme se bavili s panem Petrem Srnským. S dětmi pracuje jako trenér od roku 1998, nyní rok ve funkci manažera mládeže. Děti jsou rozděleny do deseti kategorií dle věku, nejmladší hráči začínají ve věku čtyř let, nábory se provádějí už ve školkách. V současné době hraje za mládež cca 150 dětí. Počty se mění každý rok, mladších většinou přibývá, někteří starší upřednostní jiné zájmy a s hokejem skončí. Tréninky u těch nejmenších bývají třikrát týdně, žákovská liga 4x týdně. Navíc klub má navázanou spolupráci se ZŠ nám. Míru, kde kluci mají v rámci zařazení do sportovních tříd, více hodin tělocviku. Sezóna začíná v srpnu a končí v březnu, následuje měsíc volno a poté začínáme s letní přípravou, přerušenou měsíčním prázdninovým volnem.

U Vás hrají kluci tak do 15 let, co pak ti starší, kteří chtějí pokračovat?
To je trochu problém, protože my těm opravdu talentovaným můžeme nabídnout maximálně krajskou soutěž Dorostu anebo Juniorů. A je samozřejmé, že oni to chtějí zkusit někde výš. Spousta dětí tedy odchází, někteří se vrátí, jiní s hokejem skončí úplně. Je to škoda, ale my nemůžeme nikomu bránit. Pak je taky praxe, že pokud odchází na střední školu, přejdou i do jiného klubu, hodně našich je např. v Liberci. Osobně třeba moc nerozumím rodičům, kteří dají děti do Liberce třeba už v šesté třídě. Je to náročné po všech stránkách, finančně, časově a navíc tyto děti hrají stejnou soutěž jako my, tzn. Žákovskou ligu.

Můžete jmenovat některé z úspěšných odchovanců?
Teď si vybavím Tomáše Oppelta v Liberci, podle mých informací hraje za extraligové juniory. Pak třeba Tomáš Jirků v Jablonci. Jediný, kdo zatím nakoukl do extraligy, byl kdysi Jirka Jakubec. Za našeho odchovance se už asi nedá považovat Jirka Jebavý, který hraje za Slávii, skončil u nás někdy v žácích. Možná jsem na někoho zapomněl, tak se předem omlouvám.

Jaké má Vaše mládež za sebou úspěchy?
Junioři nám teď 2x po sobě vyhráli krajskou soutěž a 2x hráli kvalifikaci o ligu juniorů. Bohužel neúspěšně. Jinak se standardně umisťujeme dobře, nikdy nekončíme na posledním místě. Záleží na ročníku, někdy je silnější, jindy o něco slabší.

Kolik stojí malý hokejista?
Do toho bych se nerad pouštěl. To je individuální a záleží na tom, jakou výstroj koupíte. Může to být špičková výzbroj za desetitisíce, nebo pořídíte výbavu v bazaru. A bazarové věci určitě nejsou nekvalitní. Jinak, co se týká těch úplně nejmenších, tak klub zakoupil sety, které se dají zapůjčit. Pokud si hokej chce dítě vyzkoušet, má možnost si u nás výstroj půjčit. Potřebuje pouze vlastní brusle. Pokud se ukáže, že je hokej baví a je šikovné, záleží na rodičích, jakou mu pořídí výstroj. Pak se platí oddílové příspěvky. Nás jako klub nejvíc tlačí náklady na dopravu. Dále jsou to třeba výdaje na rozhodčí, zdravotní dozor, letos jsme zakoupili defibrilátor, protože musí být dle předpisů ve výbavě zimního stadionu. Žákovský hokej podporuje také město, dostáváme dotaci od města, protože z příspěvků bychom náklady neutáhli. Tím, že jsme klub složený ze dvou měst, tak nám hodně pomáhají i rodiče, konkrétně s dopravou na společné tréninky.

Co je momentálně největší problém mládežnického hokeje?
Největší problém v současné době je asi to, že nám vázne komunikace s rodiči. Chtěli bychom tento měsíc svolat informační schůzku, abychom si řekli, co jak bude. Co děláme, co řešíme. Ono je strašně jednoduché vidět jen to, co se nepovede. My bychom byli rádi, kdyby rodiče nechodili jen s kritikou, ale třeba s nabídkou pomoci. Ať už je to doprava, nebo organizace, nebo trénování. Určitě přivítáme další trenéry. Prostě bychom chtěli situaci řešit a ne se dovídat pokoutně, že rodiče mají vůči nám výtky.

V rozhovorech s našimi hokejisty často zaznělo: „Budu se věnovat mládeži.“ Pomáhají Vám?
Na to by lépe odpověděl Pepa Řeháček, který do tréninku kluky angažuje. Ale třeba zrovna dneska jsem na tréninku nejmenších viděl Vláďu Kubeše, Kamila Tvrdka a Láďu Gengela. Na každý pátek máme přislíbenou účast Radovana Biegla, který se bude věnovat brankařům.

Teď je hlavní, aby to pomohlo a vychovali jste kmenové hráče pro první ligu.
Určitě, teď je škoda, jak to dopadlo s Trutnovem. Byla představa, že nadějní junioři by mohli hrát v druhé lize. Nicméně to neznamená, že po převedení licence by naši kluci nedostali příležitost. Šance tam je, kdo sleduje druhou ligu, tak ví, že někteří junioři již za Trutnov nastoupili. Navíc i tady trochu vázne komunikace a organizace, kluci třeba ani nevědí, že mají trénink. Ale i na tom už pracujeme. Nikde není psáno, že se do druhé ligy nedostanou, to už ale záleží na nich. Hokej je tvrdý sport, časově i fyzicky náročný a vyžaduje disciplínu.